| Gise a întrebat:

Mereu ma intreb. Daca Dumnezeu a creat lumea, totusi pe el cine la creat, cum a aparut? Intrebari fara raspuns nu stiu cand voi primi raspuns la aceasta intrebare cred ca niciodata sad

Răspuns Câştigător
| Snicker a răspuns:

Gabry, era si normal ca-profesoara de religie iti va raspunde ca exista Dumnezeu, dar ia sa intrebi un om de stiinta sau un savant.Atnci ce crezi ca-ti va spune.Iti va da raspunsuri stiintifice, bazate pe demonstratii si dovezi, pe cand un profesor de religie sau un preot(o persoana care crede in Dumnezeu) nicidata nu te va face sa intelegi de ce exista Dumnezeu sau daca El ne-a creat pe noi, el iti va spune ca doar exista, nimic mai mult, pentru ca nu se stie mai mult, nu au fost dovezi care sa demonstreze ca intr-adevar exista D-zeu, nu l-a vazut nimeniwinking

26 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

O nu, nu din nou.

| Gabry a răspuns:

Am avut si eu curiozitatea, si am intrebat-o pe doamna de religie.Si a spus ca El exista din totdeauna!

| crisS a răspuns:

Sunt blocata la capitolul asta laughing

| DoomNEzeu a răspuns:

Pe El nu L-a creeat nimeni..pentru ca inainte sa ne creeze pe noi oamenii..nu exista notiunea de timp..sau altceva...

| Parintele a răspuns:

Raspunsul e simplu nu?- nu exista d-zeu.tongue e o prostie sa crezi in asemenea ineptii.practic nu exista nici o dovada a existentei lui d-zeu.

| mariobros a răspuns:

E tot una cu a intreba valoarea infinitului, stii ca exista dar nu il poti cuantifica.

| Swabia a răspuns:

Lipsa dovezilor pentru existenţa zeilor/supranaturalului e principalul argument al ateismului. Celebrul filosof, matematician si logician ateu, Bertrand Russel, a fost intrebat ce ar spune daca ar ajunge în faţa lui Dumnezeu dupa moarte, iar acesta i-ar cere motivele pentru care nu a crezut in el. Replica lui Russel a fost sarcastică dar sinceră: N-au fost suficiente dovezi, Doamne, n-au fost suficiente dovezi.

| danutz15 a răspuns:

Cred ca gandesti prea simplu...lumea, universul etc.sunt foarte complicate, de aceea nu le vom intelege niciodata.
Cred totusi ca El exista din totdeauna.

| Parintele a răspuns:

Care-ai dat ma stupid mama ta de legionar!

| Ben. a răspuns:

Gabry, ce vroiai sa /ti raspunda d/na de religie? vrei sa/si piarda painea?

| Parintele a răspuns:

Nu a existat si nici nu exista caci daca exista ma pedepsea pana acum...si nu mai eram asa bogat si semifericit.

| vargkristian a răspuns:

Intrebarea aceasta m-a pasionat de mic copil, gandeste in felul urmator"daca a fost un timp cand nu exista nimic, atunci noi nu am fi aparut din neant, deci putem fi siguri ca dintotdeauna a existat "ceva", acel "ceva" noi il numim DUMNEZEU, Cel ce a creat totul, inclusiv dimensiunea temporara, fiindca el exista deja"

| abis a răspuns:

Nu l-a creat nimeni, din simplul motiv ca nimeni nu stie nimic precis despre D-zeu, ori macar daca exista, desi multi isi dau cu parerea. happy
Intrebarea ta este foarte buna: cine l-a creat? De fapt tot Universul nostru a inceput in momentul Big-Bang-ului, intrebarea "ce era inainte" este lipsita de sens. Inainte nu exista nici spatiu, nici timp, nu exista nici macar vidul. Daca era si D-zeu pe acolo, nu se poate sti si nu se poate demonstra. Ca sa poti raspunde, raspunde intai la intrebarea "ce inseamna Dumnezeu"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

D-zeu a fost creat din pura bunatate un fel de energie a bunatatii sau a existat de la inceputul lumii pentru ca este... un zeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu are început şi sfârşit... El a existat din totdeauna şi va exista în veşnicie! ...nu mai este nevoie de alte comentarii

| ralucacool a răspuns:

Pe dumnezeu nu l-a creat nimeni el a existat dintotdeauna

| Snicker a răspuns:

Buna,
si eu eram foarte complexata de aceasta intrebare inainte, nu pot sa spun ca acum sunt sigura de ceea ce cred, dar profesorul meu de religie m-a facut sa-mi schimb parerea despre cum am aparut noi pe pamant.Cand la ora l-a intrebat un coleg daca intr-adevar suntem creati de Dumnezeu, a spus ca el crede ca D-ezu ne-a creat.Si atunci i-am zis ca eu cred ca ne tragem din maimute si el mi-a raspuns cu o intrebare:da de atata timp, de milenii de cand am aparut, celelalte maimute de ce nu au mai evoluat?" Odata cu raspunsul asta m-a cam bagat in deriva, si m-a facut sa cred ca suntem creati de Dumnezeu.Bine nu cred 100%, 50%.
Dar ar fi mai bine sa nu mai dai atata importanta acestei intrebari pentru ca sigur nu va ajunge nimeni la nici un raspuns concret.
Si-ti mai spun ceva... daca nu crezi in dumnezeu si el exista, atunci esti ca si mort in fata lui, dar daca nu exista si tu crezi in el, atunci nu ai nimic de pierdut, poate chiar o sa reusesti in viata pentru ca tu crezi ca este cineva care te ajuta, si odata ce esti optimista vei reusi de cele mai multe ori in problemele cu care te confrunti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NICIODATA e mai aproape decit crezi, vei afla raspuns la tot ce te apasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NoGod---- ce proasta mai esti si tu. nai minti deloc! mai bine ai tacea big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a creeat lumea este adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bah prostilor! Dumnezeu a existat din totdeauna!

| mihaibelei a răspuns:

Dumnezeu ie alfa si omega ie din toate timpurile si va ramine vesnic

| mihaibelei a răspuns:

De ce vreti sa stiti atatea despre dumnezeu, mai lasatil in pace acolo unde ie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista Dumnezeu si el S-a creeat singur

| savaandrei98 a răspuns:

Nimeni el a existat vesnic nimeni nu l-a creat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba prostilor dumnezeu e sfant si bun de aia nu ne pedepseste pentru ca ne iubeste