| anonim_4396 a întrebat:

In societatea americana femeile sunt subjugate in secret de barbatii rai si sexisti si trebuie sa fii ori spalata pe creier, ori urata ca sa fii altceva decat o feminista care uraste sexul masculin. Iar barbatii si si femeile trebuie sa traiasca izolati ca sa fie implinti.
Cam cu asta ar trebui sa ramana fetitele de 8 ani dupa ce vad Barbie. Credeti ca e un mesaj bun si cu vreo legatura cu realitatea?
Cum vi s-a parut filmul?

33 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Eu zic sa il privim strict ca un film, nu ca un model de urmat in viata.

| anonim_4396 explică (pentru MarianWLF):

Nu poti sa il privesti ca pe un film pentru ca nu e doar un film, adica nu exista pentru a spune o poveste. Tocmai de aceea poveste e lipsita de logica, pentru ca e secundara scopului filmului.
Barbie e un film de propaganda politica si scopul lui e sa te spele pe creier.

| MarianWLF a răspuns (pentru anonim_4396):

Filmele, muzica, mass media, politica, reclamele te spala pe creier, sa fim seriosi, daca o iei la modul asta ca orice produs te spala pe creier nu ajungem nicaieri, nu ne mai uitam la nimic ca nu cumva sa patim ceva, eu zic sa nu mai iesim din casa, sa ne inchidem inauntru cu mancare si apa, cu tot cu familie si copii laughing
Si cei mici la un moment dat o sa creasca, si vor avea ratiune, daca esti atat de ingust la minte incat sa fii pacalit si influentat usor, pana si oamenii simpli te vor spala pe creier in avantajul lor. Din partea mea poti privii cum vrei situatia, mi-am spus parerea daca tot ai intrebat, dar modul asta de a vedea pericol in toate directile nu e unul benefic, ajungem sa ne temem de noi.

| dullcat a răspuns:

Am mixed feelings.Mai mult nu prea am chef sa spun.

O analiza de bun simt, daca privesti filmul ca adult: https://youtu.be/RToUZJ0l7Pk?si=uAF4o8qsC2APayjR&t=1110

In rest, o dai in extremisme.Copile de 8 ani? Ratingul este specificat clar la 13 ani.
Daca sunt si fetite de 8 care poate l-au urmarit acasa, eu te asigur ca ele erau toate in lumea lor si se concentrau mai mult pe decor si tot ce a fost transpus in real, din imaginar (totusi, au construit un intreg studio la scara reala care sa arate ca o lume barbie cu casute de jucarie si tot tacamul), decat pe idei de sexism, politica sau orice vrei tu, sesizate din start ca adult.

Nu stiu daca ai urmarit filme impreuna cu parintii, cand erai mic.Eu am urmarit si te asigur ca dupa ce le-am revazut peste ani, cand m-am copt la minte, impactul era cu totul altul.Nu degeaba exista acel rating.

E amuzant ca pentru baietii de 8 ani care vad numai violenta in filme, smechereala, droguri, injuraturi, batai, viol, tortura si multe principii morale, nu iti faci griji.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

In extremisme o da filmul, nu eu.
Ratingul ala nu inseamna ca copiii sub 13 ani nu pot sa il vada.
In rest, trebuie sa fii extrem de prost sa consideri ca daca cineva are ceva rau de spus despre filmul ala, e din cauza ca se simte "ofensat".

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e.Cineva care impinge 168 de milioane de persoane (populatia de femei din America conform statisticilor din 2022) in etichetele de, urata' si, spalata pe creier' nu e extrem de prost.Tu vorbesti despre feminismul extremist, care a evoluat tragic exact ca orice ideologie din istorie.La origine, feminismul niciodata n-a fost despre ura fata de barbati, ci despre oportunitati si drepturi egale in societate.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Filmul le impinge in eticheta aceea, nu eu. Ala e un citat din film.

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Citatele se pun in ghilimele.Esti sigur ca am vazut acelasi film? Parafrazarea/povestirea subiectiva nu se numeste citat.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Am spus deja ca partea de inceput a postarii e mesajul filmului. E problema ta daca nu esti in stare sa intelegi ce citesti.
Eu nu sunt convins ca ti-ai adus aminte sa te uiti cu ochii deschisi avand in vedere modul in care te-ai prezentat pana acum.

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

E o problema ca nu intelegi cum functioneaza citatele, care se pun in ghilimele. Daca le scoti din context si le lipesti cum vrei tu, evident ca schimbi insemnatatea.

| Xexexexexer a răspuns (pentru dullcat):

Partea amuzanta la tipii astia care-s cu feminismul extremist in gura toata ziua e ca nu au avut in viata lor contact cu extremiste reale, numesc extremism orice da dreptate femeii si nu barbatului. Feministele extremiste sunt rare si sustin lucruri cu adevarat extreme pe care nici nu si le pot imagina ei, nu slang-uri de pe internet, dar asa e cand barbateii astia cu dinti de lapte isi iau informatiile despre lume de pe reddit, traiesc intr-o bula a paranoiei din motive stupide, infime, penibile. Daca ar discuta cu 2 feministe extremiste ar pupa picioarele feministelor Barbie, care sunt 100% liberale, dar el nu intelege oricum politica de ABC si nu realizeaza ca feminismul extremist e mai aproape de converservatorism si e impotriva celui liberal.

| troleibuz a răspuns:

Esti prea sensibil.

| anonim_4396 explică (pentru troleibuz):

Micutule, inteleg ca esti suparat, dar nu te tine dupa mine acum.

| Ararat a răspuns:

Barbie e 13+, varsta la care deja ai fost fluierata pe strada si atinsa aiurea macar o data. Nu ai inteles nimic din film nici tu, la varsta ta (banuiesc ca ai maxim 16), o fetita de 8 ani daca are acces la film vede doar roz si mesajul clasic Barbie "you can be anything".

| Tzatzikii a răspuns:

N-am văzut încă filmul, dar vreau să-l văd mai ales după ce am văzut că a stârnit atâtea controverse.
"Cam cu asta ar trebui sa ramana fetitele de 8 ani dupa ce vad Barbie."
Chiar crezi că fetițele de 8 ani ar înțelege mesajul filmului? Oricare ar fi acela.

| Ararat a răspuns (pentru Tzatzikii):

Conservatorii cand un film Barbie e despre Barbie si nu despre Ken: angry

| anonim_4396 explică (pentru Tzatzikii):

E o mizerie haotica si lipsita de sens si cu tot felul de referinte pe care nici macar unii adulti nu au cum sa le inteleaga.
O parte din mesaj l-ar intelege cu siguranta pentru ca nu e foarte subtil. Cuvantul "patriarchy" (tradus prost la noi "patriarhie") se repeta la fiecare 2 minute.
Dar, chiar daca nu il inteleg sau nu il inteleg fara ajutor din partea mamicilor lor cu parul albastru, tot e o problema ca asta ar trebui sa inteleaga, ca asta e mesajul nostru ca societate pentru noile generatii de copii. Nu esti de acord?

| anonim_4396 explică (pentru Ararat):

Pentru ca they are just kens sad

| Tzatzikii a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cuvantul "patriarchy" (tradus prost la noi "patriarhie")"
"Patriarchy" se traduce "patriarhat" și "patriarchate", patriarhie.Eu așa am găsit.
Nu-mi dau cu părerea până nu văd filmul, dar nu prea cred că l-ai înțeles.

| Tzatzikii a răspuns (pentru Ararat):

rolling eyes

| anonim_4396 explică (pentru Tzatzikii):

Patriarhie se refera la biserica, patriarhat la altceva.
Nu iti dai cu parerea, dar crezi ca nu l-am inteles... da, probabil am interpretat gresit faptul ca Barbie era agresata sexual la tot pasul de barbatii din lumea reala si ideea nu era ca barbatii sunt rai si sexisti. Si poate ca ideea din dialogul "You guys are not doing patriarchy very well. No, we're doing it well. We just hide it better now." nu era ca femeile sunt subjugate in secret. Si cand o Barbie spune "Either you're brainwashed, or you're ugly and weird. There is no in between." se poate foarte bine sa vorbeasca despre altceva si nu despre faptul ca trebuie sa fii ori spalata pe creier, ori urata ca sa fii altceva decat o feminista care uraste sexul masculin.
Si cand Barbie il respinge si il informeaza pe Ken (care exista doar ca sa fie impreuna cu ea) ca nu trebuie sa fie "Barbie si Ken" ci sa fie o Barbie si sa fie un Ken apoi se duce vesela si singura sa isi exploreze vaginul, nu era un atac asupra ideii ca barbatii si femeile sunt fiinte complementare.
Se poate foarte bine sa il fi inteles eu gresit pentru ca, dupa cum vezi, e foarte, foarte subtil.
In fine, sa imi spui cum ti se pare dupa ce il vezi. Si sa fii atenta la final, vezi cum se potriveste cu o alta chestie din film.
Ah, spoilere, atentie.

| Tzatzikii a răspuns (pentru anonim_4396):

"Patriarhie se refera la biserica, patriarhat la altceva."
Păi da.
"Nu iti dai cu parerea, dar crezi ca nu l-am inteles"
Știu că ai obiceiul să găsești în orice semnificații ascunse.
"Ah, spoilere, atentie."
Și abia acum îmi spui... oricum n-am citit mai departe că am simțit miros de spoilere.

| Ararat a răspuns (pentru anonim_4396):

Toata arta e politică laughing intotdeauna a fost. Bun venit pe planeta pamant! De unde ai aterizat? Also, Barbie e doar societatea noastra in oglinda. Ma intreb pe actuala de ce nu esti asa pornit thinking

| anonim_4396 explică (pentru Ararat):

Esti prea prost pentru discutia asta.

| Ararat a răspuns (pentru anonim_4396):

E ok, nu aveam de gand sa discut cu tine oricum. Esti nul in general, nu doar pe subiectul asta.

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi suna a woke culture cu propaganda ieftina expirata, un alt gen de "pop culture"(movie culture in acest context) care este dezgustat de multi si se promoveaza in continuu. Nu l-as vedea, din cele spuse.

| Tzatzikii a răspuns:

Dar cum de te-ai uitat tu la Barbie? Nu ți-a fost frică să nu cumva să îți cadă penisul sau ceva când vedeai atât de mult roz?

| anonim_4396 explică (pentru Tzatzikii):

Am fost obligat.

| Tzatzikii a răspuns (pentru anonim_4396):

Un bărbat așa vânjos ca tine să se lase dominat în halul ăsta.....inimaginabil.

| Xexexexexer a răspuns:

Hai ca am ras.

1. Filmul e o oglinda a patriarhatului ca sa intelegeti si voi, astia mai inceti, cat de idiot e. Ai inteles ca e ceva idiot (ma bucur ca macar atat), dar de acolo intelegerea ta s-a oprit intr-un zid.
3. Nu vad de unde ideea ca urasc barbatii sau pe Ken. Din faptul ca nu l-a lasat sa doarma la Barbie in pat? Vaaai, nu crying(((! Nu a fost abuzat, nu a fost maltratat, la final barbie i-a cerut scuze lui, el nu i-a cerut scuze lui Barbie. In schimb s-a incheiat cu ideea ca e o persoana completa si fara Barbie, ca nu trebuie sa fie o extensie a persoanei ei, ca poate fi el insusi. Groaznic!
4. Misandria e o reactie la misoginism si e inofensiva. Ce va face o femeie care uraste barbatii? Nu se mai culca cu voi si eventual face doua glume cu chelii pe net? O, nuuu! Nu stiu cum puteti suporta asa ceva crying((( Ca nu sunt destule femei cancervatoare care sa stea sa va suporte, sunteti in criza de femei tare. Ce faceti voi cand urati femeile? Secte de ura, abuz, trafic, cursuru de manipulare, vreti sa le luati drepturile etc. Sunteti atat de privilegiati incat singura voastra frica in viata sunt niste vorbe de pe internet si prin filme. rolling on the floor Lame af.
5. Da, ca sa negi ca femeie ca exista discriminare trebuie sa fii uratica, manipulata sau foarte dornica de atentia masculina. Pentru ca inseamna ca ai fost cumva izolata de experienta feminina universala. Sau o negi din cauza unei traume.
6. Margot Robbie a avut un rol similar cu Ken in Lupul de pe Wall Street. Unde ati facut analizele complexe despre ura pentru femei in contextul asta ca vreau sa citesc si eu. A, da, nu va pasa sad si habar n-aveti ca rol secundar de genul asta care sa scoata pesonajul principal in evidenta a existat mereu in cinematogafie, vreti doar sa aratati ca sunteti hipersensibili, n-aveti pic de gandire critica, sunteti plini de standarde duble, sunteti 0 pe media literacy si nu ati rezista o zi in pielea unei femei. Got it.

E amuzant cat de extrem ai interpretat filmul, desi ideea lui era ca sistemul afecteaza pe toata lumea, nu doar pe femei. Cred ca esti genul care are acasa o mama casnica depresiva care l-a ferit de multe in viata si un tata leguma care i-a dat cel mai prost exemplu de barbatie. Mai lasa din ego ca pari cea mai mare victima a patriarhatului rolling on the floor cu cat te scremi mai tare sa pari dur, pari tot mai fragil.

Sper sa te faci bine and thanks for the lols.

| anonim_4396 explică (pentru Xexexexexer):

Las-o pe asta cu ai ras. Nu merge impreuna cu restul atitudinii tale de omulet isteric si suparat.
Nu stiu de ce ai tu impresia ca ma deranjeaza in vreun fel sa vad cat de tare te-a afectat ceva ce am zis despre un film. Dar sper ca te-a facut sa te simti mai bine ca ai tipat si tu putin pe aici.

| dullcat a răspuns (pentru Xexexexexer):

Cred ca era primul ei rol din cariera si evident ca e dezamagitor s-o vezi pe Margot(sau orice femeie) ca fiind numai o chestie de decor pentru barbatul ahtiat dupa bani.laughing Dar evident ca nu se plange nimeni, mai ales cand oferea un bj in masina sau alte chestii adorate de barbati.Nici pentru rolul din Bombshell n-a plans nimeni, mai ales ca a fost caz real.In schimb in urma filmului Barbie toti se simt ofensati.

| Xexexexexer a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule, ai venit ai facut crize, ti-am raspuns la crize cu argumente si imi raspunzi inapoi cu nimic laughing ai probleme, sincer.