| chiftelutacrocanta a întrebat:

Maine e scoala si elevii au fost speriati din toate partile ca fara scoala vor ajunge pe strazi sa cerseasca. Oare de frica merg elevii la scoala sa invete? Scoala e salvarea lor de la cersit? Sau elevii vad scoala ca pe Buna Ziua pe care o zici la oameni pe strada?

1 răspuns:
| Dante30 a răspuns:

Hello mr/mrs Chiftea/Meatball.
Probabil ultima varianta sau nici atat.
Cum de altfel cu totii stim, scoala este o indoctrinare "necesara" oricarei fiinte umane, nu zic neaparat ca este un lucru rau, dar sa fim sinceri nici un lucru bun nu este.
De acord un minim necesar exista bine inteles, si mai departe exista si necesitatea de a invata un om sa faca X lucru, sa devina Y chestie. Scoala, in unele instante face asta de altfel, dar mai si prosteste.
Cred, ca ar trebui de la bun inceput si pe parcursul scolii/educatiei sa i se arate fiecarui om in timpul cresterii sale, ce optiuni are in viata, si ce anume poate sa devina, si ca atare sa stie astfel ce anume isi doreste, sa afle in timp.
Elevii in general, depinde si la categoria la care te referi, varsta lor anume. Nu merg la scoala de frica pe cat de "necesitatea"/obligatia pe care o au clasele 1-8, adusa si imputernicita de parinti/societate/ viata in general.
In liceu bine inteles ca va fi perioada rebeliuni si razvratiri, formarea bisericutelor/grupurilor, obiceiurilor proaste/sau bune, dar mai rar. Si mai departe cunoastem povestea nu?
In definitiv, si sistemul e stricat, si dorinta de a se dori imposibilul uneori.
Ar mai fi si cliseul profesorilor, se preadu lucruri invechite, prin metode incorecte sau plictisitoare pe termen lung, cu totii stim asta.
In definitiv, cred ca deja deviez de la subiect, dar, cred ca orice om cult, cu o minte sanatoasa va fi zis aceleas lucruri mai simplist/ sau mai dezvoltat. E un subiect tabu pentru noi cat si un subiect cliseic.