| Sjfnjxnd a întrebat:

Numele Adrian are o legătură cu numele Adelin prin numele Ady?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu exista nici o legatura intre ele.

| MihaelaDart a răspuns:

Numele de baiat Adrian este de origine romana si are semnficatia de - locuitor al Hadriei.

In Italia antica erau doua localitati care purtau acest nume: una in regiunea veneta, veche colonie care in sec. 5 i.e.n. avea raporturi comerciale cu Grecia si alta in regiunea picena, probabil locul de origine al gintei Aelia, emigrata in Spania, si din care descinde imparatul Adrian.

Numele Adrian este preluat din latina de catre greci (sub forma Adrianos), numele ajunge la popoarele slave si de aici la romani, in vechile documente ale Tarii Romanesti apar formele Andrian si Andreian (in anii 1468 si 1490).

Numele Adrian fost purtat de catre Publius Aerlius Hadrianus, un imparat roman, care a construit Zidul lui Adrian in nordul Angliei. In literatura, numele apare in piesele lui Shakespeare The Tragedy of Coriolanus si in The Tempest.
------------------------------
Numele de baiat Adelin, este de origine germana si franceza si inseamna nobil.

Numele Adelin este forma masculina a numelui Adelina ce deriva din numele Adela, care alaturi de Adala si Athala sunt forme ale numelui atestate inca din secolul 7. In secolul 8 numele devinesi mai cunoscut prin printesa Adela din familia Merovingienilor, fiica regelui Dagobert al II-lea.

Prin prisma faptului ca majoritatea numelor germanice erau compuse, se presupune ca numele Adela este forma scurta a unor nume precum Adelaia, Adalbertam Adeline. Alaturi de numele Adela, in onomastica noastra au intrat si derivate ale acesteia Adelina si forma masculina Adelin, dar si Ada, Alina, Adele.

| Violleta2022 a răspuns:

Ady este diminutivul de la Adrian.