| alexwahl a întrebat:

La țară sau la oras? Unde e mai bine? Eu stau intre sat si oras si e plictisitor.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde. Mie imi plac ambele medii. Iubesc natura si ma incarca spiritual si atunci prefer mediul rural. Dar in acelasi timp simt nevoia sa ma distrez, sa fac tot felul de activitati si atunci prefer mediul urban.
Ideal ar fi sa ai o locuinta in ambele medii, daca esti ca mine, si sa te poti bucura de ambele medii.

| AFR81 a răspuns:

Eu as prefera sa stau intr-un oras mare, in Bucuresti spre exemplu, pentru ca am foarte multe posibilitati. Incepand cu locurile unde te poti distra sau unde iti poti petrece timpul liber, cu evenimentele sportive numeroase, cu faptul ca, din punct de vedere medical, ai, poate, cele mai bune optiuni si incheind cu faptul ca iti poti gasi destul de repede un loc de munca, viata intr-un oras mai mare este mult mai avantajoasa decat viata la tara. In schimb, insa, parerea mea e ca ar trebui sa existe o perioada din an in care omul sa se poata detasa de stresul cotidian si sa petreaca cateva saptamani in linistea pe care doar o zona rurala ti-o poate oferi.
Ideal ar fi, dupa parerea mea, sa ai apartamente in Bucuresti, Constanta si o casa in Bucovina sau Maramures.

| AndRa003L a răspuns:

Depinde de fiecare persoana. Pentru ambele locatii pot avea argumente pro si contra. Eu prefer orasul pentru ca mi se pare ca ofera mai multe oportunitati unei persoane. Putem incepe cu institutiile, locurile de distractie (cafenele, pub-uri, cluburi), scoli, spitale etc. De asemenea sunt mai multe oportunitati de angajare. Cred ca totul se invarte in jurul mediului urban si e mai convenabil sa fii cat mai aproape.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru oraseni este bine la oras, pentru tarani, este fantastic la tara.
Pentru cei dintre... este si mai fain, ca au acces atat la tara, cat si la oras.
Nu prea inteleg chestia cu plictisitul, cand sunt miliarde de carti necitite pe internet, cand sunt miliarde de articole online, m cand sunt sute de mii de filme disponibile pe internet si alte televiziuni, cand sunt zeci de activiatti pe acre le poti face.
Iesi afara si matura zilnic curtea, curata geamurile, fa curat in casa, sau iesi la animale si ajuta-ti parintii, fa ceva pe langa casa!