| Georgii a întrebat:

Ce rol au arhaismele?love struck Funda@love struck

Răspuns Câştigător
| Zeekee a răspuns:

Arhaismele sunt cuvinte vechi, scoase din uz. Daca este vorba despre o lectura, arhaismele au rol de a da o tenta veche, de trecut, de istorie. Daca am fost de ajutor, astept fundita ^^

4 răspunsuri:
| BadBoyCristy a răspuns:

In textele istorice, au rolul de a da farmec povestii.

| Dudăăăă a răspuns:

Arhaisemele=cuvinte vechi ce astazi nu se mai folosesc.Rolul lor in prezent nu mai are loclaughing
Deci, practic.ele nu au rol:*
Succes

| BelieveMe a răspuns:

O parte din arhaisme se folosesc şi în prezent, de exemplu în diverse opere literare, istorice sau religioase, pentru a da un aer de vechime scrierilor, sau uneori în enunţarea legilor. Funda pls

| Ovy1010 a răspuns:

Arhaismele au rolul de a evidentia vechimea actiunii de a crea parfuml, patima timpului arhaic, culoarea locala! big grin