| anonim_4396 a întrebat:

Ingerii sunt mereu rabdatori si inteleg pe toata lumea dar au fost creati si ingeri imperfecti, tot pentru ajutorul oamenilor au fost creati, pentru care categorie de oameni au fost creati ingerii imperfecti?

Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Nu am sarit cu gura pe tine, fiecare cu imaginatia lui, cu gandirea lui! Desi o apreciez mult pe Dmonik asta nu ma face sa nu am ideile mele, opiniile mele.In plus raspunsul ei era dat in acelasi timp cu al meu!

11 răspunsuri:
| lia a răspuns:

Eu cred ca nici un inger nu este perfect. Consider ca au o responsabilitate destul de mare dar, gresesc si ei. Nu cred ca exista ingeri imperfecti, exista doar abateri. Si toate acestea se pot rezolva.
Eu am ajuns la concluzia ca, ingerii actioneaza prin alti oameni. Nu stiu daca ti s-a intamplat vreodatat sa-ti pui o intrebare si, sa primesti raspunsul de la o persoana la de la care nici nu te asteptai. In acele momente realizezi ca exista cineva care te asculta.

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

Cuvântul "înger" derivă din grecescul "angelos" care înseamnă "mesager". După cum ne sugerează şi numele lor, îngerii au rolul de a intermedia relaţia omului cu Dumnezeu, transmiţând mesajele de la Divinitate către om şi invers, de la om către Dumnezeu. Dar ei nu sunt doar nişte simpli mesageri în înţelesul strict al cuvântului; ei au sarcina şi de a ne ghida şi susţine pe lungul drum al vieţii.

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

Încă de la naştere, fiecare fiinţă umană este lăsată sub protecţia unui înger care are sarcina precisă de a o asista în orice moment al vieţii sale, fără s-o abandoneze niciodată. Fiecare persoană are deci propriul său înger păzitor, indiferent de rasă, cultură sau religia de care aparţine. Chiar şi persoanele care spun că sunt atee, materialiste convinse sau cele care refuză să creadă într-o altă dimensiune decât cea terestră, au un înger personal.

| Bishop a răspuns:

Eu stiam ca toti ingerii au fost buni, si au fost creati de Dumnezeu, dar dupa un timp unii dintre ei au devenit ingeri rai (ce-i pe care noi ii stim ca draci, diavoli, demon etc.).

| fabiola a răspuns:

Cine a creat ingerii imperfecti, cine i-a impartit in doua tabere? Numai tie putea sa-ti debiteze mintea asa ceva! Maine poate ne vorbesti de dracii buni si rai!

| pisoias a răspuns:

Poae pentru. ca ingerii despre care vorbesti au grija si de cei camine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ptr cei ca mine...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai sunt aceia ingeri? OK, sa le zicem ingeri imperfecti! Pentru ce au fost creati, nu pentru ce fel de oameni! Pentru a impaca oamenii intre ei, pentru a mijloci intelegerea intre oameni!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rationamentul meu a fost urmatorul: daca ingerii au rolul de a mijloci contactul cu divinitatea, atunci cei imperfecti, daca acceptam ideea de existenta si a unora si a celorlalti, si-au pierdut din natura initiala, ramanand sa armonizeze relatiile interumane... Ce disponibilitate de a bate campii am astazi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru cei nu stiu sa traieska si care sunt ft rai

| printul88 a răspuns:

In primul rand intrebarea e cam prost pusa, iar majoritatea raspunsurilor le consider stupide. intai de toate ingerii nu cunosc raul, nu au cum sa greseasca, pentru ei raul nu este o optiune. apoi, Lucifer a fost singurul care a vrut sa fie m-ai presus de Dumnezeu, sa domneasca, iar Dumnezeu in bunatatea Sa la facut stapan(peste ceea ce numim iad) iar apoi el, Lucifer si-a creat proprii lui ingeri intunecati, nu au mai decazut altii! Dumnezeu ar putea elimina raul intr-o clipa, dar ne da sansa sa alegem cum vrem sa fim, sa ajungem la asemanare cu El, sau cu Lucifer. Cred ca am fost destul de explicit.