| ZeulMuschilor a întrebat:

Inainte obisnuiam sa fumez si din cauza asta am dintii galbeni arat ca un boschetar cand zambesc, am folosit colgate max white, pasta cu carbune la 100lei si degeaba. Singura solutie este sa fac albire profesionala la dentist?

6 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Da, poti face o albire urmand sa ai grija la obiceiurile alimentare dupa, albirea afecteaza smaltul dintilor, nu recomand sa o faci in repetate randuri, am un prieten care si-a facut de vreo 4-5 ori albire, deja are sensibilitate dentara la cald si rece, fa-ti o singura data.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Absolut.

| dullcat a răspuns:

Pastele alea de dinti din comert nu fac nimic in sensul albirii, e doar strategie de marketing. Daca era simplu toti aveam dinti de vedete. laughing Singura solutie e sa te lasi de fumat deoarece albirea profesionala trebuie intretinuta, altfel dai banii degeaba si iti mai strici si dintii. Deci obligatoriu se impune sa intretii ce ai acum sau ce obtii dupa procedura de albire, nu incape nicio discutie aici.Vezi ca procesul implica dizolvarea chimica a straturilor smaltului, chestie de care ai nevoie pentru sanatatea dintilor.Prea multe astfel de proceduri te vor aduce in punctul in care smaltul s-a subtiat excesiv si dintii ajung transparenti, galbeni fara sa mai poti interveni cu altceva, poate doar cu fatete, optiune extrem de scumpa daca vrei toata dantura.De alte probleme suplimentare nu mai zic.

| J0B0MAT a răspuns:

Yup.

| Hyperion7 a răspuns:

Atenție.Albirea asta nu îți garantează rezolvarea problemei, ci doar ameliorarea.
Adică e o procedura mai mult de carton, decât cu eficacitate.
Caută pe net.
Bafta

| Lupică27 a răspuns:

Consumul de fructe, legume ajuta la dinti sanatosi si albi.
Bicarbonatul de sodiu si sarea de mare folosite la periaj si astea ajuta. Uleiul de masline, uleiul de cocos.