| anonim_4396 a întrebat:

Intr-o familie sot, sotie si copii in 100% din cazuri numai barbatul se poate sa fie cel cu bani? nu si sotia? Mereu auzim "du-te la tactu si cerei bani" sau "banii lu" taticu" dar nu am auzit niciodata sa se spuna "banii lu" mamica" (auzim asta doar in caz de are numai mama nu si tata). Poate multi zic " pai cum sa aiba bani femeia daca ea trebuie sa stea acasa sa aiba grija de copii", aveti dreptate. Dar doar la familiile cu situatie financiara "mica" sau medie dar la cei bogati ce scuze mai sunt? Nu zic ca toti dar mare parte din ei, copii lor sunt crescuti de acele femei care lucreaza in casa, deci si femeia are toata libertatea din lume ca barbatul.Sau e adevarata chestia cu "un barbat si o femeie au acelasi post de munca dar tot barbatul castiga mai mult ". Daca e asa, de ce ar castiga el mai mult?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Barbatu are mai multa putere de munca si face fata la situatii mai grele de aia castiga mai mult, mie mai mult imi dadea bani maicamea nu taicameu si amandoi castigau cam la fel

| LaLaura a răspuns:

La mine in familie mama castiga mai mult ( depinde de orele suplimentare, dar castiga mai mult decat tata, nu cu mult), dar tata are banii, pentru ca mama a fost de acord, ea nu prea se implica in cumparaturi ( nu caute preturi mai mici, nu le noteaza, etc), sincer mama nici nu stie sa foloseasca cardul, nu pentru ca nu o duce capul, dar nu a dorit sa se implice, e mai comoda big grin.
Dar exista si situatie inversa, la matusa mea, ea sta acasa ( lucreaza doar vara) si ea sunt banii, ea face cumparaturile, etc. Si am intrebat-o de ce este asa, si mi-a spus, pai daca stau acasa nu vrei ca tot sotul sa se duca la cumparaturi cand vine de la munca obosit.
Acum depinde de fiecare familie cum isi imparte atributiile, cert este ca la mine in familie sunt toti multumiti de cum sunt gestionati banii.

| KodrutZ a răspuns:

Prosteli. Depinde de cum se repartizeaza bugetul prin familie. De multe ori se intimpla sa scoata nevasta bani de pe card si sa imi dea pentru diverse, la fel cum uneori ii dau cardul sa cumpere chestii. De regula eu ma ocup de platit facturile si gradinita asteia mici, impozite, iar ea cu mincarea, dar nimic nu e batut in cuie.

| Biggiesan a răspuns:

Munca e frumoasa ca femeia evident la varsta a treia. Eu sunt de parere ca femeile educate pot castiga mai mult decat barbatii...si ar fi o discriminare sa trimiti copilul la cersit de gologani numa la tacsu!

| RAY a răspuns:

Chesti de astea generaliste sunt ilogice, depinde de fiecare, in plus barbatul se stie din istorie ca el era cu banii asa ca unele mame invata copii ca barbatul /tatal castiga si are banii, acuma in vremea noastra cand munca fizica a scazut nu vad de ce sa se mai spuna asa ceva, daca femeia castiga mai mult barbatul are un mare risc in usa 75% din divorturi sunt din cauze materiale adica ea castiga mai mult ca el numai vb ca barbati sunt vanatori si ca, ca vanator e o rusine ca femela sa aiba mai mult ca tine in fine

| OoBunnyoO a răspuns:

Depinde de familie, la mine nu este asa. Ai mei lucreaza amandoi, au un buget comun unde pun amandoi o parte din salariu pentru cumparaturi, taxe si economii pe care il calculeaza si il decid amandoi, iar restul si-l cheltuiesc cum vor.
Cand eram mica si aveam nevoie de bani, de regula mergeam la mama ca sa ii cer bani (ma intelegeam mai bine cu ea), dar daca ea isi cheltuia banii si nu mai aveam, ma duceam la tata. Si invers, daca mama nu era acasa si aveam nevoie de bani, mergeam la tata, daca el nu avea bani, ma trimitea la mama. laughing Dar de cele mai multe ori nu era cazul. Foarte rar ii prindeam fara bani la ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se fac si discriminari...

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

E doar e expresie.Pot si aud si pe unu cum face pe cineva baiatu mamei.Barbati si femeile pot castiga la fel in aproape orice domeniu.Asta nici macar nu e o problema reala. Diferenta e ca barbati sunt natural mai puternici deci pot lucra in contructi agricultura ect lucruri pe care o femeie nu le poate face asa usor