| MeisterSchnitzel a întrebat:

L-ați citit pe Seneca? Nu vi se pare că scrisorile lui sunt de-o frumusețe deosebită și exprimă niște adevăruri morale minunate?

3 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Da, Seneca, filozoful roman stoic, este unul dintre cei mai cunoscuți și influenți gânditori din istorie. Scrisorile sale sunt considerate pietre prețioase ale literaturii filozofice și sunt apreciate pentru frumusețea stilului lor și pentru profunzimea înțelepciunii morale pe care o exprimă.
Scrisorile lui Seneca, adresate în principal lui Lucilius, nu numai că sunt de o frumusețe deosebită, ci și oferă o gamă largă de învățăminte și sfaturi despre cum să trăim o viață bună și să ne dezvoltăm moral și spiritual. Ele acoperă teme precum virtutea, moartea, prietenia, fericirea și controlul emoțiilor.
Prin intermediul scrisorilor sale, Seneca transmite idei profunde și adevăruri morale care rămân relevante și astăzi. El promovează ideea că putem găsi pacea interioară și fericirea nu prin bogăție sau putere, ci prin cultivarea virtuții și a rațiunii și prin acceptarea naturii umane și a inevitabilității schimbării și a mortii.
Cuvintele lui Seneca sunt adesea citate și studiate pentru înțelepciunea lor și pentru modul lor de a inspira și de a îndruma cititorii spre o viață mai echilibrată și mai înțeleaptă.

| mODIN a răspuns:

Seneca mi se pare cel mai etern valoros ganditor din istoria Vestului. Scrisorile sale pot fi parcurse de oricine, la orice varsta, si din ele ai imens de invatat! Cine nu le-a citit, sa faca bine sa se apuce de citit laughing

| EestiSodalane a răspuns:

De unde stii că opiniile morale ale lui Seneca sunt "adevaruri"? Pentru ca asa simti tu?