| Bloondy a întrebat:

Pfoa, nici nu stiu cu ce sa incep.
Buna la toti, ma numesc Marius am 23 ani si cred ca sufar de distimie/depresie.

Sa o iau cu inceputul, (copilaria) am avut o copilarie groaznica, si grea, fara tata
de la varsta de 2 ani si o mama alcholista, nu stiu daca stiti cum e sa nu poti dormi
seri intregi din cauza parintilor sau un cazul meu mama, pentru ca, cand bea iti face viata un dezastru.
De la varsta de 4/5 ani in fiecare seara cand mama bea si face scandal trebuia sa iesim cu surioara
sa dormim pe la prieteni de ai ei, rude si asa mai departe.
Azi era bine, maine era la fel de rau sau din ce in ce mai rau.

Si tot asa cu ani sau adunat durerile si depresiile.
La varsta de 16 ani am inceput sa ies si eu cu o fata cu care am fost impreuna pana la varsta de 20 ani,
dupa care ne-am despartit, nu pot sa zic ca a fost usor sa o uit, pentru ca as minti, si am avut multe probleme
din cauza despartiri, chiar am incercat sa ma sinucid, dar nah din cate vedeti nu prea a functionathappy

Eu mai am 2 surori casatorite si un frate mai micut ca mine cu 5 ani, maicamea a plecat in Spania
cam prin 2002 si ia dus pe toti acolo, doar eu am ramas in Romania, din simplul fapt pentru ca eram tanar,
aici aveam prieteni/prietena si asa mai departe.

Dar dupa ce m-am despartit de ea, m-am gandit sa plec si eu in Spania la familie,
ma gandeam ca o sa o uit mai usor, dar nu a fost asa usor pe langa asta mai aveam aceleasi probleme in familie
care le-am avut tot timpul.
Am fost si eu micut si prost + mult internet si ideei m-am gandit sa ma sinucid.
Am iesit singur in oras, am baut mi-am cumparat o lama, m-am dus langa un pod si mi-am taiat venele,
Problema nu a fost durerea ci cred ca bautura, pur si simplu nu am reusit sa o tau pe cea pe care trebuie,
am stat acolo vreo 4/5 ore ma gandeam eu ca sangerez si gata imediat o sa lesin si poc dar nu fost asa,
am sangerat mult dar n-am patit nimic... m-am plictisit si m-am intors acasa, m-am spalat sa nu ma vada nimeni,
si am purtat pe mana un ceas cu curea groasa sa nu se vada taieturile, sincer nu imi vine sa cred cat de prost
am fost si cum am ajuns sa fac asa ceva, si imi pare foarte rau, pentru ca cu tot ce m-am ales is niste cicatrici
si amintiri proaste.

A trecut timpul, eu am ramas in Spania, dar de cand is aici numa necazuri peste necazuri,
Probleme financiare mari, cam aceleasi probleme in familie
Inainte de criza asta finaciara eu am stat singur dar de cand am intrat in criza si de munka se gaseste greu,
Acum stau iarasi cu mamica ca asa ne mai ajutam unu pe altu sa fie mai usor, surorile au plecat in tara amandoua.
fratiorul este plecat la fel.

Cea mai mare problema este ca de cand sunt in Spania am muncit numai pe Internet si am fost mai tot timpul
inchis in casa si in mine nu aveam cu cine sa vorbesc, si mi-am facut foarte putini prieteni aici.
In ultimi 3 ani tot in casa am fost inchis, muncind pe internet si asa sa treaca timpul, niciodata nu m-am
gandit ca ar ajunge sa fie o problema din asta, dar uita ca am ajuns in disperare.
Cand eram in Romania tot timpul am fost un baiat deschis, distractie, prieteni, nu stateam in casa numai cand dormeam
Eram eu insinea mea mandru de mine. Dar cu timpul m-am schimbat complet si nu ma mai recunosc,
Eh toate probleme astea sau adunat, cam de 2 ani treaba merge foarte rau si pe internet si scot bani doar
asa sa reusesc sa platesc chiria si sa ne mentinem eu si mamica.
Sincer nici eu nu stiu de ce am ajuns in halul asta, nu stiu daca tot tot ce am zis mai sus voua vi se pare ca chiar
poti sa le zici probleme sau baliverne dar am ajuns sa am niste simptome care ma fac sa ma gandesc la sinucidere din nou
si pe zi ce trece tot mai tare si mai tare,

In primul rand am o lipsa de speranta enorma, nu mai pun interes in nimic, is f trist, tot timpul is obosit
dar nu dorm aproape deloc, daca azi mi se spune ceva maine uit absolut tot, nu pot sa iau o decizie,
si doamne doamne am o manie asemanatoare lui monk. ceva ce nu am avut niciodata, si daca vedeam asa ceva acum 3 ani
probabil ma rupeam de ras. Ma simt tot timpul vinovat, orice as face mi se pare ca nu e bine,
Tot timpul si din orice motiv dau vina pe mine, sentimental m-am inchis complet in mine, si ma urasc asa de
tare incat mi-e greu sa ma uit la mine.

Nici nu stiu cum am ajuns sa scriu toate astea, si nu stiu ce o sa intelegeti din ce am scris dar ma bucur ca am reusit
sa ma descarc putin. Am incercat sa imi ocup putin timpul si am gasit un serial numit The Legend of The Seeker,
eh dupa ce am vazut toate episoadele ma afectat asa de tare incat ma gandesc si mai mult la sinucidere,
Ma gandesc la viata din filmul respectiv si imi da o dorinta foarte mare sa o las pe asta
Deci serios eu cred ca am luato razna complet. Realizez ca este un film dar in acelasi timp gandesc si invers.
Faptul ca sunt un baiat si nu pot sa fac mai multe pentru mine, ma omoara pe zi ce trece, ma descurajez eu pe mine.

Si nu e destul asta, incercasem si eu sa trec cu gandul peste toate astea sa-mi gasesc o prietena, si sa formez o familia.
Asa as avea pe cineva alaturi de mine, cu cine sa vorbesc, stiti cum e.
Inainte cu 3 luni am avut niste probleme de sanatate dar au iesit totul cu bine, nimic grav, acum 2 saptamani
nu stiu ce mi-a venit mie prin cap sa ma duc sa imi fac un test de fertilitate si m-am dus si l-am facut,
Si ghiciti ce mi-a iesit? Nu pot sa am nici macar copii
Nu numai ca sunt cum sunt si ma urasc complet, dar pot sa imi iau adio si de la gandul de a avea o familie candva.

Cam asta e tot, m-am descarcat, ma simt putin mai bine.

Nu Caut idei de sinucidere si nimic asemanator, nu caut idei despre ce ar trebui sa fac sau cum sa fac,
doar vream sa ma descarc putin si poate va postati si voi intampalrile voastre, poate asa reusesc sa trag eu
singur niste idei din intamplarile voastre si sa le aplic la mine, poate functioneaza.

Oricum mersi mult de tot la toti cei care ati citit.

Răspuns Câştigător
| Stefyi20 a răspuns:

Buna.
Ce sa zic...ai trecut si inca treci prin momente grele, dar important este sa nu te dai batut.
Desi am doar 18 ani, si eu am trecut prin momentele grele pentru mine, mai ales ca ai mei sunt divortati, insa cand "cad in butoiul cu melcancolie"cer ajutor, pareri apropiatilor, fac sport ori ce imi place sau intru pe un site care ma ajuta.
Cu toate ca ai spus ca nu cauti idei, eu totusi iti dau o idee, si anume:intra aici ---> http://www.nlpmania.ro/blog/audio-blog/ si vei gasi un articol audio despre depresie care cu siguranta te va ajuta.
Numai bine!:)

11 răspunsuri:
| Angel_4421 a răspuns:

Am citit tot si intr-adevar, nu ai avut o viata foarte roz...Sti ce? Eu cred ca daca vrei totul se poate schimba, dar daca ai spus ca nu vrei sfaturi ce sa zic?! Daca totusi vrei un sfat:Incearca sa vb cu un psiholog, sa te ajute sa treci peste asta, incearca sa gandesti pozitiv, sa cunosti mai multi oameni si sa mai iesi din casa.happyas avea mai multe sfaturi/sugestii ca sa scapi de depresia asta, dar daca nu vrei"idei despre ce ar trebui sa fac sau cum sa fac,"atunci iti mai spun atat :Incearca sa uiti tot ce a fost mai rau pana acum si ia'o de la inceputhappy:*

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.
Ai trecut in momente grele.
Asa te-ai mai descarcat.
Eu stiu ca iti ie greu dar sa nu te omori ca daca o faci ar fi un mare pacat.

| Bloondy explică:

Sincer mi-ar prinde bine niste sfaturi... am scris mai sus ca nu vreau ca nah sincer mi-e greu sa accept ca nu sunt in stare sa gasesc o iesire din problemele mele si cer sfaturi de la alti, dar daca toti ziceti ca aveti datile drumul si mersi de raspunsuri pan acum.

| Ela_PuRpLe a răspuns:

@Bloondytongueai eu ti-am dat deja un sfat, intra acolo si vei vedea ca iti va prinde bine sa asculti, iar daca nu reusesti sa scapi tristete/depresie mergi la psihoterapie.

| Angel_4421 a răspuns:

Poi...ai nevoie de cineva cu cine sa vorbesti despre problemele tale.Stai linistit ca, cu banii multi au probleme nu doar tu...Depresia,incearca sa uiti si sa te gandesti ca maine totul va fi mai bine.Ai spus ca esti tot timpul trist.Intr'un weekend incearca sa te relaxezi sau sa iesi la un suc, o bere, ceva cu prietenii chiar daca ai spus ca nu ti'ai facut foarte multi. Daca nu iesi din casa nu rezolvi nimic.Roaga un prieten sa iti mai faca cunostinta si cu alte persoanehappyUita de sinucidere!

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Da.../Într-un anume fel, mă cam regăsesc şi eu pe aici/Eu am blestemat până şi ziua în care m-am născut/Mi-a fost spulberată până şi ultima fărâmă de speranţă/Şi toate au venit, una după alta/Nu pot spune nici eu că acum sunt mai bine, deoarece adorm şi mă trezesc plângând, cu cele mai oribile imagini/Dar încerc să merg mai departe/Nu se opreşte lumea în loc de dragul meu/Nu pot opri timpul din trecerea lui, căci deţine un scop bine întemeiat/Am fost trădată de prieteni, toţi cei apropiaţi, până şi propria mea soră/Dar eeeee/Acum na/Nu sunt eu Regina Americii/Să le pese tuturor de mine/De va întreba cineva cine sunt?/Sunt un simplu înger ce trăieşte în Paradis cu aripile frânte de spulberarea ultimei fărâme de speranţă/Poate că nu sunt perfectă/Nici chiar ideală/Sunt doar o fiinţă ce trudeşte din întreg sufletul pentru o fărâmă de afecţiune/De speranţă/De fericire/Sunt doar o persoană cu principii complexe/Dacă vrei să deţii o părere mai complexă despre ceea ce sunt, citeşte întrebările din profilul meu/Prin intermediul acestor întrebări descriu o simplă frântură din viaţa mea/Un singur lucru îţi spun/Toate lucrurile pe lume sunt trecătoare/Sunt lucruri lipsite de sens şi importanţă/Dar prefer să nu mai spun nimic/Deoarece vlaga mi-e pierdută/Şi glasul mi-este stins/Vorbele-mi sunt goale/Las la aprecierea ta.../Prefer să reţin toate vorbele/Pentru că sunt spulberate în neantul necunoscutului

| Bloondy explică:

Mersi mult pentru toate sfaturile voastre, sprijinu-l si timpul acordat, in special Ela_PuRpLe, blog-ul pe care mi l-ai lasat este ceva ce chiar o sa ma ajute foarte mult, si nu credeam ca o sa gasesc asa ceva vreodata, mersi mult din nou si imi pare rau pentru cei care au ajuns intr-o stare de depresie ca mine si pentr-u cei care nu au ajuns sper sa nu ajungeti niciodata, bafta la toata lumea si mult succes in viata!

| Bloondy explică:

Din pacate nu pot sa dau numai 1 raspuns castigator, dar sa stiti ca daca as putea vas da la toti! In sinea mea toti cei care ati postat aveti 10+, mersi mult din nou.

| Ela_PuRpLe a răspuns:

@Bloondy:Ma bucur ca iti sunt de folos blogul si articolul.happy
Multumesc si eu pentru apreciere.

| Adinutzu21 a răspuns:

Salut! sincer stiu ca viata asta e de ca**T.si eu am trecut prin multe! mama s-a despartit de tatal meu natural cand eu aveam 1 an jumate! tata un nenorocit care o insela care facuse parnaie! s-a recasatorit.dar nici asta nu e ok! mereu reproseaza ca ne-a crescut! pot spune ca m-a ajutat acum de curand cu un serviciu, mi a luat o masina, o casa facuta dar degeaba ai tot daca nu ai si afectiunesadsi eu am avut o relatie cu o fata care o iubeam si inca o iubesc enorm! am avut 2 ani imp! ne am despartit acum 3 luni! ea miercuri pleaca in spania cica ca sa ma uite! motivul nu il stiu! am fost bun cu ea i-am oferit totul.nu am jignit-o, batuto, a trait cu meine un basm crede-ma! dar totusi m-a lasat.sincer sunt deprimat! am avut momente cand vroiam sa intru intr un tir cu masina! crede-ma ca eram atat de aproape de moarte! dar vezi tu! Dumnezeu nu m-a lasat! pentru ca nu stiu dar simt ca El mi a zis Fiule in viitor ai sa regreti pentru ce faci acum! si asta cred! fiecaruia ii vine randul! toti avem destinul si drumul croit in viata! sfatul meu este sa iesi cu prietenii, sa devi cum erai rebel si sa nu iti pese frate! daca te-a parasit fericirea recapat-o! daca vrei sa vb uite "georgeadrian. mihalache90" iti voi asculta toata viata daca vrei.dar iti zic un lucru care si eu l-am descoperit! Viata e scurta! iar viitorul face multe surprize vietii! asa ca nu dispera...nu mori nefericit! si nu incerca sa te sinucizi! pentru ca nu poti! cand iti e scris atunci mori!

| Stefyi20 a răspuns:

Bloondy si eu am aproape 23 de ani si sufar de depresie amslabit 15 kg si ma gandesc la fel ca si tine la sinucidere nu cred ca e o solutie dar problemele ma imping de la spate