| anonim_4396 a întrebat:

Nici nu pot descrie starea in care ma aflu.Nu am chef de nimic, sunt plictisita, obosita, nervoasa, stresatastraight face.
Totul a inceput de la notele proaste, dar mai ales de la marea mea problema cu engleza.Nu stiu! Frate, pur si simplu stiu engleza, am avut numai profesori care nu m-au invatat nimic si acum imi este foarte greu.Azi am luat un 6 la engleza.straight faceChiar daca i-am tradus textul si l-am citit, 6 mi-a dat si nici nu zic ca meritam mai mult, pentru ca de atat sunt.Intrebarea mea este:Cum pot invata singura, acasa, engleza? Este vreun program pe net? Voi cum ati invatat? Ceva, orice stiti va rog ajutati-ma...chiar am nevoie. Vreau sa progresez, sa fiu egala la cunostinte cu un elev de a 7a...

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Hei! uite cum am invatat eu engleza.imi puneam un film care imi placea tare mult(eu imi puneam Harry Potter care daca ar fi sa le adun l'am vazut de 50 de ori fara sa exagerez) si cum imi placea foarte mult deja stiam replicile care le ziceau laughing. si de atunci mi-am pus filmult dar cu subtitrare in engleza.si cum eu stiam ce inseamna vedeam cum se zice in engleza in modul ala. e un mod foarte placut de a invata big grin.Si pe langa asta mergi la biblioteca si ia o carte cu engleza pentru incepatori.iti explica tot de la 0 si o sa vezi ca o sa-ti fie mai usor big grin

| arysa a răspuns:

Eu am acasa vreo 5 carti de engleza(si cu rezolvari) una cu gramatica, alta pentru bac, engleza fara profesor, etc. Cel mai bine ar fi sa iei din oras o carte cu exercitii si rezolvari si sa lucrezi din ea.De asemenea ma uit si la filme cu subtitrare in engleza si uneori mai scriu in jurnal in engleza ceea ce ma ajuta sa invat cuvinte noi.

| DiannaDi a răspuns:

Buna! la fel de disperata eram si eu acum 4-5 ani. eu am iesit din aceasta incurcatura cu ajutorul acestei carti http://www.tamada.ro/cs-photos/products/original/promo_3206.jpg
am luat-o la pretul de 30 lei. cartea incepe de la A la Z, iar cand o termini de studiat ai cunostinte la un nivel f ridicat.:) are si cd in care iti poti imbunatati dictia. succes!

| luizza95 a răspuns:

Trebuie sa ai si profesori de la care sa poti invat.Eu pana clasa 4 nu am invatat mare lucru din cauza profesoarei care nu ne invata nimic. Dupa am avut alta profesoara de la care am invatat intr-un an cat in patru cu cealalta dar cel mai mult am invatat sa ma descurc venind in Germania unde nu stiam germana si am inceput sa comunic in engleza si am mai invatat mult de la filme. Poti invata si din carti dar cred ca e mai greu sau poti invata cu cineva.Mult noroc!

| DiMoDi a răspuns:

Google: "invata engleza fara profesor" este pe o multime de site-uri... cat de valabile sunt, nu sunt eu in masura sa ma pronunt... dar tot mai bine ar fi cu un meditaor particular, caci pe site-uri nu prea inveti pronuntia, iar la scoala, ti se cerewinking

| anon2367534564396 a răspuns:

Eu am invatat engleza numai din filmebig grin, serios.
La scoala ma invata cate ceva... da nu extraordinar.