| Mosotti a întrebat:

Sa presupunem ca ati da de un eventual partener potrivit in Rusia Yakutsk Siberia, adica la 10000 Km departare, v-ati duce pana acolo sa va intalniti?
Bine, sa fie pe bune, deci excludem tepe sau prosteala.

Adica nu v-ati duce din cauza ca e prea departe si ca e trambaleala cu escalele si calatoria de 25 ore, dar ati vrea sa va duceti daca era mai usor, sau v-ati duce?

Adica calatoria mai anvoioasa v-ar opri?

Sa tinem cont ca e asa:

1 ora si 20 min pana la Istambul.
Acolo se poate sta si 2-4 ore pana iei alt avion catre moscova, calatoria aia poate dura in jur de 3, 5 ore pana la moscova
La moscova e posib sa stai si 12-13 ore acolo undeva in oras pana iei avionul pana in Yakutsk!

Deci cu toate astea insumezi cam 25 ore.
Deci bani de bilet cam 3500-4000 lei, plus bani de stat undeva 13 ore, sau pe drumuri plimbare 13 ore prin oras.
La unele bilete risti sa fie nev sa schimbi si aeroportul in moscova, ca au cam patru ei, dar sa zicem ca nu alegi asa.

Ca sa nu mai zic ca e posib sa fie self transfer adica sa trebuie sa faci checkin-ul personal la fiecare alt avion. Adica nu te baga ei in aeroport si tu nu ai treaba, si apoi te baga in alt avion.

V-a trecut iubirea? HAHAHAHA! Sau inca iubim?

60 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu m-as duce pentru ca e pierdere financiara si timp pierdut. Daca era fabrica de roboti femeie si luam una cu mine acasa la un pret decent made in Ruskina atunci puteam spune da, si garantie 5 ani desigur, rusii fac calitate pe viata nu e china.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și de cine să râdem? De tine, nu prea avem motiv.

| Jus7t a răspuns:

În primul rând țin să specific că n-am idee despre călătoria asta, iar de ar trebui să o fac m-aș informa bine.
Totuși, am să îți răspund la întrebare printr-o melodie (câteva versuri, nu e nevoie să fie ascultată toată)care îmi place și de care mi-a adus aminte întrebarea asta.
http://www.youtube.com/watch?v=5sTJf7LvdAQ&t=3m45s

| Apokales a răspuns:

Eu nu m-as duce daca e la 20 de km sau la 300 de metri si ploua afara.

| Mosotti explică (pentru mgtow):

Am inteles, nici eu nu m-as duce, dar voiam sa aflu si alte pareri. Nu m-as duce ca doar nu s-au terminat femeile de pe langa mine, adica asa cum o fi aia misto, asa ar si si in orasul meu din alea, sau hai sa zicem ca daca e un oras mai mic, in altele de langa al meu, dar nu la 10000 Km.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Daca-mi place de aia, 20 Km m-as duce si daca ploua. Dar tu clar ca nu te-ai duce.

| Mosotti explică (pentru Jus7t):

V-am intrebat si pe voi intrucat unii pe care i-am intrebat s-ar duce, ca na, cica unde e iubire, se face cam tot, nicaieri nu e prea departe.
Adica exact ce zice in melodia asta, ca ar invarte tot pamantul pentru ce iubeste!

Zau daca inteleg ce e cu iubirea asta...o sa mor si nu o sa inteleg. Adica daca-ti place de cineva, doar nu e unicul de care-ti poate place! Eu zic ca-s n persoane care-ti plac la fel, deci de ce sa casuni pe unul in prostie? Si sa ma mai si arunc de pe pod daca ma paraseste, aoleeeu mor de ras.
Si daca acel cineva pe care am casunat nu ar fi existat?! Casunam pe altcineva, deci se poate sa fie si altii de care sa ne placa.

| Celcestietot a răspuns:

Nu, am si fete langa mine si inca mai exista.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Stai, ma, cuminte ca te ploua.

| Theo94 a răspuns:

Nu!

| Jus7t a răspuns (pentru Mosotti):

Dacă simți ceva puternic pentru ea nu te mai gândești că "lasă, mai sunt și altele, mă potrivesc cu ele".
Poți să ai relație cu mai multe dar nu pot să ai aceeași relație.
Depinde oricum de multe, dacă de exemplu ai avut vreo 10+ relații și nu ai simțit pentru niciuna ce simți pentru aia din Siberia e ceva diferit față de atunci când prima ta relație e cu o tipa din Siberia și chiar de era din Vaslui tot "the one" o considerai laughing

| romeo78 a răspuns:

Ai greșit cu transportul. Mai există o rută. București - Chișinău/Kiev - Moscova și trenul TransSiberian.
Dar, ai mai exclus, fără să vrei și să cunoști, un lucru. Eu, întâmplător, dintr-un documentar am aflat. În Siberia, există orașe "colonii", care aparțin de o mare companie și în care intri doar cu permise speciale. Deci, e bine înainte de plecare să verificați și acest aspect, altfel e posibil ca întâlnirea să devină imposibilă.
În rest, e loc de mai bine, întotdeauna!

| Catrice a răspuns:

De ce nu?
In alea 12 ore poți să și dormi, nu te obliga nimeni sa te plimbi.

| Darkmagic a răspuns:

Eu as merge, distanta nu conteaza. Am un prieten care s-a dus pana la Manila, sa isi ia nevasta. Atunci s-au vazut, atunci au stabilit si nunta, dupa ce vorbisera patru sau cinci luni in online.
Trebuie sa realizezi ca tu gandesti in mentalitatea locuitorilor unor tari mici, si asta va darama pe voi cand se pune problema unui drum de 20.000 de km.
In SUA distantele nu au nicio importanta, poti intreba pe oricine, chiar si femei, care fac singure 3-4 mii de mile, cum te-ai duce tu de la Bucuresti la Timisoara.
Fara stres.

| Freya1 a răspuns:

Eu sunt fata deci clar nu m-as riscă eu sa ma duc asa distanță printre străini sa ma vad cu unul pe care l-am cunoscut pe internet.
Aviz fetelor ce au in cap tampeni de genul, nu e bine sa faci asa ceva.Nu e prea bine nici pentru băieți sa riște in halul asta si sa se trezească in pungi de un kg cu "orizontul"deschis.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Pai eu is cuminte.

| Mosotti explică (pentru Jus7t):

Asta nu pricep eu, pai si daca aia nu ar fi existat, simteai ca lumea pentru alta. Ca daca e cum zici tu ca fara aia nu gasesti ce trebuie, inseamna ca daca aia nu era, tu nu puteai avea o rel f buna cu nici una.

| Mosotti explică (pentru Theo94):

Bravo tie.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Da, un dus cu pluta cuminte laughing. Stai acasa si las-o pe Mama Rusia in pace.

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Prezentam zborul ca sa se vada ce complicata e calatoria.
Yakutsk nu e colonie. Or fi alte zone.
Cu trenu..pai daca te duci cu trenu mai bine te impusti.

S-au dus francezi, nemti acolo asa in vizita, ca ei au filmat ce vad pe Youtube, dar nu s-au dus pentru cineva.
Cand am vazut ce frig e acolo ma lua si pe mine in pat fiind cand stateam la TV.
Acu ora 16 sambata 23 ianuarie la noi is 13 grade, la aia minus 52, bine acu e la ei ora 23, dar ziua au -45.
E durere, eu as emigra dracu! Din oct incepe cu minus deja acolo.

| Mosotti explică (pentru Catrice):

Pai da ma dar..alti bani, alta distractie... timp pierdut, etc.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Nu e bine dar unii fac asa, bine, nu asa ca vorbeste, ci dupa un timp cand isi dau web deci cand relatia atinge un anumit punct.

Pai baietii de ce sa ajunga in pungi de 1 Kg?! Hai fetele sa zic, ca risca sa fie agresate de baieti, dar invers nu prea.

| Frank51 a răspuns:

As merge maxim 100km.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Gândește-te că în urmă cu peste 75 de ani în urmă, au existat deportați din România și Republica Moldova în Siberia, iar unii au reușit să supraviețuiască.
Omul se adaptează, oricărei situații.

| Mosotti explică (pentru Darkmagic):

Pai exact la cazul asta ma si refer, doar cand relatia e pe bune, nu de interes. Dar cum Romania si Rusia au acelasi niv de trai, s-ar exclude interesul.
Pai de ce s-a dus in Manila? Ca alea sunt doar pe interes, se terminasera femeile de aici?
Alea sigur is pe interes ca se stie. De aia la ele nu e deloc aiurea ca una tanara sa se marite cu unul mai in varsta.
Deci ala...ori o intretine, ori si asta dar trimite si bani la fam ei acolo, ceva e.

Sau...mda..poate sa fie si pe bune, nu stiu ce sa zic. L-ai intrebat cum o duce cu aia?

Mda, stiu ca-s oameni pentru care distanta nu cont, dar e obositor sa schimbi avioanele, sa stai pe acolo ore, sa schimbi si aeroporturile uneori (idiotenie ca asta n-am auzit decat in rusia).
Daca ma urc in avion si dupa 10 ore sunt acolo, e altceva.
Ca cine zici tu acolo nu schimba n avioane si aeroporturi, merg si 5000 km cu camionul sau avionul direct, asta zic pe teritoriul statelor unite.
Plus ca aia cu serf transfer mi se pare mai mare aberatia.

Eu cand am venit de la Frankfurt in noiembrie 1999 am aterizat la Praga, am intrat in aeroport si ne-a dus undeva unde asteptam celalalt avion, nu mi-a dat bagajele, biletul.
Am urcat dupa un timp si gata.
La self transfer ce fac, imi dai biletele, fac check-inul de fiecare data... daca schimbi si aeroporturile imi dai si bagajele si ma duc caine surd la vanatoare cu taxiul la celalalt aeroport, fac iar check-in...o nebunie.
Fa domne cursa directa. Sau okey, aterizeaza sa incarci, si continua zborul, nu ma da jos din avion.

Alta tampenie, nu exista cursa directa Bucuresti moscova, pai ce rost are sa ma duc in Istambul, si abia de acolo la moscova?!
Ca distanta e egala cu cea din buc pana la Fankfurt unde is curse directe, deci ai face 2 ore si jumate.
Asa ca o sa faci 5 ore pana la moscova cu escala cu tot.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Da, dus cu plua cu. minte, nu fara minte, haha. Ca dus cu pluta sunt, asta recunosc.
Pai eu nu am treaba, nu m-as duce nici pana la moscova, mai ales ca eu nu am o asa deosebita placere sa calatoresc.
Vroia mama sa mergem la Istambul la 1 ora si 20 min de zbor si nici acolo nu prea am vrut, cel putin inca.

Am zis ca si caz, adica cazul de care a zis colegul cu prietenul lui care si-a luat nevasta din Manila, ca aia a lui era pe interes, e alta treaba.
Ce, s-au terminat barbatii din Manila care are 1, 8 milioane de oameni, s-au terminat si aia din orasele apropiate, trebuia sa ia din Romania de la mama dracu`, ce sa zic.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Unii au boala asta cu "sufletul pereche" si "orice pentru iubire", ma gandeam ca si tu laughing.

| Mosotti explică (pentru Frank51):

Asa mai merge, desi e mult si asa pentru mine. Cel mai bine e un partener din orasul unde stam, sa ne pitem intalni, sa ne ducem acasa la noi cand vrem, nu asa drumuri si alte prostii.

| Mosotti explică (pentru romeo78):

S-o adapta dar are si asta o limita. Bine, in casa e okey, doar afara e nasol.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Io? Pai eu nu cred in orice pentru iubire, asta am zis-o mereu, am zis ca nu pricep cum e cu indragosteala aia. Mi se pare ca am deschis chiar o intrebare cu asta, sau nu mai stiu, iar daca n-am deschis, o sa deschid sa ma lamureasca si pe mine cineva, de ce casuna in prostie pe un partener si doamne fereste sa se sinucida pentru asta. Cand sunt atatia eventuali parteneri la fel de placuti pe care sa-i placi si sa te placa pana la urma.

Aia cu sufletu pereche mai cred, ca e posib sa dai de cineva cu care te intelegi bine.