| Mosotti a întrebat:

Ma uitam azi noapte pe Youtube la Dan Mutu, un bataus de temut de prin anii 1965 in colo, deci de la 15 ani in colo.
Povestea el cum a fost la scoala de corectie, cum a invatat sa se bata acolo, ca altfel manca bataie.

Dupa aia cum era ceva, cum poc, cum ala era jos. Zicea ca nu cauta scandal ci doar se apara, pana aici e okey.

Intrebarea ma este..de ce doar baietii se bateau?
La fete n-am auzit.
Ceva nu-mi da mie aici.
Hai sa zici, ca erau derbedei doar aia din fam defavorizate, dar doar baieti erau din fam alea? Femei nu?

Ori se drogau doar baietii desi atunci nu erau droguri, nu cred ca se drogau, si se zicea ca nu erau nici beti.
Sa fie o boala care afecta doar crierul baietilor, iar se pare ca nu era.
Atunci ce era?
Am mai intrebat si mi s-a raspuns cu "nu stiu, adevarat ca e ciudat", raspunsul asta il primeam si de la femei si de la barbati (nu i-am intrebat pe aia derbedei ca nu am in anturaj).

Si nici ca erau mai fortosi nu era, ca multi din astia erau cuminti.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Pentru ca femeile au mai puțin hormoni masculini, masculi bătăuși au prea mulți, asta e explicația

36 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Exista si fete batause dar mai putine.

| timidu89 a răspuns (pentru Lioana):

De alea ce se bat pentru un bombardier laughing Ori se lupta in pat sa nu le vada nimeni tongue

| Mosotti explică (pentru Lioana):

Pai aia e, de ce mai putine, aici de aici. Si oricum nu, interlopi barbati, la scoala si liceu tot baietii se bat, undeva e ceva.
Nu am zis ca din 100 se bat 100, dar multi.

| Mosotti explică (pentru timidu89):

Adevarat ca aveam sus trei chiriase deasupra mea, si au inceput o bataie doamne, am chemat politia, aruncau cu oale prin casa una in alta.

| timidu89 a răspuns (pentru Mosotti):

Erau drogate, bete sau le manca la gogosa rau? rolling on the floor

| Mosotti explică (pentru timidu89):

Nu, nu stiu de unde se certasera, nu erau bete, nu au luat amenda ca nu era in orele de liniste halimaiul.

De fapt...culmea, nu stiu de ce baietii se bat, ca femeile is mult mai rele ca baietii, mai ales intre ele.
Intreba sa vezi si poate unele fete iti confirma, baietii pot face prietenii mult mai okey, femeile se urasc de cele mai multe ori intre ele.
Mie femeile mi-au zis! Ca nu stiam.
Si cam stiu de ce, dar ma fac ca nu stiu.

| timidu89 a răspuns (pentru Mosotti):

Man, eu le vad in gasti pe astea tinere sau cu prietenii stranse aparent. Pentru un tip e posibil sa apara invidia si ura, gen sa se tradeze. Mie mi se pare invers, ca tine o tipa una la alta si se ajuta.

| Mosotti explică (pentru timidu89):

Nu, tipele nu tin una la alta, baietii leaga prietenii mai stranse.
Ele se vand mult mai usor una pe alta.

Si ca dovada barbatii trans sunt uniti, au comunitatea lor, femeile trans NU! Tocmai din cauza asta.
Adica femeile care se fac barbati sunt ok ca au minte de barbati, barbatii care se fac femei nu, ca au minte de femeie rea.
Nu e deloc cum crezi tu, asta mi-a zis o femeie trans (din barbat in femeie), dar aia e blanda si buna, e exceptia.
A fost si la TV, deci e publica nu se ascunde.

| timidu89 a răspuns (pentru Mosotti):

Las-o bre ca trans aia o fost barbat, femeia e aia ce se naste. Trans sunt barbati pentru mine.

| Mosotti explică (pentru timidu89):

Pai si aia care se naste e la fel, ca si aia care se naste are tot mintea la aia care se face femeie, ca doar de aia se face, ca are mintea unei femei.
Tu nu stii, eu am zis ca stiu de la femei ca am zis, de la femei care s-au nascut asa.

Pai trans sunt si femei si barbati, depinde.

| timidu89 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu stiu asa multe despre femei, dar daca doua plac pe unul iese urat. Tipele fiind prietene, chiar una sa fie cuplata cu el, ailalta o sa incerce sa il aiba chiar si pentru o partida. Nu se mai tine cont ca e gagiul celei mai bune prietene laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Femeile se bat și ele dar nu ca bărbații.

Se bat și bete moarte dacă sunt 2 cu 2 bărbați și vor să se culce amândouă doar cu unul din cei 2 bărbați.

Bărbații care și ei sunt beți râd de ele până îi doare burta și fac mișto de ele.

| Mosotti explică (pentru timidu89):

DA! Vezi? La asta ma refer, daca doua iubesc unu, e jale, se bat ca dracii, mai rau ca barbatii, aia or sa zica aia e, sa aleaga ea pe care vrea.
Ele in schimb se urasc de moarte, de parca e cealalta vinovata, el alege din cele doua, sa aiba ura pe el daca nu o alege pe ea, nu pe cealalta.

Si asta valabil si pentru barbatii care fac asa intre ei.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Mda, se mai bat si ele, corect, dar nu asa ca barbatii, de barbati tot auzeam.
De ex bunica zicea ca prin 1945, daca venea unu din alt cartier sa curteze pe una, erau din astia care il luau la bataie pe ala, nici bunica la vremea aia la 15 ani nu pricepea de ce, si de ce fetele nu sareau la bataie daca o fata din alt cartier venea la unu din cartierul respectiv.
Deci intrebarea asta si-au mai pus-o si altii, ea zicea ca ar fi bolnavi psihic de faceau asa, ca-s needucati, derbedei, etc.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Cauzele dezechilibrelor hormonale la barbati
Hipotalamusul și glanda pituitară controlează cât de mult testosteron produc și secretă testiculele. Hipotalamusul trimite un semnal glandei pituitare pentru a elibera substanțe gonadotrofice (hormon foliculostimulant FSH și hormon luteinizant LH).

Hormonul luteinizant (LH) stimulează producția de testosteron.

Cauzele scaderii nivelului de testosteron:

Hipogonadismul – afectiunea care determina producerea insuficienta a hormonului testosteron
Problemele renale ori cele ale ficatului
Bolile autoimune
BPOC (boala pulmonara obstructiva cronica)
Afectiunile metabolice precum obezitatea sau diabetul de tip 2
Problemele cardiace
Cancerul testicular
HIV/SIDA
Simptomele scaderii nivelului de testosteron: oboseala si lipsa de energie, schimbari bruste de dispozitie si depresie, cadere a parului, scadere a fortei musculare.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3693622/
Scopul acestei revizuiri a fost de a evidenția datele clinice și rezultatele neuroimagistice la om cu privire la relația dintre testosteron și comportamentul agresiv. Reziduuri atavice ale comportamentului agresiv predominant in viata animala determinate de testosteron raman la om, atenuate si suprimate de inhibitiile familiale si sociale, dar totusi manifestandu-se in diverse intensitati si forme de la ganduri, furie, agresivitate verbala, competitie, dominare pana la violenta fizica. Testosteronul joacă un rol semnificativ în stimularea acestor manifestări comportamentale în centrii creierului implicați în agresiune și asupra dezvoltării sistemului muscular care efectuează realizarea lor. Există dovezi că nivelurile de testosteron sunt mai mari la persoanele cu comportament agresiv, cum ar fi prizonierii care au comis crime violente. Mai multe studii de teren au arătat, de asemenea, că testosteronul crește în timpul fazelor agresive ale jocurilor sportive. Cu toate acestea, majoritatea studiilor au fost efectuate prin chestionare auto-raportate, a căror acuratețe este îndoielnică. În paradigmele de laborator mai sensibile s-a observat că testosteronul unui participant crește la câștigătorii competițiilor și probelor de dominanță sau în confruntările cu adversarii fictici. Acest lucru a creat teoria conform căreia fluctuațiile testosteronului pot fi mai semnificative decât valorile bazale în importanța estimării testosteronului în raport cu agresivitatea. Pe de altă parte, creșterea rapidă a testosteronului în situațiile de mai sus dă dreptul ca testosteronul să fie caracterizat ca un hormon de stres. Toate studiile de mai sus au limitări metodologice din cauza numărului mic de subiecți și eșantioane.25 ). Este interesant, totuși, că administrarea de doze mari de testosteron la bărbații normali nu a avut niciun efect asupra scorurilor de agresiune auto-raportate ale subiecților.

| Mosotti explică (pentru RAY):

Pai hiperinsulinemia te face fata, ca de acolo vine mi se pare. Nu ca pur si simplu esti gras, fiind gras ai rezistenta la insulina si deci pancreasu baga mai multa ca sa forteze patrunderea glucozei in tesuturi si sa coboare glicemia. Forteaza pentru ca rez la insulina inseamna ca intra mai greu glucoza in tesuturi. Asa ca nivelu de insulina e mare in organism din cauza obezitatii.
Dar fetele au pofta de ssex, cum nu? Nu inseamna ca daca devi fata, nu mai ai pofte, cel putin asa ar fi normal, sa ai.

Cu testosteronul, pai cam da, dupa cum scrie acolo, cam da agresivitate. Insa totusi nu pricep ce leg are cu agresivitatea, ca daca ai prolactina, insulina, hormoni tiroidieni sus, nu esti agresiv. Adica un hormon cum poate da agresivitate?!
Atat timp cat ceilalti nu dau.
Poate umbla prin creier cumva si activeaza ceva.

| Emma30555 a răspuns:

De la tostesteron, adica de la hormoni. Barbatii sunt mai agresivi cand sunt tineri apoi se mai calmeaza fiindca scade tostesteronul.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Mda, ce sa zic. Sunt curios daca la o fata bagam testosteron la nivelul baietilor, oare devine la fel de agresiva?
Ca faptul ca urca pofta de ssex, asta stiu, s-a probat.
Stiam pe una de la sala care avea ovarele scoase de la endometrioza si zicea ca nu are libido, iesisem in oras asa ca amici si imi povestea (ca si aia era putin mai dilie ca mine putin), si i-am zis ca ii fac o injectie cu testosteron enantat si o sa aiba libido.

I-am facut-o in picior, aveam de la sala testo. Cateva zile a avut pofta de sex de s-a zapacit, numa cu mana la p statea, gagic nu avea ca nu vroia, cu mine nu vroia, mai facea virtaul cu unu de se frecau amandoi la camera.
Dar nu era agresiva.
testo enantat avea efect o saptamana, se facea o injectie pe saptamana pentru masa musculara la barbati.
A vrut injectia, ca dorea neaparat libido.
Poate daca ii faceam mai multe saptamani, poate devenea si agresiva, nu stiu.

Mi-a placut sa fac experimente din astea.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Da, tostesteronul duce la mai multa agresivitate. De fapt barbatii astia violenti, nervosi au prea mult. Cred ca gasesti pe net informatii cate vrei nu e nevoie sa faci experiente pe oameni. Oricum ma mir ca nu aveai informatiile astea, chestiile astea le cam stie toata lumea adulta. Nu inseamna ca devii automat agresiv daca iti injectezi hormoni, fiindca exista educatie, autocontrolul, conteaza mai multi factori.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Nu facusem leg intre testo si violenta, stiam doar relatia testo libido, par pe corp si vocea mai groasa.
Nu stiu daca le stie toata lumea, majoritatea stiau ca, cu cat ai mai mult testo, ai libido mai tare, asta s-a observat si la femeile cu sindromul ovarelor polichistice care unele au mai mult testo, ca au libido mai sus.

| Apokales a răspuns:

Simplu, femeile sunt mai agresive decat barbatii. Doar ca agresivitatea lor se manifesta in relatii, barfa, cearta. Vezi ca cealalta este mai urata, proasta, tar**. La barbati agresivitatea se manifesta fizic, prin bataie.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Pai asta era si intrebarea, de ce baietii se manifesta fizic si ele altfel?! Tu zici ce se intampla, nu zici si de ce, eu am intrebat de ce.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Nu stiu ce se intampla la nivel biologic cu ele, care sunt reactiile biochimice ce determina asta. Insa observ ca cu cat agresivitatea barbatilor scade, si este in scadere in era noastra, creste agresivitatea fizica a femeilor. Sunt mai multe femei in clanuri/bande, mai multe crime facute de femei, nu mai multe decat ale barbatilor, dar cu certitudine sunt in crestere in ceea ce priveste raportul dintre cele facute de barbati si cele facute de femei. Este o ipoteza pentru o lege a agresivitatii privind raportul dintre femei si barbati. Nu stiu.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Mda, e dificil de explicat, de aia eram si curios, ca nimeni nu mi-a explicat, mereu barbatii s-au batut, razboaiele ei le-au facut, nu femeile.
E undeva o explicatie si nu dam noi de ea.

Si tot asa, nu stim de ce creste agresivitatea femeilor cum zici tu, desi eu nu vad ca ar fi asa.

| mastadont a răspuns:

Chestia e destul de simplă. Testosteronul, hormonul masculinității, determină în principal nivelul de agresivitate. Corpul bărbatului este inundat cu acest hormon, mai ales în adolescență, și acest lucru poate determina o agresivitate crescută. Femeile au prea puțin din acest hormon așa că agresivitatea nu le vine natural, preferând să se folosească în principal de vorbe, insulte, bârfă, etc. De asemenea, o bătaie între femei nu va fi nici o dată la fel de distructivă ca una între bărbați. În timp ce bărbații știu în principal cum să dea cu pumnul pentru a provoca cât mai multe daune celuilalt și au acea dorință de a-l răni cât mai mult pe celălalt, femeile doar se zgârie, își dau palme și se trag de păr.

| Mosotti explică (pentru mastadont):

Inseamna ca femeile au mai multa minte, ca si daca simt ca vreau sa dau, dai mai asa, nu sa faci daune mai serioase celuilalt. Sau ai un sac de box acasa si dai in ala.
Si dorinta lor de a rani cat mai mult e tot tembela, nu are nici o treaba ca simt agresivitatea aia.
Ca de ex poti sa-i dai cu pumnu in spare unde e mai ok, su alta sa-i dai in fata, aia cu datu undeva, tine de gandire doar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era ceva atunci important, era bătaia pe care o primea la secția de miliție de fiecare dată când ajungea acolo.

Dacă a ajuns la școala de corecție la 15 ani sigur a fost bătut foarte mult de milițienii de atunci.

Așa au apărut și concursurile de bătaie din școlile generale unde se băteau băieții și se făcea clasament cu cel mai bun la bătaie și cel mai prost la bătaie.

Cel care era cel mai bun la bătaie din clasă îi bătea și pe toți de vârsta lui din cartier.

Așa au apărut legendele și poveștile ca cea pe care ai văzut-o pe Youtube.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Si totusi nu prea ati raspuns la intrebare mai nici unul, voi spuneti ce se intampla, nu de ce.

"Așa au apărut și concursurile de bătaie din școlile generale unde se băteau băieții și se făcea clasament cu cel mai bun la bătaie și cel mai prost la bătaie.

Cel care era cel mai bun la bătaie din clasă îi bătea și pe toți de vârsta lui din cartier".

De ce nu si fetele?! De ce doar baietii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Un copil de 12 - 13 ani bătut de miliție atunci îi bătea pe toți din clasa lui și pe cei mari de 15 - 16 ani.

La liceu în clasa a 9 el îi bătea și pe cei din clasa a 11 sau a 12.

Erau bătuți crunt de miliție copiii care erau luați de pe străzi și puși să dea mâncare la câini.

Ăștia când se băteau între ei era ca în filme și 4 din ăștia băteau vreo 10 la bairame pe la 17 - 18 ani.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Ce prezinti tu este interesant si aflu lucruri noi, dar tu prezinti faptele, nu spui cauza lor.

La scoala corectie trebuia sa invete sa se bata, ca altfel mancau bataie, ca la militie nu puteai sa te dai nici la 12-13 ani nici mai tarziu.
Experienta o luau din scoala de corectie unde isi permiteau sa se bata.
Eu nu am inteles de ce politia nu ii potolea, ca daca eram eu capul politiei, ii f imediat, de nu se mai batea unu in tot Bucurestiul.
Nu doar bataie si atata.

| Mosotti explică (pentru RAY):

Mda, sa stii ca ai dreptate! Asta s-ar putea sa fie explicatia, in sfarsit un raspuns bun, o sa analizez situatia.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Mann asta e nu e o explicatie,ceea ce am spus am ascultat in documentare,care le gasesti gratis pe Youtube, urmarestele,informeaza-te,eu de la obezitate devin fata,sani imi cresc,lipsa dorintei sexuale,nu sunt agresiv,violent,numai am erectie, bine bag si serlift, eu sunt o fata acum, o grasa cu sani mari si nehotarata, compulsiva si dezordonata, nici barba nu am la 32 de ani, nu vezi

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru ca femeile au mai puțin hormoni masculini, masculi bătăuși au prea mulți, asta e explicația

| Together a răspuns:

Baietii au mult mai mult testosteron, care influenteaza si apetitul sexual si agresivitatea.

| Mosotti explică (pentru Together):

Aia cu apetitul stiam. Mda, deci inseamna ca daca venea vreun dictator din ala, toti baietii agresivi prinsi, coborat nivelul de testosteron medical, fortat, altfel la scoala de corectie pana se satura.
Sau eventual eliminati, ca nu avem nevoie de asa ceva, mai ales ca nu-s prea multi care fac asta.
Majoritatea-s in ordine.

Ca si in anii 60, erau aia cativa interlopii, in general nu erau asa.
Si aia de la scoala de corectie cati erau? Infim fata de populatia masculina a bucurestiului.

Si nu neaparat, tine si de inteligenta, ca-s barbati cu f mult testosteron si nu iau la bataie, sunt alfa, arata f bine, masiv dar au minte. Isi canalizeaza asta fie la sala, fie sac de box si asa mai departe.
Agresivitatea sa zicem ca e cum zici de la testo, dar cum o folosesti tine de inteligenta.

Si eu cand am draci nu dau in lune, dau in perete sau altundeva, zic cand ma iau nervii, nu ca am asa agresivitate.
Ce ar fi sa-mi iau prietenii la bataie?! Sau pe altul?

| DARLINGx a răspuns:

Fetele au puțini hormonii decât ca la bărbații.