| DeCeMaiContează a întrebat:

Cum pot sa desenez mai frumos?
Problema este la imaginatie,si in plus,nu prea am rabdare si vreau ca acel desen sa iasa bine din prima. Daca nu se intampla asta, ma enervez si nu mai continui desenul.Pe langa astea, as vrea sa ma apuc sa pictez pe panza.Am niste intrebari
1.Cum pot sa desenez mai frumos?
2.Cum sa am mai multa rabdare?
3.Cu culori sunt bune pentru pictatul pe panza? Acrilice sau in ulei.
Va rog sa ma ajutati!

4 răspunsuri:
| onceuponatime77 a răspuns:

Buna,iti recomand sa te duci la niste cursuri de arta daca vrei asa mult sa desenezi frumos si sa ai rabdare sau sa te uiti la tutoriale pentru inepatori in desen. Funda?

| justanotheruser99 a răspuns:

Ca sa desenezi mai frumos ai nevoie de mult exercitiu, cat despre rabdare, ai putea citi de aici cate ceva: http://www.opr.ro/articole/15-sfaturi-pentru-a-deveni-extrem-de-rabdator
In legatura cu vopselele, iti recomand uleiul. Este mai pigmentat, iar dupa ce se usuca, spre deosebire de acrilic nu se inchide la culoare. Totodata e mai usor de combinat cu alte culori pentru ca nu se usuca atat de repede.

| IrisMisaki21 a răspuns:

Deci,pentru a desena mai frumos,poti sa te duci la cursuri de desen/pictura... sau daca nu, in cazul unui portret iei separat fiecare parte a fetei si le faci separat de mai multe ori pentru ca asa exersezi mai mult si exersatul este cel mai important lucru,asta cu exersatul merge in orice ai vrea tu sa desenezi,si cand incepi sa desenezi,trebuie sa ai rabdare,sa nu faci rapid si la final nu ai nimic bun,iar ca sa ai rabdare. Nu stiu, incurajeaza-te cu ceva (gen:daca o sa fac frumos, desenul o sa fie apreciat) thinking Pentru pictatul pe panza, acrilicele sunt bune dar se usuca repede si e mai aiurea, uleiul e mai bun pentru ca poti repara ceva daca ai stricat si pentru panza e super. happy

| Aaaaa1111bbbb2222 a răspuns:

Nu inteleg, daca nu desenezi frumos, nu ai nici rabdare, de ce vrei neaparat sa desenezi? Exista si alte talente cum ar fi cantatul si dansatul. Dece sa faci cevala ce nu ai rabdare sa lucrii.