| anonim_4396 a întrebat:

In ce context ati folosi voi cuvintele "si-a trait viata"? Pe toti care i-am auzit pana acum sa spuna asa ceva au folosit cuvintele de mai sus doar cand era vorba de un barbat / o femeie care a facut sex cu multe persoane sau a fost la multe petreceri. Ex, zilele trecute vorbeau niste colegi la munca de Charlie Sheen cum ca a facut sex cu cateva mii de femei dar acum are sida si unu din ei a zis " eh, si-a trait omul viata ". Eu nu am auzit niciodata sa spuna cineva asa de o persoana care a citit 2 biblioteci sau chestii de genul. Eu de fel folosesc cuvintele astea cand aud sa moara un batran. Pentru ca asa e, si-a trait omul viata. Buna, rea cum a fost nu conteaza, nu e ca a murit tanar sau mai stiu eu.

Voi in ce context folositi aceasta vorba?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si eu interpretez traitul vietii cu chef si sex la greu, in mod normal puteau sa zica a fost curva sau golanwinking

| KodrutZ a răspuns:

A trait pe draq, CS e un bou drogat si imbecil. Asa daca e sa folosim "si-a trait viata" pentru cineva care chiar a facut-o dar nu e timpit ca el discutam de Lemmy Kilmister. Eu personal nu folosesc aceasta vorba deloc. happy

| RAY a răspuns:

Eu n-am trupul lui charlie nici banii lui asa ca nu pot sa am sida ca el, eu folosesc asta in conextul in care vad o persoana care moare la 100 de ani si in spatele lui stau mai multe virgine

| J0B0MAT a răspuns:

Atunci cand o persoana a trait o viata fericita, a reusit sa realizeze multe lucruri pe care si le-a propus si a murit fara regrete.(prea mari)

| OoBunnyoO a răspuns:

Eu nu o folosesc. Poate doar in contextul in care a ajuns la 100 de ani. Pana la urma, fiecare decide pentru el cum vrea sa isi traiasca viata. Unora le place sa stea pe canapea si sa se uite la televizor, altora le place sa iasa in club. Nu am cum sa cuantific ca ala care sta pe canapea uitandu-se la televizor simte mai putina sau mai multa placere decat celalalt care merge in club. Dar evident, a ales statul pe canapea in detrimentul altui lucru, deci trebuie sa ii placa asta mai mult decat ii place altceva. Daca asta a facut 100 de ani, din punctul meu de vedere si-a trait viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E ridicol sa se foloseasca aceasta expresie referitor la o persoana care si-a tras-o cu cat mai multi/e. De parca sexul ar fi scopul vietii. Daca ar fi fost asa majoritatea l-ar fi descoperit (scopul vietii).Eu il folosesc cu referire la o persoana care a murit de batranete dar care a avut anumite realizari in viata.Nu orea merge folosit cu privire la cineva care nu a facut o munca folositoare, nu s-a distrat, n-a calatorit, n-a avut familie copii, si nici un tel in viata. Cum sa-i zic si-a trait viata daca n-a facut altceva decat sa manance si sa se culce? laughing. Asta inseamna a trai nu a-ti trai viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

în cazul unui om care a murit fericit, liniștit și care nu-și regretă moartea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

„Si-a trait viata " nu are legatura cu CS sau cu altii.E vorba ca omul are o viata.In viata ai de ales cum sa traiesti.Si-a trait viata, adica pur si simplu si-a trait-o, nu e cale de intoarcere, nu e cale de a repara sau a descurca ceva. Si-a trait viata la propriu, nu are treaba cu CS sau altcineva.Fiecar si-o traieste cum vrea dar...la sfarsit e foarte normal sa faci un mic rezumat si sa iti dai cu capul intr=un cui din perete.