| AndreiRusu1233 a întrebat:

Salutare, am si eu nevoie de cateva sfaturi.
Nu sunt hotarat la care materie optionala sa dau bacul.
Sunt in a 11a, deci am timp. Sunt la stiintele naturii si am de ales intre fizica, chimie, biologie si informatica.
Ideea e urmatoarea:
-nu vreau sa fac meditatii,
-nu am nevoie de niciuna mai departe, deci nu am una pe care as invata-o oricum.
La fizica si chimie sunt paleta, deci fara meditatii iese clar din ecuatie.
La informatica nu cred ca mi-ar displacea, dar stiu numai lucrurile de baza, si habar n-am daca am vreo sansa sa iau macar un 9 la bac fara meditatii. La scoala nu mai facem deci numai singur s-ar putea.
La biologie in schimb cred ca e cel mai probabil sa iei o nota mare fara meditatii. In schimb aici am cele doua variante, biologia de cls a 9a si a 10a unde nu stiu absolut nimic, tinand cont ca am trecut la ea copiind, si anatomia pe care am inceput-o acum. Marea diferenta ar fi ca la biologia vegetala iarasi ar trebui sa fac totul complet singur, pe cand la anatomie poate ma mai ajuta un pic si profesoara de clasa.
Asadar, am nevoie de urm sfaturi:
-daca am vreo sansa sa iau la info nota mare fara meditatii. Sau normal ca am, doar ca intrebarea e cat de greu e, si daca merita.
-daca exista vreo diferenta de dificultate din punctul vostru de vedere intre biologia vegetala si anatomie, sau daca sunt aprox la fel ca dificultate.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Eu am dat la biologie, si spre surprinderea mea a fost foarte usor. Nu sunt cel mai istet om, dar fara prea mari batai de cap am luat 8.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

- la info e nașpa (intr-a 11 și a 12 a nu faci info)

- la bio e toceală dar suportabil. Aș merge clar pe bio.

| Yurisa a răspuns:

De ce nu vrei sa faci meditatii?

| F3d0x a răspuns:

Inteleg ca nu vrei sa faci meditatii insa eu iti recomand fizica.Nu dai din toata materia ca din biologie(decat din 2 capitole la alegere) si e mult mai logica, si mai frumoasa decat biologia si chimia.Nu trebuie decat sa inveti formulele si apoi o sa stii sa rezolvi problemele.Cunosc multi oameni care au picat din cauza biologiei.