| AdioTPU a întrebat:

Să vorbim despre manipularea psihologica. Vin cu două exemple. Un escroc sentimental manipulează o femeie naivă, credula, prefăcându-se că o iubește dar urmărind doar s-o facă de bani și ca obiect sexual. O disprețuiește profund și o ponegrește in absența ei, considerandu-i calitățile drept slăbiciuni.
Al doilea exemplu sunt doua prietene. Una dintre ele e timidă, singuratică și nesigură pe sine, primind bullying la școală și nu are o relație bună cu părinții. Cealaltă îi cunoaște slăbiciunile, problemele dar o apreciază pentru că are suflet și caracter bun. Pe de altă parte se consideră superioara ei. Îi mărturisește un secret compromițător dar de care este mandra și voind să se laude in fața ei. În același timp are nevoie de ea pe post de complice iar ca să se asigure că-i va pastra secretul, o manipulează zicandu-i că dacă spune cuiva va avea probleme, că se va destrama prietenia dintre ele, că numai ea o înțelege cel mai bine și cele două fac un jurământ că nu-si vor dezvălui niciodată secretele reciproc. Inițiativă jurământului este a manipulatoarei care vrea sa se asigure că cealaltă nu o va "turna".
Care sunt diferențele în cele două cazuri de manipulare și între cei 2, escrocul sentimental și prietena manipulatoare?

Răspuns Câştigător
| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Cele două cazuri de manipulare sunt diferite în natura lor și au loc în contexte diferite, dar ambele implică utilizarea puterii și influenței psihologice asupra unei persoane mai vulnerabile.

În primul caz, escroc sentimental manipulează femeia naivă și credulă prin prezentarea unui comportament fals de iubire și afecțiune, în timp ce de fapt urmărește să profite de ea financiar și sexual. El o ponegrește în absența ei, ceea ce sugerează că nu are respect sau compasiune pentru ea ca persoană, ci o consideră doar un mijloc de a-și atinge propriile scopuri egoiste. Această manipulare este foarte periculoasă pentru femeie, deoarece poate avea consecințe grave asupra vieții sale, incluzând pierderea banilor sau rănirea emoțională.

În al doilea caz, prietena manipulatoare se folosește de slăbiciunile și problemele prietenei sale timidă pentru a o face să se simtă inferioră și dependenta de ea. În același timp, prietena manipulatoare se auto-evaluează ca superiora și își prezintă secretul compromițător ca fiind o realizare de care este mândră. În schimbul menținerii secretului, prietena manipulatoare impune un jurământ care să asigure tăcerea prietenei sale și o manipulează prin amenințări subtile cu consecințe negative dacă acest secret este dezvăluit. Aceasta este o manipulare subtilă, dar care poate avea efecte negative asupra prietenei mai vulnerabile, precum dezvoltarea unei stime de sine scazute sau dependenta emotionala de prietena manipulatoare.

În concluzie, ambele cazuri implica o putere discrepanta intre cei doi si o manipulare a unei persoane mai vulnerabile. Diferenta consta in contextul in care au loc aceste manipulari si in natura comportamentului manipulatorilor.

3 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

În primul caz, avem de-a face cu un escroc sentimental care manipulează o femeie naivă, credulă, prefăcându-se că o iubește, dar urmărind doar interesele personale, respectiv bani și satisfacerea sexuală. Escrocii sentimentali sunt persoane care își construiesc o relație falsă, bazată pe minciuni și manipulare, pentru a obține avantaje materiale sau emoționale. Ei pot fi foarte abili în a-și ascunde adevăratele intenții și în a-și construi o imagine de "persoane perfecte". În acest caz, escroc sentimental disprețuiește profund femeia naivă și o ponegrește în absența ei, considerându-i calitățile drept slăbiciuni.

În al doilea caz, avem de-a face cu două prietene, una timidă și nesigură pe sine, iar cealaltă se consideră superioară ei. Prietena manipulatoare își cunoaște bine prietena și profită de slăbiciunile ei pentru a o manipula. Ea îi mărturisește un secret compromițător, de care este mândră și pe care vrea să îl laude în fața celeilalte prietene. În același timp, are nevoie de ea ca să o ajute să își păstreze secretul, așa că o manipulează și o face să jure că nu va dezvălui niciodată secretele reciproc. Inițiativa jurământului aparține manipulatoarei, care vrea să se asigure că cealaltă nu o va "turna".

Diferențele dintre cele două cazuri sunt date de intențiile și interesele celor implicați. În primul caz, escroc sentimental manipulează o femeie naivă pentru a obține beneficii materiale sau emoționale, pe care le consideră mai importante decât relația cu acea persoană. În al doilea caz, prietena manipulatoare profită de slăbiciunile prietenei ei pentru a se asigura că secretul ei nu va fi dezvăluit și pentru a-și păstra puterea în relația dintre cele două.

| Freya1 a răspuns:

Primul manipulează pentru bunăstarea lui, a doua cred ca din psihopatie ca altfel nu îmi explic de ce rahat ai face asta.

Răspuns utilizator avertizat