| anonim_4396 a întrebat:

Am o tema la istorie la care am nevoie de putin ajutor. Trebuie sa spun care sunt impresiile, amintirile legate de comunism ale persoanelor de astazi, batrane. Eu bineinteles ca nu pot sa fac tema asta din imaginatie. Niste ajutor?

Răspuns Câştigător
| Gekkō a răspuns:

Hm, întreabă-i pe părinţii tăi sau bunici, cu siguranţă ştiu.
Eu ştiu doar că:
-magazinele erau cam goale, nu prea existau multe produse pe raft
-pâinea era dată cu porţia (o anumită cantitate la nu şiut câte zile)
-trebuia să stai la cozi lungi pentru a obţine o bucată de carne (şi carnea fiin resturi în general)
-la televizor nu arăta altceva decât patrotism legat de comunism şi câteva ore pe zi
-toţi elevii trebuiau să fie pionieri (la palatul pionierilor, să mărşăluiască)
-toţi trebuiau să lucreze, neapărat (dacă te întâlnea pe strată securitatea şi îţi cerea legitimaţia de muncă şi nu o aveai sau nu lucrai, erai dus în lagărele de lucru)
-la ora 10 era stingerea şi nu existau lumini pe stradă, se stingeau
-dacă nu erai de acord cu sistemul comunist, erai torturat şi închis şi spălat de creier până deveneai ca ei
-nimeni nu putea pleca într-o altă ţară (graniţele erau păzite, şi riscai să fii împuşcat)

Cam atâtea detalii pot să-ţi dau.
Sper că ţi-au fost de folos.
Succes!