| RAY a întrebat:

Ieri ma gandeam asa, daca consum 1kg de slanina ma voi ingrasa cu un 1kg? 1000 de grame de grasime are 9000 de calorii, cum e posibil asa ceva? 1kg de napolitane = 4000 de calorii = 700 de grame in plus

Exceptie fiind rata metabolica, nu o punem la socoteala, un kg de grasime are 7000 de calorii

63 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Cică ziceau ăștia la TV acum ceva ani ca slănina consumata cu moderație ar fi buna pentru sănătate.

| RAY explică (pentru Catrice):

Tu puneti mintea la lucru, cum e posibil ca organismul sa depuna in plus fata de ceea ce consum eu?

| RAY explică (pentru Catrice):

Slanina e sanatoasa, grasimile nu sunt rele si grasimile rezultate din zahar care pot cauza un infart miocradic

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Pune-ți...
Vezi, ai nevoie de niște grăsime ca sa ajuți neuronii sa supraviețuiască.

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Câtă grăsime are zaharul și cata grăsime au... grăsimile?!
Unde ai citit ca STRICT grăsimile rezultate din zahar duc la infarct?!

| RAY explică (pentru Catrice):

Mai dar ce se intampla cu alea 500 de grame,sa numai niciodata asa ceva, creierul are nevoie DOAR DE ZAHAR este singurul aliment cu care poate functiona, de asta inclusiv carnivorele au nevoie de carbo sau se converteste din proteine = glucoza, in orice caz si ele au nevoie, nu exista vreun animal care sa functioneaza in lipsa zaharului, carbo

| RAY explică (pentru Catrice):

1kg de zahar 4000 de calori = asta 500 de grame de grasime depusa, dar ce se intampla cu restul de 500 de grame?

convertire zahar - glucoza -trigiclide -grasimi = unde sunt aia 500

| RAY explică (pentru Catrice):

Triciclidele se duc in sange

Grăsimile din sânge
Valorile normale ale trigliceridelor nu trebuie să depăşească 150 mg/100 ml sânge. Depăşirea acestor valori determină apariţia atero­sclerozei. Pe fondul unei valori de peste 400-500 mg apare pancreatita acută, adică necrozarea pancreasului. Această boală este anunţată de următoarele simptome: dureri abdominale puternice, greaţă şi vărsături. Există doi factori majori care pot determina valori mari ale trigliceridelor: excesul de alcool şi de dulciuri. O valoare prea mică a trigliceridelor nu este periculoasă, din contră.

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Alea 500g se risipesc prin activități specifice categoriei la care ai pus întrebarea rolling on the floor

| RAY explică (pentru Catrice):

Nu luam in calcul rata metabolica, activitatea fizica, trebuie sa faci sex cateva ore bune, tu ca fata nu ai ce slabi doar el, sa penetreze acolo vaginul

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Gasimea saturata e buna pentru testosteron, taci acolo

| RAY explică (pentru anonim_4396):

O sa-i creasca mustata, cool

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Vrei nu vrei, metabolismul exista și e cel care determina numărul și durata/viteza caloriilor consumate. Cei care ard repede caloriile datorita metabolismului nu se îngrașă ușor.

| RAY explică (pentru Catrice):

Desigur ca exista, sa spunem ca deja am mancat 2500 de calori si consum 1kg de zahar ce se intampla?

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Dacă consumi zilnic cele menționate și petreci 24h fără vreo activitate fizica, ajungi plus size in 3-4 luni laughing

| RAY explică (pentru Catrice):

E na tu cate ore preferi?

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

În cazul tău... minim! ATENȚIE! 12h rolling on the floor)

| RAY explică (pentru Catrice):

Zilnic ca sa ajung in vreo 2, 3 luni la greutatea optima, cand incepem?

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Chiar de acum. happy

| RAY explică (pentru Catrice):

Super pai hai sa incepem

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Hai! Baga: 30, 000 flotări, 100, 000 abdomene, aleargă măcar 50km dus, 70 întors, apoi ridica CEL PUȚIN 2000kg de 4000 ori.

| RAY explică (pentru Catrice):

Ce fantezi ciudate ai, daca vi si tu sigur ca da

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Nu înțelegi.
Bărbatul face sport cu femeia în spate rolling on the floor

| RAY explică (pentru Catrice):

Deci o vrei pe la spate

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Ma, eu sa stau pe spatele tău în timp ce tu faci flotarilehee hee
Dar stai! Nu ar trebui sa ma intereseze ce faci pentru corpul tău fiindcă mie îmi pasa de suflet laughing deci alege pe altcineva

| RAY explică (pentru Catrice):

Smechero ti frica ca te las daca fac patratele

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Smecher mai ești rolling on the floor daca nu ai bani degeaba ai pătrățele

| RAY explică (pentru Catrice):

Aaaaaaa deci te-am prins esti dupa banii mei care nu-i posedez

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Pe tine nu te vreau nici cu pătrățele, nici cu bani, nici cu vile rolling on the floor

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Catrice):

De ce? Continue Ceva vitamine?

| RAY explică (pentru Catrice):

Ce romantic, asa mult ma iubesti

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Iubirea ta ma sufoca de aceea trebuie sa stau deoparte de ea laughing

| RAY explică (pentru Catrice):

Cool

| HadesSs a răspuns:

Eu vad ca tu te intrebi aici daca 1 kg de fulgi e egal cu 1 kg de plumb.

| RAY explică (pentru HadesSs):

Tu asta ai inteles cool, pe naiba eu intreb astfel de ce daca consumi 1kg de grasimi, carbo, proteine nu depui la fel? ai inteles acum, desigur calorile, dar cum se intampla

| RAY explică (pentru HadesSs):

Daca manci 1kg de fulgi sau 1kg de porumb sunt tot 400 de calori, egal carbo e carbo, fie ca consumi cartofi sau zahar sau ce vrei tu, in combinatie cu grasimi trec de 400 de calori per 100 de grame

| HadesSs a răspuns (pentru RAY):

Raspunsul e pentru ca o calorie nu este egal cu o calorie, adica o calorie din cartofi prajiti nu este egal cu o calorie dintr-o salata sau un fruct sau orice altceva, ai inteles?

| RAY explică (pentru HadesSs):

Ba da, o calorie esteo calorie

| HadesSs a răspuns (pentru RAY):

Eu zic sa te mai documentezi in privinta asta.

| RAY explică (pentru HadesSs):

Sunt bine documentat

| EvaEvita a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca nu esti un recipient in care pui 1 kg de ceva si devi mai greu cu 1 kg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ingrasatul se petrece in timp.

Dacã nu consumi carbohidrati, pierzi doar glicogen mult.
slanina e grasa, nu poti manca asa multa, ca te gretelesti(mi-mai mai ales cu ceapa)

Napolinele dau o mai mare pofta de mâncare si deregleaza apetitul(un hormon nu stiu cum se numeste)

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Aloooooooooooo citeste intrebarea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea am inteles nimic din intrebare. (Pãi nu te ingrasi de la o zi la alta)

Dacã consum acum, 14.000 de kalorii, nu se storeaza ca strat adipos maine. Ar fi absurd. Ci saptamanal/lunar echilibrul caloric

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu asta ma intereseaza, nu vorbim de rata metabolica, apropo am grasit si categoria

1 kg de grasime = 9000 de calori, 1 kg de napolitane = 4000 de calori, de ce naiba nu depun 1kg e grasime cand consum una din ele? asta e intrebare, unde se pierde 600 de grame de napolitane?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Intelegi ideea eu voi depunde doar 400, 500 de grame de grasime, atat inseamna 4000 de calori

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pãi se Depun sub forma de glicogen in ficat, sau muschi

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Dar ce se intampla cu cei 500 de grame?

| Eireann a răspuns (pentru RAY):

E si apa care se absoarbe si apoi se elimina in urina. Apoi ce nu se poate stoca sau ce e nefolositor se elimina prin fecale.

| RAY explică (pentru Eireann):

Se elimina daca ai diabet prin urina

| Ionut58282856 a răspuns:

Metabolismult, nu am inteles Faz cu exceptie dar daca zici farà metabolism nu e o explicatie logica. O explicatie logica e una reala si depinde de metabolism, cei cu oasele mici se ingrasat mai Greu. Eu.

| IoanWild a răspuns:

Stai in pat si mananci mult. Intr-o luna pui ceva fara riscuri. Ai si beneficii. Plimbari cu Vaporul. O escapada cu macaraua. Totusi o sa pui colesterol si nu e bine. Face inima buf. Bafta!

| RAY explică (pentru IoanWild):

Ce raspuns tampit

| EvaEvita a răspuns:

Caloria (definita mai putin riguros) este cantitatea de energie necesara pentru a ridica temperatura unui gram de apa de la 14 grade la 15 grade C. Corpul omenesc are nevoie de energie; nu exista pierdere de energie in corpul uman, pentru ca :
• Daca nevoile energetice ale unui individ sunt mai mari decat caloriile pe care acesta le absoarbe, se creeaza un deficit de calorii. Prin urmare, organismul va lua o cantitate de energie echivalenta din grasimile de rezerva, ceea ce duce la o scadere de greutate. • Daca nevoile energetice sunt mai mici decat caloriile absorbite, rezulta un excedent de calorii, care se va stoca sub forma de grasimi de rezerva. Aceasta (explicatie) logica rezulta dintr-o ecuatie inspirata din teoria lui Lavoisier asupra legilor termodinamicii.

| RAY explică (pentru EvaEvita):

Voi faceti misto de mine?

| RAY explică (pentru EvaEvita):

Asta e un argument stiintific ce sa spun, omule exista o limita a organismului privind fiecare macronutrient simplu, ati trecut la biologie ca prin branza

| RAY explică (pentru EvaEvita):

Plus ca convertirea zaharului in grasimi necesita energie

| EvaEvita a răspuns (pentru RAY):

Pai la asa intrebare asa raspuns "stiintific". Te-ai intrebat daca nu cumva ai pus o intrebare stupida? In primul rand intrebi "daca consum 1kg de slanina ma voi ingrasa cu un 1kg?" Pe urma, te intrebi de ce 1 kg de slanina nu are aceeaci valoare calorica cu 1 kg de napolitane? Pe bune?
Sa stii ca nu am trecut prin biologie ca gasca prin apa, am studiat in facultate nutritie umana, ca atare imi voi rapi din timpul meu si voi incerca sa dau un raspuns stiintific happy.

Caloriile sunt o unitate de măsură pentru energie. Mai prescis, o calorie măsoară cantitata de energie necesară pentru a încălzi un gram de apă cu un grad Celsius.
Pentru măsurarea cantității de energie consumate de corpul uman, oamenii de știință au ales caloriile drept unitate de măsură. Fiecare persoană are un consum individual de energie(in functie de sex, varsta, greutate, activitate, metabolism etc), de aceea vorbim despre un necesar zilnic de calorii.
Există 4 macro-nutrienți care stau la baza tuturor alimentelor: proteine, grăsimi și carbohidrați. Al patrulea e alcool-ul, care e considerat un macro-nutrient separat ( nu-l găsești în orice aliment).
Fiecare dintre cei 4 nutrienți are o valoare energetică:
1g de proteine = 4 calorii
1g de carbohidrați = 4 calorii
1g de grăsimi = 9 calorii
1g de alcool = 7 calorii

Fiecare aliment în parte conține diferite catități din fiecare macro-nutrient. În funcție de macro-nutrienții pe care-i conține, alimentul are o anumită valoarea energetică (adică total de calorii).
Valoarea energetică a unui aliment se măsoară pentru 100 de grame. Astfel, valoarea energetică a unui aliment e determinată de macro-nutrienții pe care îi conține într-o sută de grame. Spre exemplu 100 de grame de pâine conține în medie următorii macro-nutrienți: 9g proteine, 3g grăsimi, 50g carbohidrați. Valoarea energetică pentru 100 de grame de pâine ar veni 263 de calorii.
Acuma evident, nimeni nu mănâncă calorii sau macro-nutrienți. Oamenii mănâncă mâncare. Iar diferitele mâncăruri conțin diferiți macro-nutrienți și implicit au diferite valori energetice pentru
100 de grame. Asta e foarte important! Trebuie să învățăm să recunoaștem ce macro-nutrienți și ce valori energetice au mâncărurile pe care le consumăm zilnic. Alimentele din care obținem macro-nutrienții și caloriile sunt foarte importante pentru noi pentru că fiecare ne afectează în moddiferit sațietatea, vitalitatea și modul în care arată corpul nostru. Spre exemplu poți să consumi 100 de grame de carbohidrați din cartofi la cuptor sau din batoane de ciocolată. Deși Valoarea energetică obținută din carbohidrați e identică adică 400 de calorii, pentru ca să obți 100g de carbohidrați trebuie să mănânci o grămadă de cartofi (500 degrame) dar ciocolată doar 170 de grame.
Sper ca ti-am fost de folos.

| RAY explică (pentru EvaEvita):

Ai invatat sa dai copy paste in facultate, cu asa doctori mai bine te tratezi singur acasa

| EvaEvita a răspuns (pentru RAY):

Serios? Ma bucur ca ti-am fost de folos.

| RAY explică (pentru EvaEvita):

Eu am intrebat de ce daca consum 1kg de zahar nu pun 1kg de grasime simplu, daca consum 1kg de grasime depun 1kg, nu luam in calcul rata metabolica, activitatea fizica, eu cred ca organismul are o limita pentru fiecare macronutrient + felul cum se converteste glucoza+ fructoza in grasimi

| RAY explică (pentru EvaEvita):

Nu vreau sa te supar, dar, vreau sa stiu un raspuns simplu, usor de inteles