| biancaalexe a întrebat:

La ce ajuta lectura (citirea) in viata adolescentilor/ copiilor? Funda.big grin

Răspuns Câştigător
| ralukyta13 a răspuns:

Sunt importante pentru imbogatirea cunostintelor.cartile sunt f importante pentru imbogatirea vocabularului. plus ca sunt un mod placut de a'ti petrece timpul liber.din carti inveti expresii, cuvinte noi pe care la tv nu le vei auzihappylectura este prezenta in toate momentele vietii noastre.La copii cititul este necesar in cresterea acestora, in maturizarea lor, iar la adolescenti pentru cunoasterea lor pentru a se refugia de lumea de afara happy sper ca intelegi la ce ne foloseste lectura. funda?big grin

3 răspunsuri:
| Asiryx a răspuns:

Sa iti imbogatesti vocabularul chatterbox
Cartile sunt lectii de viata sunt sfaturi happy
Sa ai un model in viata...(uite tzaranu ala a facut asa si a gandit asa)

| SugaaarFree a răspuns:

Iti dezvolta imaginatia, vorbirea, gandirea. si asta mi se pare suficient.

| Danutza27 a răspuns:

Citind se lumineaza la minte si sparg zidul "cititul dauneaza grav sanatatii" bunicul spunea "omul neinstruit este un om de nimic" si are dreptate.Mai faci circumvolutiuni pe creier, nu ca aia de la bac care aveau creierul neted ca fundul de copil.Te duci la tarabe si gasesti carti cu 1 leu nu este sub demnitatea ta sa le cumperi.