| PeeWeeVi a întrebat:

Promit cea mai mare FUNDA big grin
Am un exercitiu care imi spune sa alcatuiesc enunturi in care verbele"a avea" si "a vrea" sa fie, pe rand, auxiliare si predicative.Partea cu auxiliare le-am facut dar nu prea stiu partea cu predicative.Va rog ajutati-ma!love struck:Xlove struck

Răspuns Câştigător
| Eeeeeeeeeeee a răspuns:

Predicative:
a avea- Am doua prajituri cu ciocolata.
a vrea - Vreau mai multe zile de vacanta.

2 răspunsuri:
| Alex0795 a răspuns:

Predicativa: -a avea: Am doua creioane.
-a vrea:Vreau o carte noua.

| AxYuTzA27 a răspuns:

Pentru ca verbul; a avea sa fie predicativ trebuie sa il folosesti intr-o propozitie de genul asta:"As vrea ca acest moment sa-l pot eterniza pe ecranul imaginatiei mele." celalalt:"eu am o multime de teme pe vacanta"...nu stiu... sper sa te ajute; app accepta`mi cererea d prieteniewinking