| vladutzick a întrebat:

Sall. Imi poate spune cineva cum pot sa aflu faloarea morfologica a unui cuvant? Sau ce este?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O frate, genială întrebarea!

1 răspuns:
| MayaWantsCookies a răspuns:

Serios? :l frate ce clasa esti?
Pai.pui intrebarea altei parti de propozitie si aflii pe cine determina. Daca e adjectiv ( numeste insusiri ale o.) si se acorda in gen nr. si caz cu subiectul, e atribut.
2. Este, ca parte de vorbire, adverb cand in propozitie determina insusiri ale predicatului verbal. Si deci adverbul are functia sintactica de complement direct/ indirect, de mod, loc sau timp.
Imi asum ca restul le stii, dar daca nu...
de loc : cand determina locul unde se face actiunea ex: Plec LA MUNTE.
de timp : data actiunii ex : Plec MAINE.
de mod : cum se face actiunea ex : Ma plimb INCET.
Un cuvant ( substantiv ) e subiect cand face actiunea ( x deseneaza, x zboara )
Dar hai ma..cum de nu le stii? Esti a 5-a sau ceva? Am 13 ani ( a 7-a ) si tot ti'i le'am zis :l