| norynuta22 a întrebat:

Am si eu de facut un basm pornind de la enuntulbig grinin imparatia lui Verde imparat a disparut curajul. Fundita

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Verde imparat domnea peste Padurea Intunecata.
2. Intr-o zi apare ursul grizzly, si incepe sa zburataceasca animalele din padure.
3. Toate animalele fac plangere la Imparat, si acesta porneste la vanatoare.
4. In poienita fermecata, da de ursul grizzly dormind toropit la poalele Ilenei Cosanzeana.
5. Verde Imparat vrea sa il omoare cu arbaleta, dar Ileana Cosanzeana pufneste in plans si il roaga sa-i crute viata, ca e simpatic (Verde imparat, nu ursul grizzly)
6. Verde Imparat se inmoaie, si o ia pe Ileana Cosanzeana de nevasta.
7. Ursul grizzly se trezeste, nu-si mai gaseste muza, si de ciuda pleaca sa zburataceasca iar animalele padurii.
8. Animalele fug iar la Verde Imparat cu jalba in protap.
9. Le deschide usa regina, adica Ileana Cosanzeana, si le zice sa-si bage mintile in cap, ca ursul grizzly e al ei, animal de companie.
10. animalele padurii se retrag speriate de vorbele ei, si de atunci a disparut curajul in Padurea Intunecata.
Hai, spor la lucru, si sa ne zici cum s-a terminat! Si-am incalecat pe-o sa, si-am fugit pe iapa mea...