| Username124 a întrebat:

La ce materii se dă teza și bacul la profilul "Științe ale naturii"? Dar la "MATE-INFO"?

14 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Te-aș ajuta cu drag, dar eu am terminat liceul mai de demult și nu mai țin minte exact.
Știu că o fostă colegă era la mate-info și a dat bacul din: română, matematică și biologie.

Științe ale naturii? Posibil tot așa: română, matematică și biologie. Să fie și chimia?

Posibil să fie și alte materii pentru bac, depinde de liceu, profil, specializare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Științele Naturii se dă teză la lb.română și Matematică în clasa a 11a. În clasa a 12a se dă teză la lb.română, Matematică dar și Biologie. Probele la BAC vor fi următoarele: lb română, Matematică, Biologie, Fizică sau Chimie, una dintre ele la alegere, iar dacă alegi Biologie ai de ales două opțiuni: ori Biologie Vegetală și Animală, ori Anatomie și fiziologie umană, genetică și ecologie umană.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ambele se dau câte 4 teze pe semestru. La mate-info e așa cum ți-a spus itnorantbich.

La științele naturii se dă obligatoriu mate și română și două materii la alegere dintre biologie, chimie și fizică. Bacul se dă din 3 materii: română și matematică obligatoriu și la alegere a treia dintre biologie, chimie, fizică și informatică (informatică nu se mai face dintr-a 10-a la stiintele naturii, deci e ciudat)

| Username124 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult de tot!

| 4StarLight a răspuns:

La științe ai teza la 4 materii, obligatorie la mate si romana, iar apoi ai la alegere 2 materii dintre informatica, fizică, biologie și chimie. Bacul se da la 3 materii, obligatoriu la romana si mate M2, si ai de ales una dintre cele 4 materii menționate mai sus. La mate-info ai teza tot la 4 materii, dar sunt obligatorii mate, info si romana. Fata de științe, ai de ales doar una dintre chimie, biologie și fizică. La bac se da bacul la 3 materii, obligatoriu la mate M1 si romana, si ai de ales dintre chimie, fizică, informatica si biologie. În mare parte se aseamănă cele două profile, cu mici diferențe la bac pentru ca difera nivelul de dificultate la mate. La teza diferă numarul de materii obligatorii, la mate-info sunt 3 obligatorii si ai de ales una din 3, iar la științe sunt doar 2 materii obligatorii si ai de ales alte 2 din 4.

| Username124 explică (pentru 4StarLight):

Mulțumesc! Mi-ai fost de mare ajutor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4StarLight):

La știinte nu e teza la informatică

| Username124 explică (pentru anonim_4396):

Aaa!

| 4StarLight a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai dreptate, am gresit eu, am încurcat cu bacul de la științe la care se poate da info. Acum realizez cat de ciudat este să nu poți da teza la info, dar sa poti da totusi bacul la materia asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4StarLight):

Da, e foarte ciudat, plus ca la stiinte nu se mai face info dintr-a 11-a, și nici până atunci nu mare lucru. Se face doar tic apoi

| homosapiens a răspuns:

La mate-info tezele se dau in felul urmator: obligatoriu romana, matematica si informatica si la alegere intre fizica, chimie si biologie.
Bacul se da obligatoriu la romana si matematica si la alegere intre fizica, chimie, informatica si biologie.

| Username124 explică (pentru homosapiens):

Am înțeles! Mulțumesc mult!