| anonim_4396 a întrebat:

Pentru voi contează studiile unei persoane?

8 răspunsuri:
| rapandula a răspuns:

Nu. Mentalitatea conteaza, nu studiile.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu neaparat atat timp cât persoana respectiva are educație. Am întâlnit oameni cu studii superioare făcute dar aveau lacune mari la capitolul maniere. Fiecare a făcut studiile la viața lui in funcție de posibilități.

| Freya1 a răspuns:

Conteaza sa fi om.Mai sunt persoane ce nu au avut șansa să studieze foarte mult dar care sunt foarte inteligente.

| Invictusman a răspuns:

Nu cred ca studiile definesc un om. Dacă are studii superioare dar are un caracter mizerabil ma lasă cu o impresie rece, pălesc studiile lui/ei și dacă ar avea doua facultăți terminate. Am cunoscut persoane smart cu 8-10 clase care mi-au lăsat o impresie buna. Dacă e o persoana valoroasa nu ma interesează studiile asa mult.

| Nonononono1 a răspuns:

Sincer? Da. Pe langa faptul ca studiile de speciaitate deschid noi oportunitati, ele ofera si un alt nivel de pregatire, alte perspective si chiar si un statut superior in societate. Aceste lucruri, din pacate, sunt adevaruri sociale si nu pot fi negate. Foarte normal, fiecare om are opinii diferite si cerinte diferite, dar sunt 99% sigura ca orice absolvent de facultate serioasa, pus sa aleaga, ar alege o persoana care are la randul ei studii superioare.

| Furnicuta000 a răspuns:

In general persoanele cu mai multe studii sunt mai educate, nu neaparat intelectual cat si emotional.
Dar am intalnit si persoane cu liceul neterminat care dadeau clasa celor cu facultati si masterate

| oglindasultanului a răspuns:

Nu am studiile eu ca sa-mi permit pretentiile.