| AdioTPU a întrebat:

Întrebarea e inspirata de un caz văzut acum câțiva ani. Fiul unui judecător din zona mea, la vremea aceea având vreo 20 de ani, stătea adesea pe lângă tribunalul unde era tatăl său. Când veneau diverse persoane, în special femei mai în vârstă să întrebe de tatăl său, el le lua la mișto, le răspundea obraznic. Ele nu-l provocau in nici un fel. A lua la mișto și a fi bădăran cu oameni care nu te-au provocat, mai ales femei, denotă probleme la "mansarda" sau un caracter grețos?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

E doar caracterul jegos al unuia de bani gata obilnuit de mic să i se cuvină totul, fără respect, fără empatie, fără nimic.
Dar ai sesizat că mai ales copii judecătorilor ajung în halul ăsta?
Probabil mai e și o componentă de putere, de dominație asupra celorlalți, apărută ca urmare a meseriei tatălui.

6 răspunsuri:
| Elinelaaaa a răspuns:

Sunt probleme psihice, e posibil ca un astfel de comportament sa apara din ceva traume.
Nimeni nu dezvolta un astfel de comportament doar de drag.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns:

Caracter gretos.
Poate si nebun dar mai putin probabil.

| Freya1 a răspuns:

Eu am unul la mine în oraș unu ce a omorât o fata și după sa plâns ca el nu merge la închisoare ca nu e făcut pentru asa ceva.
Probabil asa se comporta beizadelele.

| mi25 a răspuns:

Din experienta pe care o am cu aceste institutii, pun intrebarea: Cine ne apara de justitie si administratie?

| Violleta2022 a răspuns:

Poate fii si nebun, dar cel mai probabil este doar un c u r de om, prost, arogant si misogin.