| Timee೩ a întrebat:

kiss. Ce sa fac sa nu-mi mai fie frica sad? Cateodata cand sunt in camera mea cu usa inchisa am impresia ca cineva e in fata usii, sau in casa. Ce sa fac? Fundaa love struck

Răspuns Câştigător
| alepsik a răspuns:

Frica vine din interior, nu cred ca este o solutie nici sa iti bagi capul in perna si nici sa iti spui ca visezi. Nu o sa rezolvi nimic, poate doar pe moment o sa-ti treaca.
Daca nu reusesti sa fii rationala si sa constientizezi ca totul se afla doar in imaginatia ta, frica ta se va transforma in fobie. Frica este o emotie, o reactie normala la ceva care te pune in pericol, pe cand fobia este o frica ce depaseste ratiunea si care se dezvolta ori de cate ori o persoana este expusa la situatia respectiva (in cazul tau cand stai in camera cu usa inchisa).
Trebuie sa ajungi sa faci diferenta dintre real si imaginar, intre ce crezi si intre ce se intampla de fapt cu adevarat.
Cauta curajul necesar inauntrul tau si invinge-ti teama asta irationala care iti produce atata disconfort.

6 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Stii de unde provine frica? de la satana, asa ca nu te mai gandi la chestii rele, incuie usa si nu-ti mai face griji.

| GlontulAreMereuDreptate a răspuns:

Kassandra exact acelasi lucru il fac eu in prezentwinking

| dya333 a răspuns:

Pai nu te mai uita la filme de groaza, fenomene stranii sau stiu eu si nu-ti mai imagina lucruri care nu sunt reale.Invata sa-ti invingi teama si nu te mai gandi la tot felul de prostii...:*

Răspuns utilizator avertizat
| cнσcσ a răspuns:

Heii Timeea:*...Trebuie sa inveti sa iti invingi teama, daca vrei sa fi sigura ca esti singura acasa du-te la usa si verifica apooi...gandeste-te la lucruri frumoase,nu la fenomene stranii, filme de groaza sau povesti din astea de groaza, asculta muzica de exemplu. Funadăălove struck?

| Kassandra_9578 a răspuns:

Poi aveam si eu sentimentul asta cand aveam 10 11 ani, da numa ca eu ma bagam cu capul in perna! Asa.deci verifica usa la intrare sa fii sigura ca nu intra nimeni si poti dormi linistitta! NOAPTE BUNA! Funda te rog frumos!