| KsfNksf a întrebat:

"Limba care înregistrează, ca un aparat cu preciziune, toate apucăturile unei epoce, a dobândit cuvinte și înțelesuri de cuvinte - nu se poate mai caracteristice. Vorbe ca: permis, șpagă, filodormă, șperț, învârteală și altele tot așa de dubioase, rămân o eternă osândă a acestor vremuri de nepilduită conrupție." ("Către noua generație" de S. Mehedinți, ediția a II-a din 1923, pagina 4)
Ce părere aveți? Avea dreptate autorul?
Cu ocazia acestei întrebări aș vrea să-i mulțumesc userului @brasovforromania, cu ajutorul căruia am reușit să extrag acest citat.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.