| MirrorsSpeak a întrebat:

In primul rand aceasta intrebare le este pusa tuturor nu numai crestinilor.De ce va place sa credeti ca depindeti mereu de Dumnezeu si nimic nu se poate faca fara el, nu este mai frumos sentimentul de a crede ca poti face orice doresti prin munca si forta ta proprie? Toata chestia cu Biblia si celelalte religie sunt in adaos eu doar cred ca exista un zeu care a creat lumea(ca doar nu a aparut din senin) si atat doar ne-a lasat pe noi, oamenii sa o conducem si cand murim, morti suntem!

Răspuns Câştigător
| justitiarul a răspuns:

Cei care il inteleg gresit pe Dumnezeu, spun ca nu pot face nimic fara voia lui.Astea sunt oile,care pana nu bat trei matanii si zece rugaciuni nu pot sa faca o oala de ciorba.
Revenind la lucruri serioase,Dumnezeu a lasat fiecaruia dintre noi liberul arbitru! Putem sa credem sau nu in el,dar mai ales ne-a lasat viata in propriile noastre maini! Noi ne alegem drumul si tot noi platim sau suntem recompensati (de viata nu de Dumnezeu)daca gresim sau nu.
Normal ca cineva obsedat de religie,gen Ema iti va spune ca nimic nu se face fara voia Domnului si ca daca ai alta alegere si nu calea cea dreapta vei arde pe rug in iad iar ea iti va umezi buzele cu apa din rai! Asa a spus ea! Desi nu vad cum ar putea face asta,doar daca din cand in cand nu i-ar mai face cate o vizita lui scaraoschi in iad, pentru a-i ajuta pe pacatosi.
Religia e inteleasa gresit de multi fanatici care ne trambiteaza pe aici doar adevarul lor!
Eu am fost educat ca Dumnezeu inseamna intelegere, rabdare si iubire!

| Toluk19 a răspuns (pentru justitiarul):

Religia e de la oameni! Credinta de la Dumnezeu!

11 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Este părerea // gândirea ta, alții au alte opinii!

| Nuvăsufăr a răspuns:

Şi chiar crezi că ai găsit întrebarea care să schimbe mentalităţi?

| shadovv a răspuns:

De fapt tu crezi intr-un demiurg.

Uite care este toata treaba... fara Dumnezeu nimic nu are sens deci totul se raporteaza la divin altfel este inexistent.

| morningstar a răspuns:

Nu, nu este mai frumos sentimentul de a crede ca poti face orice doresti prin munca si forta ta proprie, ci este o nebunie. Citeste cartea lui daniel din Biblie si ai sa vezi ca imparatul Nebucadnetar ( daca nu ma insel) a gandit la fel ca tine; citeste despre starea in care a ajuns iar apoi intreaba-te daca nu este o nebunie sa gandesti ca poti face totul prin fortele tale.

| Shinto a răspuns:

Faci abstractie de o chestie. De existenta celui rau, a diavolului. Omul se afla in permanenta intre aceste doua influente : D-zeu si diavolul. Independenta fata de Unul, te pune AUTOMAT in dependenta fata de celalalt. In lumea sufletelor nu exista independenta in adevaratul sens al cuvantului, pentru ca sufletele nu s-au creat singure, independent de vointa lui D-zeu. E vorba doar de o permanenta alegere, fata de cine ALEGI sa fii independent...

| Catalinnna a răspuns:

Intreaga lume depinde de Dumnezeu, caci este Creatorul nostru, insa noi avem libertatea de a alege de vrem sa facem si pe cine sa urmam

| danay72 a răspuns:

Pentru ca asa cum ai spus,Dumnezeu a creat lumea si in codul nostru genetic, noi simtim nevoia de a ne inchina lui, pentru ca El ne-a facut.Dar si Dumezeu vrea ca noi sa muncim si sa facem tot ce depinde de noi, iar daca situatia este fara iesire sa-i cerem ajutorul, la fel cum procedeaza un tata iubitor cu copilul sau.

| Vladuthz a răspuns (pentru danay72):

Daca parintii tai nu-ti spuneau de dumnezeu si tara in care traiesti nu ar fi plina de crestini, iti garantez ca nu ai mai crede.

| danay72 a răspuns (pentru Vladuthz):

In urma analizari mai multor dovezi stintifice care atesta existenta intr-un Creator, cred.Cat despre tara crestina,... nu a avut influenta, pentru ca nu am fost multumita de religia in care am fost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu crezi ca la mormant se sfarseste totul, atunci drm bun si sa ajungi cu bine.eu sunt crestin si sper sa mai slujesc in universul asta si sub alta forma mult evoluata dupa ce ma voi dezbraca de hoitul asta.iar aici pe pamnt chiar fac totul singur dar il iau ca ajutor pe Dumnezeu fiindca e un prieten de nadejde care nu ma lasa la greu,nu ma minte, nu ma tradeaza si ma cunoaste foarte bine, doar el m-a creat.cine m-ar putea ajuta mai bine? tu? tu esti la fel ca mine.nu poti nimic mai mult.probanil nici mai putin.dar dumnezeu poate si o face in toate situatiile.de aia profit sa ii multumesc chiar si acum pentru ajutorul lui permanent.