| amy3semj1405 a întrebat:

Mama mea doreste sa se lase de fumat si nu prea reuseste! Am nevoie de ceva sfaturi. Voi cum ati reusit sa va lasati?

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Vointa! Eu mi-am zis ca nu mai fumez, nu am mai cumparat tigari si nu am mai aprins niciuna.La inceput imi mai luam bomboane cand simteam nevoia sa aprind tigara. N-am avut nici un fel de probleme de sanatate.Am incercat si cu reducerea lor dar n-a mers.Doar asa brusc si cu multa vointa.

7 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

De fumat te lasi treptat. Important este sa realizeze factorii finante si sanatate. E mult mai bine fara fumat. Poate folosi plasturi Nicorete sau tigari din plante. Poate incerca sa fumeze tigari din ce in ce mai slabe pana renunta de tot. Ai nevoie de o vointa de fier si de o motivatie anume.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Totul depinde de vointa. Daca nu ai vointa nu reusesti. Poti folosi plasturi Nicorette, te ajuta.

| BUBULINA a răspuns:

Daca vrea poate, si cu ajutorul Lui Dumnezeu...

| sorin a răspuns:

Incerci sa le reducia si sa le inlocuiesti cu altceva(bomboane). Nu prea exista tratamente care sa te ajute sa scapi de ele, totul este psihologic.

| anonimmmmm a răspuns:

Nu sunt de acord cu reducerea, daca vrei sa te lasi lasi deodata, sunt gume din propolis, care ajuta tare mult

| l0rre a răspuns:

Incet incet. Dar trebuie sa ai o vointa de fier, pentru ca nu oricine se poate lasa de fumat. Exista totusi plasturele Nicorette care la mama mea au functionat, dar a avut si vointa.

| mamana_4398 a răspuns:

Itr-adevar ii trebuie o vointa de fier, dar poate sa incerce ce am incercat si eu si am reusit; am fumat o saptamana tigari de cea mai joasa speta(la vremea respectiva pentru mine au fost bt -urile), cind voiam sa fumez aprindeam, trageam 2, 3 fumuri si stingeam, cind voiam sa fumez din nou aprindeam aceeasi tigara ce fusese stinsa mai devreme, si asa am reusit sa las fumatul, dar dupa 3 ani m-am reapucat. Acum insa din nou nu mai fumez, am 1 an de zile si asta datorita faptului ca am facut o indigestie si nu le-am mai putut suporta si ma bucur tare mult.SUCCES!