| anonim_4396 a întrebat:

Mai sunteti de acord cu acreditarea universitatii Spiru Haret? Argumentati.

8 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Nu si Da - Nu pentru ca nu este normal sa iei o diploma pe bani ci pe stiinta; asta nu inseamna ca la stat nu se practica asa ceva dar, intr-un procent mai mic
Da, daca examenul final de stat s-ar da cu o comisie unica (valabil si pentru cei de la stat) astfel incat, diplomele sa poata firecunoscute in UE asa cum se doreste...

| EUSIATIT a răspuns:

Da pentru ca sunt multi care au dat bani sa faca studii si acum de unde si cum ii recupereaza si anii pierduti. DE ce nu au intervenit acum 10 ani cind sa infiintat sau acum au vazut ca sunt multu care au terminat facultatea .sa revina invatamintul de altadata. cine intra la facultate era pe drept si era si destept. pecind acum nu stiu nici adunarea si sa vb corect gramatical dar au facut facultate... e strigator la cer cum a ajuns invatam de azi o generatie de... calculatori ca de n ar fi el nu ar sti sa aqdune 2 cu 2 ooooooooooofffffffffffffffffff generatia lui c a c a t scuze dar asta e RALUCA SCZ dar nu m am putut abtine

| nellyneliana a răspuns:

Da sunt de acord, pentru ca sunt multi care au pierdut ani si bani facand o facultate Spiru...acum plang, asa ca daca se acrediteaza vor fi si ei mai veseli...big grin

| maryan_5776 a răspuns:

NU. Am o amica care era la Spiru Haret ea fiind in Italia facea invatamant la distanta si dadea examenele pe internet, la inceput de an lua un caiet cu cateva notite de la un coleg si o carte si invata "orbeste" de pe ele. Examenele pe internet erau foarte usoare si extrase dintr-o materie insuficienta, poti sa trisezi nestingherit si sa iei nota maxima cu cel mai mic efort. Parerea mea ca asta nu e invatamant superior, Spiru Haret e practic o mare "afacere" care scoate pe banda rulanta diplome, ea fiind ca nr de absolventi pe locu 2 in Europa si nu am auzit de nici un student de la Spiru medaliat la Olimpiade sau alte concursuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.pentru ca aceasta facultate a coborat foarte mult nivelul invatamantului universitar. poate ca as fi de acord cu acreditarea ei, daca pe diploma, in loc de ministerul invatamantului, sa puna numele facultatilor unde studentul a terminat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@nellinelyana - majoritatea au facut facultati din aceasta universitate tocmai pentru ca se luau usor diplomele.
Un nu mare de tot. Din motivul de mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Problema trebuia aprofundată la înființarea universității, nu acum cu câteva serii de absolvenți.
Cei care lucrează pe funcții conform studiilor superioare, ce vor face, sunt da-ți afară?
Problema este destul de amplă și dificilă.
Universitatea de Stat este cea mai serioasă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@auran-niciodata nu se va intamla asta, si nici ceea ce am spus eu, referitor la diplome.asta pentru ca sunt foarte multe interese in joc, iar cel ce pierde, este invatamantul romanesc, implicit noi.insa pe ei nu-i intereseaza acest aspect, atata timp cat castiga enorm de mult prin ''vanzarea'' de diplome.nu observi ce nivel are invatamantul universitar in acest moment? sunt foarte multi cu licenta, si nu stiu sa se exprime corect, nu mai vorbesc de scris.prefer sa nu se mai acrediteze, si gata. daca studentii au pierdut, este si din vina lor, asta pentru ca avea alternativa de a se interesa daca respectiva disciplina este acreditata sau nu, direct de la ministerul invatamantului, insa ce si-au spus, lasa ca merge si asa, platim, ne luam diploma, dupa care ne aratam aroganta in fata celorlalti.