| DAAAAAAAAAA a întrebat:

In fragmentul "Ajungind i]n fata usii de la intrare, el se codi sa urce cele doua trepte de piatra si porni spre fundul curtii spre a vedea daca putea da de cineva in odaile de serviciu. Acolo putu sa-si dea seama ca partea de din dos a casei avea o inaltime mai mare decat a restului, parter si cat formand doua coridoare suprapuse, cu geamlac. Tanarul se intoarse spre intrarea din fata si medita un mijloc de a-si vesti prezensa. insa nu vazu prin apropiere nici o sonerie, si a bate la usa i se parul, cum era si natural, o absurditate.

1Argumentati faptul ca persepctiva narativa din romanul enigma otiliei este omniscienta

2 ce elemente de suspans puteti identifica in text? ( stiu ca nu aveti voie sa ma ajutati...dar va rooghappy frumos.

Răspuns Câştigător
| alexstar98 a răspuns:

1.Perspectiva poate fi auctoriala(la persoana a 3-a )sau actoriala(la persoana I)
la cea auctoriala autorul este obiectiv, omniscient si omniprezent iar nararea se face la persoana a 3-a
De asemenea perspectiva narativa este extradiegetica, in care naratorul este omniscient, nu participa la actiune insa viziunea este focalizata prin Felix, prin ochii acestuia naratorul stie ce se intampla in lumea operei sale.Nu in ultimul rand romanul este alcatuit din 20 de capitole, actiunea desfasurandu-se pe mai multe planuri narative:unul este reprezentat de tanarul Felix Sima care vine la Bucuresti in casa tutorelui sau Costache Giurgiuveanu, traind o iubire adolescentina pentru Otilia, iar un alt plan este reprezentat de familia Tulea care lupta pentru mostenirea lui mos Costache, un alt plan este reprezentat de societatea romaneasca la inceputul secolului al XX-lea.Secventele narative sunt inlantuite caci evenimentele sunt prezentate cronologic. la 2 nu stiu

1 răspuns:
| DAAAAAAAAAA explică:

Dau fundita...