| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care muncesc in Romania: de CE munciti in Romania? Unde salariul va este supraimpozitat iar statul ofera servicii medicale de proasta calitate, spitale neacreditate, justitie nu exista, invatamant nici atat. Unele drumuri arata groaznic, CFRul e varza, varza sunt si mijloacele de transport in comun. Deci de ce munciti in tara asta unde fosti comunisti ocupa acum functii importante?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Te inseli, serios!
faci confuzie intre muncit si muncit in rrrominica
aici e inca, ca pe vremea lui ceasca: "noi ne prefacem ca muncim, voi va prefaceti ca ne platiti"... iar daca se poate fura, SE FURA LA TOATE NIVELELE!
DOVADA:
avem cel mai mic nivel de eficienta muncii din Europa, CEL PUTIN!

in rest, totul e EXACT cum ai spus tu!

| anonim_4396 explică (pentru Bizon95):

Cine se inseala? eu?

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Era ironie fata de rrrominica, nu am vrut sa spui ca te inseli, nu cu adevarat happy

58 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Dacă românii crezi că vreodată au trăit bine te înșeli! Au fost 80 de ani de regalitate, când a existat stabilitate, normalitate și respect! Fiecare putea duce un trai decent!
Apropo, ce visezi că există gratis în străinătate te înșeli amarnic! Nemunca numai în România e bine plătită! Mai citește despre serviciile medicale gratuite din străinătate și apoi vorbești!
Iar, care rămân în continuare în România sunt cei Patrioți, bătrânii lăsați de copii la mila Domnului, care s-au dus să îngrijească alți bătrâni prin străinătate! Copii uitați de părinți la bunici și cei care nu pot să se adapteze acolo, nu vor să părăsească casa și glia pământească!
Du-te slugă la alții, dacă crezi că vei fi fericită!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine munceste serios in Romania are un trai bun si aici. Eu nu ma plang. Ca nu sunt cele mai calitative servicii asa e, asta nu inseamna insa ca in afara totul e roz. Sunt tari in ue unde taxele pe venit sunt mult mai mari, chirii de 800 900 euro, intretinerea unei masini enorm... Iar asta cu lucrurile gratis, poate unii din noi mai aveam si niste standarde sa nu ne imbracam si sa mancam de la ajutoare sociale daca tot muncim

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Mancarea gratuita era : fructe proaspete, cola, suc, pateu, paine, biscuiti, placinte etc. Deci standardul e ok, in ceea ce priveste hainele si incaltamintea asa si asa. Erau putine haine noi, restul erau second hand. Mi-am cumparat haine noi din afara la un pret bun. Pe cand la noi sunt unele haine cu niste preturi nesimtite...

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine ti a dat tie mancarea aia gratis? Cat despre haine, sa fim realiști, preturile sunt fie ca la noi fie mai mari.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Am lucrat și eu prin afară și n-am primit nimic gratis laughing)))).
Ai gandire de pomanagista.

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Unde ai lucrat in afara? in Italia?

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Anglia laughing. Tu faci lepre niște oameni care muncesc? Atunci tu ce naiba mai esti? In tara in care ai fost, ai si muncit? Sau mai bine zi, ai muncit macar o zi in viata ta?

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Nu-s toti cu capul iar tu esti o lepra.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu muncesc, spre deosebire de tine happy. Nu astept pomana prin tari straine rolling on the floor)))))

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ca ti-ai atins telul. Ai trolat, vezi ca maine ai scoala, mergi la teme.

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Si eu muncesc, nu iau m.e ca tine pe net.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când pui astfel întrebarea te situezi în afara realității, ca să îți poți exprima frustrările pe care le-ai acumulat uitându-te la TV. Soluția este să închizi televizorul un timp ți să îți iei sursele de informare din altă parte, de exemplu din realitatea din jurul tău.
Oamenii din jurul tău ă să constați că sunt obligați să muncească ca să poată trăi, chiar dacă condițiile în care o fac sunt exact așa cum le-ai prezentat tu. Când pui întrebarea de ce, te faci că nu știi pe ce lume trăiești sau chiar nu știi, sau nu vrei să știi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca aici m-am nascut, si nu e Africa, totusi.
Salariul imi este supraimpozitat, si ma pis pe serviciile statului.
Insa invatamant exista si e foarte functional, CFR-ul te duce de la punctul A la punctul B destul de ieftin, iar cu celelalte mijloace de transport in comun nu prea imi permit sa merg, e mai ieftin sa folosesti autoturismul personal.
Raman in tara pentru ca m-am adaptat, si nu am treaba cu sistemul. Pace sa fie.

| Dalmore a răspuns:

Si daca imi dai nefolositor si eronat, ce? rolling on the floor Eu tot nu am primit nimic gratis si cu evaluarile tale, si fara. Ai probleme la cap.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aaaaaa, pentru ca trebuie sa manance, sa isi plateasca darile, internetu, rata la banca daca au, sa isi imbrace copiii sa ii trimita la scoala, etc.
Unii traiesc de la un salariu la altul si nu isi permit sa stea pe bara.
Sau sa stea pe bara 2-3 luni pana gasesc de munca afara, ca nu isi permit, daca rateaza o rata la banca, le ia banca casa sau le trage niste penalizari la penalizari la penalizari la dobanda, de te ustura si curu.

Daca stai acasa ararnache, cine-ti da? ca din cer nu picalaughing
Ca copil, parintii tai te intretin, si daca nu s-ar duce la munca, voi ati trai pe strazi. Cred ca e un motiv destul de intemeiat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E prostesc. Iti poti gasi de munca in alta tara. Si ar mai fi articolul 47 din constitutie.Statul roman are obligatia sa-ti asigure un trai decent.Articol pe care-l incalca. Salariile sunt asa mici in Romania ca pana la urma te intorci acasa la parinti pentru ca nu-ti ajunge salariul la cate cheltuieli sunt. Daca esti casatorit e mai usor daca te intelegi cu partenerul sau daca locuiesti cu cineva.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai si afara crezi ca umbla cainii cu covrigi in coada?
Afara iei 1400 intr-un caz fericit, dintre care 500 se duc pe chirie, sau mai mult, vreo 100 gunoiu, 30 internetu, 200 apa o data la juma de an, 100 150 curentu si gazu pe o luna, intr-un caz fericit, mancare 200, masina 100 asigurarea pe luna intr-un caz fericit, plus benzina alti 100 150. Ai facut socoteala pana acum?
Nu mai pui haine, ca vrei si tu un televizor, ca sa ai la ce sa te uiti cand ajungi acasa.
Nu stiu ce impresie aveti voi despre munca in afara ca pe toti ii aud, ca nu stiu ce ca se castiga bine.
Ca sa castigi bine in afara, trebuie sa indeplinesti niste conditii,
sa ai studii superioare, o facultate buna, sau o postliceala de asistenti spre exemplu, Doar cu bacu, mai mult de 1000 1400 nu iei.
Ori sa fii sofer profesionist sau ceva, unde in Romania, cei care sunt soferi deja sunt plecati, si au ramas aia care nu au studii superioare si nu au calificari.
Daca gasesti undeva cu cazare inclusa, si sa pleci pe contract, lucru cam greu, atunci merita. Ca iti raman si tie niste bani pusi de-oparte ca nu platesti chirie si utilitati.
Sau sa pleci pe vas, unde ai chiria asigurata, dar si aici, trebuie sa faci cursuri de cel putin 150 200 de mil, ca sa ai calificari si imo si cursuri de platforme petroliere si daca vrei pe tancuri petroliere atunci sunt alte cursuri, deci trebuie intai sa ai banii astia.
Ori romanii nu sunt pregatiti cu asa mari economii, si nici nu si-au terminat studiile majoritatea din ei, sau multi nu au luat bac-ul,
Ma rog ideea e ca afara nu umbla cainii cu covrigi in coadahappy
Acasa ai unde sa stai nu platesti chirie, deci te descurci si cu 600 700 de euro pana la urma. si daca ti-ii gestionezi bine poti chiar face si economii, ori in afara, mai greu faci economii, iti mai scapa cate 100 200 daca e o luna buna, sa pui de-oparte

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am o ruda care munceste in afara si o duce foarte bine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu o sa-ti spuna nimeni ca o duce rau.
Depinde ce inseamna bine.
Bine, ca isi permite sa isi cumpere o masina si un televizor, si ceva mobila prin casa? sau bine, a economisit 100.000 de euro intr-un an?
ca e o diferenta.
Si in Romania poti avea lucrurile astea.
Nu mai crede tu ca tot ce zboara se mananca.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inseli groaznic. Am fost 7 luni in Germania, cu salariu 1300. Am platit chirie, mancare, internet, gunoi, mi-am cumparat haine, telefon, masina, si mi-au ramas si bani, lunar. Problema romanilor este managementul banilor.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Pai da ma, o masina in Germania o iei si la 500 euro, un tricou e 2-3 euro, o paine e 20 30 de centi. Normal ca iti permiti.
SI eu imi permit orice aici.
Dar fara sa strang nici un ban, ca nu mai ramane nimic.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am luat masina de 3000 de euro, nu de 500. Dupa cum am spus, putini oameni stiu sa se descurce cu banii pe care ii au, ori ca sunt multi ori sa sunt putini. Ideea care e, ca oricati bani ai, daca esti dobitoc nu ai cum sa te descurci, general vorbind. In Romania daca tragi putin si evoluezi, iei un salariu mediu(2500 net), cu care te descurci decent, fara studii superioare.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Furi curent.
din 1400 cat platesti chirie, si cati insi stati intr-o casa? ai inchirata o camera sau toata casa? in ce conditii stai?

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cum am spus si in primul raspuns, am fost anul trecut timp de 7 luni. Stateam 4 insi, plateam 250euro, in general daca inchiriezi singur o garsoniera costa undeva la 400euro, dar nu prea gasesti fiind foarte cautate. Eu stateam intr-o casa cu 4 camere, 2 bucatarii, 2 bai, plateam in total 1000euro cu tot cu utilitati, conditii mai mult decat decente. Cazul meu evident nu poate sa reflecte nimic, nu inseamna ca altii au avut aceeasi experienta. Ideea era ca bani iti raman mai multi fata de Romania, cel putin in cazul meu am reusit cu usurinta sa economisesc 5000euro.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Bravo tie, asa sa stai cu mai multi intr-o casa... eu nu ma suport pe mine cateodata, dapai si pe altii straini,
La Londra e plin de "chirii" de-astea.
Mai vine unu beat acasa, tranteste sparge, altul se caca si ai nevoie la baie ca ai mancat ceva stricat, si stai o ora dupa el, in cealalta camera unu asculta muzica, in cealalta unu se uita la stapanu inelelor cu sistemu la maxim, si tot asa laughing
eu n-as putea sa stau asa... am stat eu cu prieteni afara, si nu ne mai suportam, dapai cu oameni straini.
Da, asa poti sa strangi bani facand economii, da doar cat esti tanar si tolerant.
Si tolerezi persoane straine in viata ta.
Am stat si eu asa intr-un share house cu niste polonezi, niste spanioli. oameni buni ei asa in general, dar existau discutii mereu, cine curata baia, cine a facut dus, a facut apa pe jos si nu a curatat, si tot asa...
La inceput cand eram tanar nu imi pasa.
Dar acum ma enervez repede si nu as mai putea sa impart o casa, mai ales cu oameni straini...
Eu am facut 12000k intr-un an jumate, fara sa platesc mancare utilitati si chiriehappy
dar situatiile astea sunt rare, cand prinde cineva asa un contract.
Nu toti pleaca pe aceleasi conditii.
In 7 luni sa strangi 5000 tho happy cu un salariu de 1400 pe luna, cred ca ai mancat pietre, si te-ai imbraact cu acelasi trening si celalalt schimb de haine 7 lunilaughing
mi-e greu sa cred,

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am stat cu niste prieteni. Evident, oricum exista discutii chiar si cu ei, dar nu ai ce sa faci, este normal. Eu sunt obisnuit sa stau cu multi oameni, si acum la facultate stau cu minim 3 in camera, deci pentru mine este un must. Intr-adevar acei bani nu i-am strans usor, dar am reusit cumva. Peste 2 luni iar plec(pe vacanta), de data asta salariu variaza intre 1500-2000.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Deja furi curentlaughing)
nici tu nu stii. 1500 2000.
e doar o diferenta de 500 euro.
adica salariu mediu pe economie in ro.
laughing)

(cica plus minus 500 euro, nici eu nu stiu sigur, maruntis oricum )
mananci ****.

Vezi ca in afara se plateste pe ora.
si nu negociezi salariile asa, ca ai intre nu stiu cat si nu stiu cat.
Ca esti platit pe ora.
happy Eu nici nu stiu cum ajung sa dau atentie la toti copiii cu ce viseaza noapeawinking
Ba daca nu stiam cum e, te credeam happy
Ca sunt si eu plecat de 10 ani happy
si nici o data nu am fost la un interviu, sa imi zica ala, salariu intre x si yhappy era exact cat vorbeam, si era pe ora, si in Germania si in uk si in Italia si unde vrei tu.
Doar daca lucrezi salahor, ca atunci nu mai poti sa negociezi, te intelegi cu ala si iti da cand i se face mila de tine acolo 50 euro pe zilaughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine punctat.Nu m-am gandit la chestiile astea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In alte tari ai mancare gratis, prezervative gratis, haine si incaltaminte second hand gratis, servicii medicale de calitate, spitale acreditate etc. In Romania n-ai nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am fost in afara unde am avut parte de servicii medicale de calitate si n-am platit nimic. Am mancat gratis, am baut apa, ceai, cafea gratis, toale si prezervative gratis.Si am cunoscut si oameni de nota 10. Din pacate nu erau romani.
Sluga esti tu ca statul roman nu-ti ofera nimic. Iti ia in schimb prin impozitul pe salariu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Armata salvarii si o organizatie religioasa.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci concluzia ta e ca in afara e mai bine ca primesti mai usor pomana. Si te plangi ca in Romania e greu si te intrebi de ce oamenii muncesc in tara nu?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu pricepi romaneste. Ai fost repetent la scoala sau ai probleme medicale?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa pricep romaneste? Ca ai fost prin afara si ai primit pomana si ai crezut ca acolo e raiul pe pamant. Am inteles suficient.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

N-am primit pomana.Am primit ajutor.Si nu e raiul pe pamant acolo.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai muncit pentru ea se numeste pomana. E total aiurea sa intrebi de ce muncesc oamenii in Romania si tu sa te duci sa ceri ajutoare prin alta tara. Aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am fost la o manastire catolica in afara tarii si acolo am primit cadou un sapun vegetal care era de vanzare. La noi nu vezi asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am gandire buna comparativ cu a leprelor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Voi sterge intrebarea pentru ca nimeni n-a dat un raspuns satisfacator.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni nu a dat un raspuns satisfacator tie, ca raspunsuri corecte au fost mai toate...

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Esti obsedat, zau de nu. Gata, am dat funda, acum degeaba comentezi.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu comentez pentru funda, nu are nicio importanta pentru mine, comentez pentru ca tu nu stii ce vorbesti. Pentru ca sunt oameni ca tine din cauza carora eu sunt privit gresit cand ma duc in vestul Europei, pentru ca sunt oameni ca tine, care nu vor sa munceasca si prefera sa traiasca din pomeni si sa se planga...

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Bai maimuto, eu am muncit. Oameni ca tine, nu ca mine. Eu am plecat ca turist in afara.Munceste tu dupa CE au fost trecute darile de la angajator la angajat. Unde naiba mai vezi asa ceva?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci ai plecat ca turist si ai cerut pomana si pe urma vii si spui ce misto e afara? Si mai penibil. Muncesc de vreo 10 ani, cu taxe la angajat si la angajator si nu ma pling ca o fetita de 12 ani. Si inca zic mersi ca nivelul de impozitare e relativ mai mic decat in alte state UE.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Esti vreun fost comunist in vreo functie care n-o merita sigur. N-am cerut pomana. Nu are rost SA cumperi apa, ceai si mancare daca ti se da gratis. Se numeste inteligenta.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce inseamna sa fii pomanagiu. Te iei de cei care munecsc si ii faci comunisti si care nu isi merita functia. happy

Serios, cum sa ceri pomana prin UE si pe urma sa te plangi cat de naspa e sa muncesti? Cum?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Impusca-te ca nu gandesti deloc cand vorbesti. Daca tot ai poza aia cu Ross.

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca au mai prins inteligenti din astia care mancau gratis prin Viena. I-au prins cand frigeau lebedele in parc.

| anonim_4396 explică (pentru goguPatent):

Altu cu capu.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Toti sunt cu capul, numai tu esti inteligenta, nu? laughing Sunt curioasa ce boala ai. Bolile psihice sunt fascinante.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine ca ratatii care lucreaza pe 15-20mil se plang cat O duc de prost in tara asta Si e plin de hoti.Dar politistii/doctorii/inginerii n-au nici o problema. Ca o duc decent.

Singura chestie care e mai buna in afara Probabil sunt oamenii. Alte mentalitati.

| Iunix a răspuns:

Pentru că vreau să-mi fac un viitor acasă la mine, în țara mea, nu printre străini, într-un loc pe care nu-l voi putea numii acasă.
Se poate trăi bine şi în România. Asta vreau să fac, vreau să încerc să trăiesc bine aici.

| LupusDei1993 a răspuns:

Eu locuiesc si lucrez in Germania. Iti spun sigur ca si aici nu primesti mai nimic gratis. Iar ce ai spus tu ca ai primit, acelea au facut parte din acele activitati, dar nu au nicio legatura cu statul, ci institutia religioasa la care ai vizitat. Data viitoare nu mai face confuzii de acest gen.

| anonim_4396 explică (pentru LupusDei1993):

Habar n-ai.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da nu e ca si cum nu sunt eu catolic si am participat la acele activitati in care primesti chestii gratis, da sunt si ajutoare dar nu sunt de la stat ci bani publici, statul nu da doi bani pe tine.