| Dddfff a întrebat:

Buna,am o intrebare. Poti sa vorbesti gresit din cauza emotiilor? Nu stiu ce se intampla cu mine in ultima vreme, vorbesc prea repede nu vorbesc corect ..si asta din ce in ce mai des

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sofer a răspuns:

Respira adânc și vorbește mai încet și rar. De la emoții e normal și trebuie sa treci peste ele.

| Dddfff explică (pentru Sofer):

Dar cum sa scap de emoti cum?laughing

Răspuns Apreciat de Editori
| Zosima123 a răspuns:

Probabil din cauza emoțiilor. Când vorbești cu o persoană ai emoții?

Uite, când vorbim, cuvintele le rostim cu gura, însă mintea noastră urmărește fiecare cuvânt rostit. Adică, când simți că "o iei razna" laughing, atunci incerca sa te calmezi și să nu mai vorbești repede, ci normal, așa încât să îți poți formula și analiza afirmațiile.

3 răspunsuri:
| Nume6 a răspuns:

Din cauza carantinei, toată ziua in casă incepi să prinzi toate obiceiurile laughing Unii din noi nu ne vom îmbolnăvii de covid, vom merge la psihiatrie laughing

| xandra0301 a răspuns:

E din cauza emoțiilor.
Așa fac și eu. Eu de fel vorbesc repede iar atunci când am emoții vrau sa scap cât mai repede, nu mai știu sa ma exprim cum trebuie, încerc sa spun o fraza dintr-o suflare, stâlcesc cuvintele și îmi pierd concentrarea.