| liviaolteanu a întrebat:

In poezia "despre tara din care venim" de ana blandiana motiveaza folosirea in text a persoanei i plural. Cine ma poate ajuta?

Răspuns Câştigător
| Plesca_Dydy_1983 a răspuns:

In poezia "Despre tara din care venim" se foloseste persoana I pl deoarece este marca eului liric, a sentimentelor exprimate in mod direct. big grin... sper sa iti fie de folos rasp meu

1 răspuns:
| sabin89 a răspuns:

Pai e vorba de noi cei multi, care venim din tara respectiva. Si "noi" este pronumele pentru pers. I-a plural.