| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna atunci cand propria bunica te blesteama da te arda focul?

36 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O gluma buna.

| MihaelaDart a răspuns:

Daca bunica ta are vreo boala mintala, trebuie sa o ignori. Oamenii batrani bolnavi nu mai au controlul sa se abtina si spun ce le vine pe gura. Trebuie sa te faci ca nici nu exista atunci cand arunca astfel de cuvinte.

Daca nu are nimic, o avea momentele ei proaste si daca are multe pe cap, este nervoasa de la altii, arunca vorbe "dulci" la alte persoane care nu au nici o vina. Oricum fara ca sa aprinzi discutia, ii poti vorbi pe un ton calm si sa o intrebi din ce cauza are comportamentul acesta. Ii poti spune, asta daca ea este credincioasa, ca persoana care arunca blesteme altei persoane, raul i se intoarce celui ce blesteama, celui care a vorbit cu rautate. Roata se invarteste candva! Poate ca o s-o faca sa nu-si mai arunce nervii pe tine.

| Drimmero a răspuns:

Inseamna ca iti da blesteme de-ti pica netu' si nu mai apuci sa postezi p-aici.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Aoleu! Sper sa nu fie asa rolling on the floor

| Drimmero a răspuns:

Bwhahahahaha

| LoveSleep a răspuns:

Voia să te mai rumenești, ești prea alb de la orezul ăla.

| Mayhem666 a răspuns (pentru LoveSleep):

rolling on the floor Esti cumva stalker? Ca vad ca stii cateva chestii despre mine, chiar daca au fost spuse pe site, dar vad ca nu interactionezi, doar observi si retii ce ai vazut.

| LoveSleep a răspuns (pentru Mayhem666):

Sunt foarte inteligent.
Știi că nimeni nu s-a prins că vrei să slăbești și să fii alb pentru că ești obsedat de anime și de Japonia?
Tristuț, a?
Ce mai prieteni sad

| Mayhem666 a răspuns (pentru LoveSleep):

Stiu ca nimeni nu s-a prins, si vad ca tu esti singurul care s-a prins, desi noi nu prea am interactionat asa de mult, tu intelegi adevaratul mesaj din spatele intrebarilor mele. Te admir.

| LoveSleep a răspuns (pentru Mayhem666):

Mersi. Te poți revanșa.
Cum stai cu băgatul chestiilor în gură?

| Mayhem666 a răspuns (pentru LoveSleep):

Destul de bine, azi am mancat doar de doua ori, iar prima masa a fost cam slabuta, a doua a fost ceva mai plinuta, dar ma abtin sa nu mananc prea mult. Plus ca am renuntat la cola si mancarurile nesanatoase. Ba chiar mi-a trecut prin cap prostia sa incep sa fac si ceva miscare!

| OldSoul a răspuns:

Ca nu trebuie sa mergi la inmormantarea ei.

| Florentina9210 a răspuns:

E aiurea daca ai o asa bunica.

| OoBunnyoO a răspuns:

Depinde de tonul pe care o spune. Mie bunica-mea imi spunea chestia asta cand faceam o prostie, insa nu era suparata pe mine, ci o spunea mai mult in gluma. Mi-o si amintesc cand spunea "Ptiu, arda-te-ar focul de copil obraznic!". laughing Este un fel de observatie amicala pentru a-ti atrage atentia sa nu mai faci ceva anume. Insa eu am auzit-o spusa si ca un compliment, in sensul "Arda-te-ar focul ce mare ai crescut!" sau "Arda-te-ar focul ce frumoasa te-ai facut!", insotita bineinteles de omniprezentul "Sa nu te deochi". Asta ca sens cultural si figurativ.

Ce inseamna literalmente? Exact ceea ce este spus. Sa te arda focul.

| Mayhem666 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Mi-a spus-o pe un ton rautacios si mi-a mai spus ca sunt pagan, chiar daca nu prea stiu la ce se referea laughing

| Diavolcata a răspuns (pentru Mayhem666):

Deci in cel mai scurt timp o sa mori laughing

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Mayhem666):

Atunci probabil ca incepe sa fie senila. Pagan probabil pentru ca te rogi la alti zei spre deosebire de ea? Sau poate are impresia ca daca esti asa pasionat de cultura japoneza te rogi la zei japonezi? laughing)

| Mayhem666 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Nu, ca sunt ateu, si nu cred in zeitati, de aia nu inteleg de ce a zis asta.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Diavolcata):

laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Sigur a luat-o pe cai gresite daca a ajuns sa te blesteme, iar blestemul vine pe partea emotionala, mai ales daca este zis de o persoana care ti-e ruda.

| untu a răspuns:

Ce ai facut bunicii de s-a suparat asa de rau? Nu e bine sa te blesteme bunica, dar cere-i iertare bunicii si sarut-o mana si promite-i sa nu mai faca asa ceva niciodata ce l-ar supara sau necajea cu ceva bunicii! Apoi sa mearga duminica la un preot bun din sat si sa vorbeasca cu el si o sa le citeasca o rugaciune de dezlegare blestemului si se va desface cu adevarat! Astfel ca daca nu faci asta, atat tu si bunicii veti avea mult de suferit din cauza blestemului! Odata ce blestema bunica nu mai impartaseste anul asta cu Sfanta Impartasanie! Citeste asta:-https://www.realitatea.net/......31333.html
-http://www.almeea.ro/......-blesteme/
-http://molitfelnic.ro/rugaciune-de-dezlegare-la-blestem/

| Mayhem666 a răspuns (pentru untu):

Nu cred in blesteme, asa ca nu imi fac probleme, am pus intrebarea asta doar pentru ca era curios, si nu a fost chiar un blestem, doar mi-a spus : "Arde-te-ar focu sa te arda", deci nu e mare scofala, pe mine m-a deranjat mai mult tonul cu pe care l-a folosit cand a spus-o, ca asta nu a fost prima oara cand o spune, mi-a mai spus-o de sute de ori pana acum.

| untu a răspuns (pentru Mayhem666):

Ba sa crezi! Bunica daca nu se spovedeste la un preot si se va chinui in IAD!

| syd2 a răspuns:

Poate e ironie.

| anamariarot a răspuns:

Inseamna ca incepe sa o dea in senilitate. Nu e normal sa spui asta, mai ales propriului copil/nepot/stranepot. N-o lua in seama

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca e nervoasa. Sigur ai facut tu ceva.Cei varstnici nu au la fel de multa rabdare ca si ceilalti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca e o proasta

| Iunix a răspuns:

Înseamnă că te iubește mult și este o persoană stabilă emoțional ce nu izbucnește de nervi.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Inseamna cata minte poate sa aiba. E clar ca orice bunica care face asta e dusa pe pluta pentru ca nu este normal sa faca asta unui copil mai ales unui nepot

| Diavolcata a răspuns:

Nu cred in blesteme dar stiu ca exista.In familie la mine tot asa...a zis un preot vazator cu duhul mamei ca avem un blestem pus pana la al 7 lea neam.Cineva din familia ta a fost blestemat.Fa ce a facut si mama rugaciune staruitoare si fara frica tot ce apare infrunta cu curaj si citeste din Psaltire.E greu la 16 ani sa faci prea multe dar sper sa fii bine. Tine minte nu te teme indiferent ce va fi.Cand o sa te rogi spiritele rele(daca sunt in casa) o sa faca tot posibilul sa te opreasca si distraga de la rugaciune.atunci sa zici Inapoi a mea satana si ai credinta ca trebuie sa fie bine.Plus sfintirea casei.Deci tine minte citeste din psaltire. Sper ca o sa fie totul bine si ca te-am ajutat cu ceva! mult succes si app trista poveste sad nu uita ca mami dau te vegheaza de sus.viata merge inainte :*

| Mayhem666 a răspuns (pentru Diavolcata):

Huh? Nu stiu ce stii tu despre mine, dar nu am 16 ani, mama e inca vie, nu ma vegheaza de sus, si sunt ateu, deci nu fac rugaciuni si chestii de genu, plus ca nu imi e frica de nimic, eram doar curios ce inseamna, pentru ca asta mi s-a intamplat azi.

Răspuns utilizator avertizat
| NotMyFault a răspuns:

Posibil ca unul dintre voi doi sa nu fiti intregi la cap.

| Ingognito a răspuns:

Inseamna ca o sa ai noroc toata viata XD

| Axely a răspuns:

Inseamna că este nebună xDDDDD
Eu stiu cum este doar mă cert in fiecare zii cu ea; D

| Mayhem666 a răspuns (pentru Axely):

Si eu ma gandeam la asta laughing
Si la mine e la fel, nu exista zi, in care sa nu ne certam laughing