| anonim_4396 a întrebat:

În ce domenii se folosește cianura de potasiu?

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Degeaba intrebi ca nu poti face rost de nicaieri.
Aia din zona Zlatna, Roșia Montana nu e din aia de care cauti tu adica aia de a folosit-o Hitler si ai lui sa se duca dracului.

| relian a răspuns:

La obtinerea aurului si argintului din minereuri, la limpezirea vinurilor (ferocianura de potasiu), in industria alimentara.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Fa o vizita in zona Zlatna, Roșia Montana si o sa vezi efectele ei.

| NotNamed a răspuns:

Chimice evident. Cianura de potasiu se foloseste in mod deosebit la obtinerea aurului sau a nitrililor ca si în baile galvanice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La crimele cu premeditare