| rozelor a întrebat:

raspundeti-mi va rog si mie,tatal meu este in Lonate Pozzolo Italia,si tribunalul roman a apelat la comisia rogatorie din Italia, au trecut de atunci 10 luni,fara nici un raspuns! Comisia rogatorie apartine tribunalului din zona de domiciliu,respectiv Lonate Pozzolo, adica il judeca tribunalul di Busto Arsizio,(de unde apartine)? Mii de multumiri!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prin comisie rogatorie in strainatate nu este judecat tatal tau ci se pot administra doar probe, citez:
"  ART.14.Definiţie
  (1) Comisia rogatorie internaţională în materie civilă sau comercială este actul prin care o autoritate judiciară dintr-un stat mandatează o autoritate judiciară din alt stat să îndeplinească, în locul şi în numele său, un act judiciar într-un caz determinat.
  (2) Misiunile diplomatice sau consulare pot efectua comisii rogatorii conform cerinţelor statului unde acestea urmează a fi realizate.
  (3) Comisia rogatorie poate fi cerută pentru a permite părţilor să obţină mijloace de probă care sunt destinate unei proceduri în curs sau viitoare.
  ART.15. Obiectul
  Comisia rogatorie permite: audieri de martori sau alte persoane implicate, obţinerea de documente, efectuarea de expertize, realizarea unei anchete sau procurarea unor alte acte ori informaţii necesare pentru soluţionarea unui caz determinat."
Comisia rogatorie se indeplineste de catre instanta careia i-a fost trimisa cererea, n-avem de unde sti la care instanta a fost trimisa dar pot spune ca a fost trimisa la instanta in circumscriptia careia locuieste tatal tau.

2 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Cine naiba sie ce tribunale sunt acolo? ce a facut?

| express11 a răspuns:

Italienii il judeca, si condamnarea va fi tot in Italia(se va executa).