| Baiattt a întrebat:

Nu stiu ce sa fac in viata.Am 19 ani si pana la varsta asta am fost un copil timid care nu prea m-am gandit ce vreau sa fac, ce vreau sa ajung etc am cam pierdut vremea doar si acum imi pare foarte rau deoarece acum ma gandesc la toate astea.As vrea ceva sa gasesc si sa muncesc ca sa ajung cineva mai mult sportiv nu de ex avocat, vanzator etc.As vrea ca prin munca mea depusa sa ajung sus si daca as munci de zi pana noapte.De fotbal sa ma apuc la 19 ani e prea tarziu si as avea o inclinatie dar stau prost si cu rezistenta si ca sa mi-o fac cam dureaza timp si asa o sa am 20 ani sau 21 deci nu prea are rost... sau are? Alte sporturi ce mi-ati recomanda sa incerc la varsta asta? Sau ce mi-ati sugera la varsta asta sa ma apuc? Ca nu vreau sa ajung un om cu o slujba normala la care sa fiu nefericit si cam asta merit daca nu m-am gandit la viitoru meu sad.As vrea sa imi gasesc ceva acum si sa incep sa muncesc ca sa devin bun.
Am o ambitie in mine de n-ai mai vazut asa ceva deci va rog ajutati-ma dati-mi cateva sfaturi, exemple ce as putea face!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca stai bine cu studiile si ai bacul scos sau urmeaza sa-l dai il scoti si te bagi la CFR sa devii mecanic pe locomotiva ori te bagi ca sofer pe o autoutilitara de 3, 5t si o sa ai salariu bun, dar pe tren faci peste 2000 RON lunar.

| ROB3RT89 a răspuns:

Sincer,nu prea se vede asa mult ambitia! Daca n-ai practicat nici un sport pana la varsta asta, e greu sa te apuci acum.Pe plan profesional ar fi cazul sa te multumesti cu ori ce post pana iti gasesti ceva pe placul tau! E aiurea sa stai mereu sa le ceri bani parintilor de la o anumita varsta.Trebuie sa te gadesti bine ce vrei sa faci, trebuie sa ai si tu inclinare spre o meserie, e aproape imposibil sa nu ai.
Si cine ti-a zis tie ca un om cu o slujba normala e nefericit, de unde ai dedus asta?!

| Aleqa a răspuns:

Poate basket, de placere.

Poti deveni profesor de sport la o scoala, un liceu.
In rest, nu stiu ce sa-ti recomand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! La 19 ani nu te mai poți apuca de nici un sport în care să faci performanță, ci doar așa, de plăcere. Dar tu nu asta cauți, din cât am înțeles. În schimb, nu e târziu să te apuci să înveți, fie o meserie, fie pentru o facultate, depinde de tine și de suportul familiei. Succes!

| Eleonore a răspuns:

Eu iti sugerez sa mergi la un consilier vocational. Este o decizie importanta si nu o poti lua asa la plezneala dupa parerile unor oameni ce nu te cunosc. Ai nevoie de niste sfaturi specializate si teste care iti vor arata clar care e potentialul tau nu care speri tu a fii. Incearca sa te adaptezi la viata asa cum este pentru ca sunt multe lucruri frumoase trebuie doar sa alegi sa le vezi.

| goodandreea a răspuns:

Basketball