| Beyourself1245 a întrebat:

Salut. Am un tensiometru și mi-am măsurat tensiunea acum 5 min.
Prima dată mi-a ieșit 150/30 pentru că am mers și am vorbit.
Am luat o pauza de 5 min și mi-am măsurat-o din nou, 120/60
A 2-a oară tot 120/60
Și a 3-a oară tot 120/60.
Este vorba de hipertensiune sau e ok?
Întreb pentru cultura mea generală.
Am avut niste probleme de sănătate pe baza tensiunii acum o lună de zile.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De 3 ori 120/60 e ok. Dar eu zic să nu mai vorbești, să te abții. (glumă).

| Beyourself1245 explică (pentru sadrian46):

O sa țin cont, mulțumesc! laughing)

| darrio2007 a răspuns:

Tensiunea se ia dupa 5-10 minute de repaus, culcat sau sezand. Deci 120/60 este cea buna.

Răspuns utilizator avertizat
| Beyourself1245 explică (pentru Bubico2022):

Mi am măsurat tensiunea in pozitia culcat pe spate in pat și în picioare cu brațul stâng sus. In dimineața asta mi am luat o din nou. 120/70.
Am momente când îmi simt ochii obosiți și parcă am impresia că sufăr de un vârtej. Nu știu sigur cum sa descriu simptomele.
Stau cu ochii în permanență în telefon și poate este și din cauza asta.
Trăiam cu teama sa nu sufăr de vreo problema cardiaca sau hipertensiune.
E posibil să sufăr de de anemie.

Răspuns utilizator avertizat
| Beyourself1245 explică (pentru Bubico2022):

Am măsurat o și pe stand in picioare pe pat și brat stâng ridicat.
Tot aceeasi valoare, 120/60.

Răspuns utilizator avertizat
| Beyourself1245 explică (pentru Bubico2022):

Nu prea mă pricep cu tensiometru, n am avut niciodată nevoie de el până acum o lună. O prietena mi-a zis unde sa mă uit pe aparat. Pulsul constant e 70-73.
Ieri de dimineață am măsurat o stand pe fotoliu cu mâna stângă ridicată. Mi a ieșit 120/60. Bineînțeles după un repaus de 5 min am inceput sa îmi masor tensiunea.

Răspuns utilizator avertizat
| Beyourself1245 explică (pentru Bubico2022):

Tensiometru cu care mi am măsurat tensiunea nu avea scală.
Dar în principiu, problema pe care am avut-o, presupun că e din cauza consumului de Coca-Cola și cafea.
Acum o lună de zile am făcut exces in dimineața când am ajuns la muncă.
Cu o seară înainte am stat până târziu și eram foarte obosit. Iar în dimineața respectivă am ''echilibrat'' situația cu 4 cafele dintre care două expresso scurt și 3 sticle de Coca-Cola la 0.5
Și aceste băuturi au avut consecinte grave.
Acum sunt ok.