| Branet_Ion_1949 a întrebat:

Prin ce se aseamana arhaismele si regionalismele? Funda

4 răspunsuri:
| KristalPop a răspuns:

Prin nimic. Arhaismele sunt cuvinte vechi, care au ieşit din uzul curent al limbii. Pe când regionalismele sunt cuvinte care sunt folosite în anumite regiuni, localităţi: hogeag, barabule, curechi,... ş.i.

| HellGirl666 a răspuns:

Bună.
Regionalismele sunt cuvintele care se folosesc doar in anumite regiuni ale tarii, Ardeal, Moldova, Bucovina...etc ex:curechi, papusoi, pita...etc
Arhaismele sunt cuvinte vechi, care nu se mai folosesc in vorbirea curenta si neologismele sunt cuvintele imprumutate din alte limbi(ex:voaiaj, robot, laser, ș.a)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sunt convins de nici unul din raspunsurile de mai sus happy.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

O asemanare ar fi prin faptul ca ambele apartin- in general- zonelor rurale.Ce crezi, mariusxx?