| amyhotgirl a întrebat:

La ce ne foloseste istoria? Adica eu traiesc in prezent nu in trecut.

Răspuns Câştigător
| Sadd a răspuns:

Inveti sa nu mai repeti lucrurile gresite din trecut happy

6 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Mai bine traiam in trecut decat in prezent.La ce-mi foloseste prezentul? raised eyebrows
Istoria iti arata de cele mai multe ori toate valorile morale si umane care s-au pierdut ( moralitate, onoare, rabdare etc ).

lolita
| lolita a răspuns:

Poate nu te intereseaza acum, dar mai tarziu cand in grupul in care te aflii se vb despre istorie iti vei fi dorit sa fi stiut macar de unde ne tragem, si te vei simti prost vazand ca toti stiuc cate ceva si tu stai si te uiti la ei ca viteleul la poarte noua. in viata intotdeauna avem sansa sa vb cu alte persoane despre istorie, geografie, matematica, biologioe etc chiar si in ciuda faptului ca meseria pe care o practici nu are nici o legatura cu cele enumearate mai sus. daca ai `posibilitatea sa vb cu un strain care te va intreba ceva legat de Romania imagineaza-ti ce rusine vei pati daca tu nu vei stii nimic despre tara in care te-ai nascut. iti dau un ex: eu nu locuiesc in tara, chiar ieri m-a intrebat cineva ce sarmatorim pe 1 dec.

| Alex >D a răspuns:

Pentru ca un singur lucru se repeta. istoria. Or ce ar fi, istoria se repeta intotdeauna. E bine sa ne pregatim pentru astfel de lovituri din trecut.

| irbis a răspuns:

Ti s-au dat multe raspunsuri. Nu pot decat sa adaug:in clipa asta, cat ne transmiti intrebarea prezentul tau deja a devenit trecut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sintem exact ca intr-o curte. Daca nu-i cunosti trecutul nu muta vecinul mereu gardul lasindu-ti doar o firimitura de loc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cam la fel ca si atunci cand mergi la doctor si te intreaba care au fost bolile copilariei, trebuie sa-ti cunoasca istoricul sanatatii ca sa-ti puna diagnostic si mai cu seama tratament in functie de anumite sechele pe care le-ai putea avea in prezent
capisci?

istoria foloseste la alt nivel
la varsta cand faci istorie la scoala nu esti in masura sa decizi daca te vei folosi de cunostintele acumulate la cursurile de istorie sau nu