| Face2face a întrebat:

Hi. Se pare ca de la o vreme unele persoane nu prea ma sufera si ma refer la cateva colege de clasa. Chiar nu pot intelege de ce. M-am gandit ca e poate din cauza genurilor diferite de muzica pe care le ascultam: ea manele, eu rapp si hip-hop. Dar nu stiu, pur si simplu se ia de mine fara motiv si ma ameninta ca ma bate, ca o enervez, si imi repeta neincetat ca nu ma suporta. Nu inteleg de ce, eu comunic cu oricine nu fac diferente, poate recunosc ca de la un timp m-am schimbat dar asta tot din cauza lor, fiindca pana acum eram O. K dar am inceput sa fiu si un un pic fitoasa, tupeista, daca pana acum nu prea ma preocupa chestia cu machiajul, vazandu-le pe ele am inceput si eu, am zis ca de ce sa nu arat si eu bine. De fiecare danta cand se iau de mine nu le bag in seama, poate le deranjeaza deoarece incerc sa fiu foarte calma si indiferenta, asa ca nu le zic nimic, tac si incerc sa imi imaginez ca nu le aud. Chiar se cred superioare si imi impun sa scriu la o materie la care nu prea scrie nimeni ca altfel ma ameninta, chiar nu stiu ce sa fac. I-as spune dirigintei dar pe urma cand ies din scoala mie sa nu se ia de mine impreuna cu prietenii ei. Poate ca sunt si mai plinuta si asta le deranjeaza, chiar nu stiu ce sa fac deoarece din cauza lor au inceput sa nu ma suporte si alte persoane, daca la inceput ma intelegeam bine cu toata lumea, acum ma bucur ca mai am pe cine sa ma bazez. Iar de exemplu cand mai schimb cate ceva la mine, de exemplu imi place sa imi fac parul in diferite feluri, iar daca imi sta bine si toti imi zic ca imi sta bine ele incep sa rada. In fine... ce sa fac? cryingcryingcrying. Nu am fost pusa in situatia asta niciodata sad.
As putea sa imi chem si eu prietenii, fiindca,, verisoara,, mea e manelista si tot prietenii din astia are, nu prea stiu cum sa ma exprim, ati inteles voi, dar nu vreau sa iasa rau, sa mi se scada nota la purtare si sa iasa dita mai bataia.
Multumesc celor care au stat sa citeasca tot romanu asta si ma pot ajut-o.
Scuzati acolo unde nu am scris corect. sad

Răspuns Câştigător
| yaVanilla a răspuns:

Pai cred ca nu te suporta din cauza ca :
1) te`ai luat dupa ele cu machiajul sau alte chestii
2) pentru ca esti mai buna ca ele la ceva (Ex: invatatura)
3) poate esti mult mai draguta decat ele
4) dar si daca nu asculti manele ele cred ca esti diferita
5) sau ele vad ca tu nu le bagi in seama si continua sa te cicaleasca cu gandul ca o sa te enerveze
O solutie ar fi sa le eviti 'insultele' si comportamentul de pitipoance
Nu ar fi bine sa le faci pe plac si sa le insulti si tu sau sa ii zici dirigintei pentru ca o sa se intample exact cum ai zis tu o sa te atace ca niste fiare in fata scolii cu toata haita de manelari I don't want to see

1 răspuns:
| ade_7843 a răspuns:

Pai,cred ca nu te suporta fiindca u asculti o muzica mult mai diferite decat manele...yak,poate se oftik,ca tu esti mai draguta si mai buna la invatatura decat ele,incearca sa le eviti, nu mai sta in preajma lor, sh daca te mai ameninta spune-le ca nu t intereseaza si ca ar trebui sa te lase in pace,. sper sa-ti fie d folos.