| kosminRo a întrebat:

Am inceput sa uit sa vorbesc corect. Pur si simplu ma exprim gresit. Ai mei au inceput sa rada de mine din cauza asta. Mai citesc, dar dupa mai uit.
Ce ar trebui sa fac in privinta asta?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur si simplu sa citesti, sa-ti imbogatesti vocabularul, sa cauti pe net daca ai nelamuriri cu privire la o anumita exprimare. Cu timpul, prin exersare, vei invata. Dar mai ales sa intelegi de ce unele exprimari nu sunt corecte, gramatica este si ea o logica, un exemplu al limbii romane pe care multi oameni il gresesc stupid este: spun,,vRoiam", in loc de,,voiam". La modul indicativ, timpul imperfect, verbul a vrea face la pers I,,vream", iar verbul auxiliar,,a voi" face,,voiam". Acest,,vRoiam" este doar o,,mutatie genetica" inventa de oameni. Sa nu uitam si de,,care" in loc de,,pe care",,,lui Ana (sau alt nume de fata in afara de Carmen)", in loc de,, Anei". La subst. feminine, articulate hotarat, articolul hotarat este enclitic, deci se pune la sfarsit. Poti spune:,, I-am facut un cadou lui Mihai", dar nu poti spune:,, I-am facut un cadou LUI Mihaela", ci,, Mihaelei". La numele de Carmen este o exceptie pentru ca nu este feminizat (provine si din limba Turca daca nu ma-nsel). Oricum, chestia e ca sunt multe greseli care sunt folosite la scara nationala si e trist sa vezi cum lumea a ajuns sa n-aiba habar de limba propriei nationalitati. Dar daca ti-ai pus ambitia sa vorbesti corect, este foarte bine, fii ambitios. happy

2 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Să exersezi mai mult, căci așa ajungi să îți stăpânești mai bine corpul.

| PainTech a răspuns:

"Mai citesc, dar dupa mai uit."
Pai vorbeste, nu citi. E o mica mare diferenta.