| chiftelutacrocanta a întrebat:

Omul cand viseaza e constient ca acela e un vis sau crede ca aceea e realitatea? Oare nu visul e realitatea? Realitatea e un vis despre moarte si visul e o realitate despre viata?

2 răspunsuri:
| owlAndreeaIrina a răspuns:

Mare filozof mai esti. Omul cand viseaza crede ca traieste acel vis in realitate. Dar se intampla sa stie ca viseaza, si se trezeste sau nu se poate trezi din vis, cand vrea el. Realitatea nu e un vis. Un vis nu e realitate. Un vis reprezinta gandurile noastre, temerile subconstientului, invinovatiri sau rare ori prevestiri.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Visul nu e realitate si reciproc, dar totusi realitatea de azi a fost visul de ieri, deci poate visul de azi poate deveni realitatea de mâine. Visele devin realitate.