| MeisterSchnitzel a întrebat:

"Nec audiendi qui solent dicere "Vox populi, vox Dei", quum tumultuositas vulgi semper insaniae proxima sit." ("Nu-i asculta pe cei ce-ți spun "Vocea poporului, vocea Domnului", căci înțelepciunea vulgului îi e totdeauna vecină nebuniei.") - Alcuin către Carol cel Mare
Considerați că acest sfat se mai aplică? Avea Alcuin, cel mai învățat om din Europa la vremea respectivă, dreptate?

Răspuns Câştigător
| EestiSodalane a răspuns:

Normal că avea dreptate. Lucrul ăsta a fost cea mai evidentă și unanim acceptată idee din istoria umanității, numai noi, oamenii moderni insistăm să dam oricărui idiot dreptul de vot.