| purcelus243 a întrebat:

Lamuriti-ma si pe mine cum poate cineva sa creada ca poti sa ajungi medic, inginer daca tu in scoala nu ai invatat nimic? ce faci te duci la 20 ani si te apuci sa inveti ce invata ala din clasa 1? realizati ca aia care ajung sa fie medici invatau in scoala, faceau pregatiri, luau bacul cu nota buna, aia poate in vacanta de vara nu stateau degeaba, nu ieseau in cluburi la 18 ani si bum la 20 ani se trezeste nea vasile din sat uitat de lume ma fac medic dar el nu stie nimic legat de biologie, fizica sau chimie pe care trebuia sa stii din clasa a 7-a pana in a 12.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista și medici și ingineri incompetenți in meseriile lor să știi. Acum depinde ce înseamnă pentru tine că nu a învățat nimic... Daca nu a învățat nimic în școală înseamnă că nici nu poate trece de admiterea la facultate.

| purcelus243 explică (pentru suntserios):

Pai sunt facultati de inginerie unde nu se cere admitere, aidca ma refer gen sa zicem ca ai 25 ani si nu ai nici bac si te hotarasti maine hai sa dau bacul si sa fac si facultatea de inginerie si sa ajung sa iau 7000lei salariu ti se pare plauzibil? e cam asa vor unii, stii ca se fac 12 ani de scoala in care unii fac si meditatii sa invete, cum o sa recuperezi atata materie si cum iti antrenezi mintea sa gandesti logic?

| purcelus243 explică (pentru suntserios):

Dar sunt si cabinete private care se desfinteazza? adica sunt ceva la numar? iar ca medic dupa 5 -10 ani toti ajung la peste 9000lei?

| suntserios a răspuns (pentru purcelus243):

Nu are niciun sens ce scrii tu acolo.

La orice facultate se da admitere... fie ca e examen, fie ca e pe baza de dosar. Si daca e pe baza de dosar conteaza notele de la bac. Daca nu ai note mari la bar nu intri.
Ai note mari la banc inseamna ca ai invatat.

Si un inginer incompetent nu ia 7000 lei salariu.

Fara sens ce scrii tu acolo,

| suntserios a răspuns (pentru purcelus243):

Cabinetele private sunt afaceri care merg sau nu merg. Habar nu am cate cabinete private se inchid si din ce motive.