| anonim_4396 a întrebat:

Psihopatul

Psihopatia este o dereglare mintală sau de personalitate caracterizată prin comportament antisocial, capacitate redusă de a avea remușcări și control comportamental redus. Ca și celelalte maladii psihiatrice, psihopatia se prezintă din punct de vedere clinic sub forma unui spectru de manifestări cu variate grade de gravitate sau acceptabilitate socială.
Mint,fura,violeaza drepturile altora, au un farmec superficial, este impulsiv...Te manipuleaza

Narcisicul
Cei care au o tulburare narcisică de personalitate se consideră superiori altor persoane, speciali, excepționali, se așteaptă ca ceilalți să se raporteze la ei ca atare și au impresia că li se cuvine un tratament privilegiat.Pentru că se cred mai buni decât alții, îi desconsideră pe cei din jur și caută să se împrietenească și să aibă relații sociale cu oameni importanți și de succes, cu personalități marcante și privilegiate cu care se și compară adesea.Sunt siguri pe ei, carismatici, foarte preocupați de imagine și aparențe și lipsiți de empatie față de cei din jur pe care nu ezită în a-i manipula pentru a-și atinge obiectivele

Sociopatul
Au putere mare de convingere, întotdeauna urmăresc să obţină avantaje de la ceilalţi, iar ceea ce spun ei de cele mai multe ori nu are nici cea mai mică legătură cu realitatea. Mint, înşală şi se distrează pe seama celorlalţi, a bunei credinţe, a onestităţii şi a generozităţii celorlalţi.
Au sarm,Nu stiu ce inseamna rusinea,Mint in legatura cu viata lor,sunt foarte inteligenti,nu isi cer iertare, nu iubesc, cred ca detin adevarul absolut.

Cunoasteti pe cineva cu asemenea probleme?
Daca nu.L-ati recunoaste daca l-ati intalni?
Stiti sa va feriti de asemenea oameni?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Nu e vorba de niste defecte de caracter, ci de boli grave, nevindecabile. Clasa de boli psihice numite Tulburari de Personalitate. Ii duce capul ca pe toti ceilalti oameni, ce difera e modul in care privesc lumea, un mod deformat si maladaptativ. Daca are personalitate dizarmonica antisociala ii vede pe toti ca victime legitime, daca are personalitate dizarmonica paranoida ii vede pe toti ca dusmani, si tot asa. Nu se pot plictisi de ce fac, boala este viata lor.

36 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu cunosc

| RAY a răspuns:

Eu am impresia ca majoritatea se regasesc in ceea ce ai scris acolo, find mizantrop nu vad diferenta intre acele persoane vs restul, rar oamenii buni si de omenie in ziua de azi, nu vad nimic special la acele persoane naty

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu chiar Ray.Una este sa fi diacnosticat cu asa ceva si una e sa mai faci cate una descrisa mai in sus.
Persoanele psihopate, sociopate pot sa minta si sa isi creeze lumea lor imaginara si sa o spuna lumi eu nu as putea sa mint asa deoarece ma gandesc ca pana la urma se va afla adevarul si este aiurea dar ei nu au cum sa se simta aiurea ca nu au rusine, sau sa faca rau altor oameni ca sa le fie lor bine si nu au pic de remuscare eu una nu as putea omora un om sau al jegmani si sa nu ma simt vinovat stiind ca am facut un rau cuiva, profita de bunatatea altora isi fac lor bine si apoi nu le pasa eu una nu as putea sa f...t un om care m-a ajutat la greu si a fost langa mine doar sa urc eu mai in sus, iar de narcisisti cat nu vrem noi sa recunoastem ca gresim si ca nu avem dreptate noi oameni normali in mintea noastra suntem constienti dar ei nu doar ca nu recunosc nici macar nu sunt constienti ca au gresit, se crede superior si ca nimeni nu este bun pentru el eu repet din nou nu as avea cum niciodata sa consider toti oameni din jurul meu rahati care nu ajung la nasul meu deoarece sunt constienta ca am defecte.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Eu nu fac discriminare draga mea

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu e vorba de discriminare Ray e vorba ca sunt unele persoane care iti pot face rau sau atenta la sanatatea si viata ta si astora le place sa traiasca asa nu e ca si cum ar avea o boala de care ei ar vrea sa scape

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Eram ironic smechero

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

tongue

| minrest a răspuns:

Cunosc, din pacate, multe astfel de persoane, pentru ca ele nu sunt distribuite egal, unde e un psihopat vor fi si altii. Dar, vorba sefului meu, asta mi-a dat ocazia sa invat psihiatrie.
Psihopatul.
Termenul ''psihopatie'' acopera toate tulburarile de personalitate. ''Psihopat'' inseamna persoana cu personalitate dizarmonica, de orice tip.
Narcisicul se recunoaste dupa faptul ca isi atribuie calitati, pe care crede ca i le recunosti si tu. Face avansuri sexuale fara rusine, chiar daca este complet deplasat. Am avut o singura colega, era foarte intriganta si intrigile ei aveau succes. Eu voi recunoaste acum un narcisic cu usurinta, dar daca va trebui iarasi sa colaborez cu unul, nu vad cum ma pot feri.
Sociopatul
Se recunoaste dupa caracterul impulsiv, ce ii trece prin cap face, indiferent de urmari. Sare la bataie, se automutileaza, aici il ajuta hipestezia specifica bolii. Am cunoscut pe cand cunosteam oameni certati cu legea, o mare parte din infractori (nu pot aproxima cam cati) au personalitate dizarmonica de tip antisocial, si toti antisocialii fac infractiuni. Eu nu am unde sa mai cunosc acum, dar daca vrea unul sa ma talhareasca, nu am ce sa fac. Ma rog, eu am sa incerc. Te feresti in felul urmator: cand observi ca un prieten nu tine cont de drepturile cuiva, nu ii recunoaste drepturi, si considera ca i se cuvine ce e al altora, rupi relatiile cu el.

| drutzix a răspuns:

De mentionat: toti psihopatii sunt narcisisti, e un requirement.
Cunosc.
Da, e amuzant cateodata sa ii manipulezi sau sa observi ce reactii au pentru ca nu toti is super inteligenti.

| Freya1 a răspuns (pentru drutzix):

Majoritatea te manipuleaza pe tine.Cum ar fi sociopati spre exemplu ii duce capul destul de bine pe care nu il duce nu tare are cum sa fie asa

| drutzix a răspuns (pentru Freya1):

Nu chiar, multi sunt 'thrill seekers' se plictisesc repede si nu ii duce capul. Mai ales cand vorbim de extreme, imaginea care e la televizor (sherlock, house si restul) nu sunt sociopati sau psihopati.

| minrest a răspuns (pentru drutzix):

Nu e vorba de niste defecte de caracter, ci de boli grave, nevindecabile. Clasa de boli psihice numite Tulburari de Personalitate. Ii duce capul ca pe toti ceilalti oameni, ce difera e modul in care privesc lumea, un mod deformat si maladaptativ. Daca are personalitate dizarmonica antisociala ii vede pe toti ca victime legitime, daca are personalitate dizarmonica paranoida ii vede pe toti ca dusmani, si tot asa. Nu se pot plictisi de ce fac, boala este viata lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cunosc multi. Nu ma feresc, mi se par inofensivi

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt chiar inofensivi.Pot deveni agresivi sau pot sa te manipuleze, pot sa te foloseasca deoarece oricum nu le pasa de tine ca tie bine sau rau...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si oricum, toti suntem putin dusi laughing

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da de acolo pana la a face rau e cale lunga...Astea mai fac rau in jurul lor sa discutat mult si s-au facut emisiuni pe baza acestor oameni ca sa stii cum sa te feresti de ei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E dificil sa-ti dai seama daca o persoana e cu adevarat psihopata/sociopata, de aceea e si greu sa te feresti de ei.La narcisisti e mai simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu la toate 3 intrebarile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa ma feresc? De ce sa ma feresc?
Nu am vazut scris ca te-ar scuipa pe strada, ca ti-ar da cu sutu-n fund, ca ti-ar fura geanta.
Nebunii se recunosc intre ei, dar nu se demasca!happy

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa te feresti deoarece unul din astea descrisi se pot folosi de tine, de bunele tale intenti, de dragostea ta sau etc.
O data ce ai un astfel de om in casa, intre prieteni, in relatie este posibil sa ti se faca mult rau si sa ai de suferit de pe urma lui deoarece nu ii pasa de tine

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Https://www.youtube.com/watch?v=SFsOnMhVd4U

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, cunosc sute.
Da, le recunosc in fiecare zi.
M-am tot ferit pana acum. Si ele de mine in acelasi timp.
Pai punctele 2 si 3 definesc mare parte din personalitatea feminina. Probabil cu accent pe la 20 - 24 de ani...

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

La tine misoginismul e la el acasa asa ca nu are rost.
Ti-am mai spus ca esti frustrat ca ai ramas fecior batran da nu iti este nimeni de vina ca nu iti fortezi un pic mintea.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

S-ar putea sa nu am cu cine sa-mi fortez mintea. Ca nu treceti nici una peste prima impresie. "Feciorii batrani" nu se cauta pe piata din Romania.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am cunoscut feciori batrani ce meritau toata atentia si sprijinul meu pentru ca le mergea minte si multe altele

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Spre deosebire de mine...

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai spus nu am spus eu asa ca ceartate cu tine insuti

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Pentru ce să mă cert din moment ce știam la ce răspuns să mă aștept?

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da nu am spus eu asta tu ai spus

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Da, hai că o dam în clasele primare de-acum. Las-o așa că nu avem ce discuta. Stai tu bine cum îți este acolo și lasă-i pe alții să fie proști în felul lor și nu mai da sfaturi la copii, că o să ajungă și ăia ca mine cu așa sfaturi. Sănătate.

| DovleacTurbat a răspuns:

Cred ca n-ar fi trebuit sa citesc definita sociopatului. In seara asta, cu ochii pe tavan voi avea o conversatie destul de serioasa cu mine insami rolling on the floor

| Adiadictie a răspuns:

Uaau

| KiszMy a răspuns:

Astea sunt science-fiction

| Freya1 a răspuns (pentru KiszMy):

Nu.Sunt boli mintale laughing

| ionutrusin a răspuns:

Da, din pacate cunosc persoane cu acest comportament... dar pot fi tinuti la distanta.