| vexaystaff a întrebat:

am sa pun o intrebare care cu siguranta nu voi gasi raspunsul dar totusi o fac. Sunt ortodox am citit biblia si tot ma intreb oare de ce a creat Dumnezeu acest vast univers care nici imaginatie nu avem cat poate fi de mare, pentru noi muritori de rand care ne aflam pe planeta aceasta atat de mica. Si de ce au existat dinozauri inaintea noastra si nu sunt prezenti in biblie? Iar Adam si Eva au facut 2 baieti si tot asa am ajuns la aproximativ 7 miliarde de suflete si chiar daca sa zicem ca Adam si Eva facea o fata si un baiat si noi neam inmultit ar fi vorba de un incest care este un pacat de nedescris si ar mai fi mai multe intrebari dar oricum nu voi primi raspunsul la una dintre intrebari asa ca n-are rost. Eu cred Ca este o forta mare care ne-a creat si noi oameni adica o parte din noi i-am pus acest nume Dumnezeu.

Răspuns Câştigător
| 6684464 a răspuns:

Um. ok.
Nu scrie in Biblie de ce a facut Universul atat de mare sau daca l-a facut atat de mare de la inceput, dar stim ca din momentul in care Adam, cel facut dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu nu L-a ascultat, totul a decazut, sunt crestini de incredere care cred ca din momentul ala tot, adica Universul, a decazut, totul s-a schimbat in Univers si sunt versete care atesta ca Universul este "stricat".

Este cel putin un pasaj in Biblie unde scrie de "dinozauri" si nu sunt intr-un context dinaintea aparitiei omului.

A fost scris numai de 2 copii ai lui Adam si Eva(poveste lunga de ce numai 2), dar, evident, au facut mai multi copii, multi.

La inceput nu era pacat, este pacat pentru ca nu este sanatos, copilul sau copiii din incest au sanse foarte mari sa se nasca cu probleme, la inceput oamenii erau altfel, traiau 900 de ani... deci nu ai de unde sa stii ca acei copii nascuti din incest aveau probleme, sigur nu aveau, insa pacatul a dus in acea directie incat incestul a devenit pacat.

Forta aia mare este Cuvantul -> YHWH -> Isus [Geneza cap. 1 -> Ioan 1:1-3].

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ce fac multi ortodocsi educati cand citesc Biblia: interpreteaza anumite pasaje drept metafore (alegorii) din care se poate invata ceva, dar nu sunt literal adevarate.

| RAY a răspuns:

Dupa ce cain la omorat pe abel el a fugit in desert unde a intalnit un trib, desi mai erau si alti care nu au fost creati de dumnezeu apoi adam cu eva sau mai inmultit, faza cu geneza e ca sunt doua geneze si ca sunt multe legende, biblia fiind orala timp de mii de ani apoi scrisa intr o versiune care le convenea unora apoi tradusa in diferite limbi

https://www.youtube.com/......tps?/watch

| RAY a răspuns:

Cain a zis Domnului: „Pedeapsa mea e prea mare ca s-o pot suferi. 14 Iată că Tu mă izgoneşti azi de pe faţa pământului; eu va trebui să mă ascund de Faţa Ta şi să fiu pribeag şi fugar pe pământ, şi oricine mă va găsi mă va omorî."

care oricine din moment ce mai era doar adam si eva

Domnul i-a zis: „Nicidecum, ci, dacă va omorî cineva pe Cain, Cain să fie răzbunat de şapte ori." Şi Domnul a hotărât un semn pentru Cain, ca oricine îl va găsi să nu-l omoare. 16 Apoi, Cain a ieşit din Faţa Domnului şi a locuit în ţara Nod[b], la răsărit de Eden.

Cain şi urmaşii lui
17 Cain s-a împreunat cu nevastă-sa; ea a rămas însărcinată şi a născut pe Enoh. El a început apoi să zidească o cetate şi a pus acestei cetăţi numele fiului său Enoh. 18 Enoh a fost tatăl lui Irad; Irad a fost tatăl lui Mehuiael; Mehuiael a fost tatăl lui Metuşael şi Metuşael a fost tatăl lui Lameh. 19 Lameh şi-a luat două neveste: numele uneia era Ada şi numele celeilalte era Ţila. 20 Ada a născut pe Iabal: el a fost tatăl celor ce locuiesc în corturi şi păzesc vitele. 21 Numele fratelui său era Iubal: el a fost tatăl tuturor celor ce cântă cu alăuta şi cu cavalul. 22 Ţila, de partea ei, a născut şi ea pe Tubal-Cain, făuritorul tuturor uneltelor de aramă şi de fier. Sora lui Tubal-Cain era Naama.

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Chiar ca. 'Oricine'

suntserios
| suntserios a răspuns:

E un pic invers si anume, noi l am creat pe dumnezeu pentru ca nu intelegem universul asta mare, nu dumnezeu ne a creat pe noi

| Steregoi a răspuns:

Dumnezeu a facut universul vast pentru ingeri ca sa aiba pe unde zbura. Dinozaurii au fost creati ca sa fertilizeze solul. Legea contra incestului a fost data doar de la Moise incoace. Inainte de Moise nu era pacat sa se culce frate cu sora. In cei 700 de ani Adam a avut fii si fiice. Facerea 5:4:"Zilele pe care le-a trait Adam dupa nasterea lui Set au fost sapte sute de ani si i s-au nascut fii si fiice." Cain si-a luat sotie dupa ce s-a nascut Set si dupa ce una dintre fiicele lui Adam a crescut.

| iurii75 a răspuns:

Care este scopul lui dumnezeu cu privire la univers nu știm, poate vom popula și alte planete, poate nu... Ținînd cont că Omul a fost creat să trăiască veșnic (și cu siguranță Dumnezeu își va îndeplini scopul) vom afla pe urmă ce și cum.
Biblia arată că Adam a avut fii și fice (geneza 5:4 Zilele lui Adam, după ce i s-a născut Set, au fost de opt sute de ani. În acest timp i s-au născut fii și fiice). Fiind aproap de perfacțiune nu era nici o problemă să se căsătorească rude. Interdicția a fost stabilită mai târziu.
Biblia nu vorbește de dinozauri dar nici de multe alte lucruri - nu acesta este scopul ei. Ea
arată cum am apărut, care era scopul lui Dumnezeu cu privire la omenire, de ce nu s-a împlinit încă și de ce s-a ajuns la această stare și cum va fi remediat răul făcut de Satan, Adam și Eva.

| Mircea08 a răspuns:

Ai citit Biblia dar nu ai inteles ceea ce Dumnezeu a vrut cu adevarat ca noi sa stim. Biblia este formata din doua testamente, primul a fost dat evreilor ca indreptar PANA LA VENIREA LUI IISUS, iar prin Iisus Dumnezeu a lasat un testament nou pentru toata populatia globului - ACESTA trebuie citit si inteles deoarece cel vechi este complet diferit si nici nu mai este in vigoare decat pentru cei care nu cred in Iisus si invatatura lui (noul testament)
In vremea lui Adam nu era nici o lege data (in afara de porunca cu pomul oprit) asa ca nimeni nu putea face incest si nici un altfel de pacat deoarece nu incalca nici o porunca sau lege si asta pentru ca nu exista
Universul nu l-a facut pentru muritori, ci l-a facut pentru cei care vor obtine nemurirea si vor avea corpuri ceresti despre care noi nu stim nimic
Daca crezi ca e bine, ar trebui dupa parerea mea SA STUDIEZI CU SCOPUL DE A INTELEGE (nu doar sa citesti) Evanghelia, SINGURA INVATATURA pe care a dat-o SINGURUL INVATATOR IISUS si care ne-a spus SA NU AVEM O ALTA INVATATURA. STUDIAZA SINGUR, deoarece daca intrebi pe altii (preoti, pastori, prezbiteri) iti vor spune ceea ce ei stiu si anume dogma religiei din care fac parte. Majoritatea religiilor de la noi din tara spun ca sunt crestine, adica ai la baza invatatura lui Iisus, dar ele sunt diferite intre ele si diferite de Evanghelie (invatatura lui Iisus), ceea ce inseamna ca SUNT PE UN DRUM GRESIT din cauza ca au interpretat spusele lui Iisus in functie de interesele lor

| NGheorghe a răspuns:

In școlile de teologie este bine cunoscut faptul ca geneza biblica este alcătuită din doua mituri complet diferite:
Unul in care D-zeu creaza universul si pământul. Aici in versetul din geneza 1:27, ("D-zeu a facut pe om, parte barbateasca si parte femeiasca" ) are doua interpretări:
- in unele curente teologice se susține ca a fost creat omul, ca o ființa androgină - un bărbat lipit de o femeie spate in spate,
- in alte doctrine este mai simplu: "D-zeu a facut pe om (adică "omenirea"), partea (alcătuită de) bărbați si partea de femei".
Iar in al doilea mit d-zeu creaza doar o mica gradina unde ii pune pe Adam si Eva sa o grijească. Acest mit este plin de explicații fantastice, probabil datorită imaginației bogate a traducătorilor mozaici. Deși Adam si Eva au fost alungați din aceasta gradina si intrarea este păzită de heruvimi, totuși ea pare sa nu existe pe aceasta planeta arhicolindata.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Frate esti in urma cu cititul, departe rau. Mai citeste, odata biblia, ca nu ai inteles absolut nimic. Apoi atunci vino aici sa discutam, ca nu o sa stea nimeni sa iti scrie romane.
In cel mai bun caz iti vor raspunde ateii, si iti vor vorbi de reptilieni, anunaki, genetica..etc. happy